Balenciaga Ve Sıradışı SS18 Erkek Reklam Kampanyası

2017’de en çok gündem konusu olan markaları seçmemiz gerekse Balenciaga kesinlikle ilk sıralarda olur.  Balenciaga’nın geçen sene piyasaya sürdüğü renkli çorap çizmelerin sokak stiline etkisini bir düşünün..Ünlü mavi İkea çantasının neredeyse bir replikasını üretip gündem olması da bambaşka bir Balenciaga rüzgarı estirdi. Demna Gvasalia etkisini yadsımak da elbette mümkün değil. Yeni yıla yaklaşırken marka yine moda gündemine oturmayı başardı fakat bu sefer sıradışı reklam kampanyasıyla.

İlkbahar/Yaz 2018 Erkek koleksiyonunun reklam çekimlerini geçtiğimiz günlerde yayınlayan marka şu güne kadar gördüklerimizden çok daha sıradışı bir kampanyayla karşımızda. Fotoğrafçı Robbie Augspurger tarafından çekilen ve stylinginin Lotta Volkova tarafından yapıldığı bu kareler istisnasız hepimize ilk görüşte “Bu da nedir şimdi?” dedirtti. Balenciaga’nın bu konseptini tek bir kelimeyle özetlememiz gerekirse İngilizce’de ‘dadcore’ denilen akımla özetleyebiliriz. Peki nedir bu dadcore?

Balenciaga ve Dadcore Akımı

İlk olarak 2000’li yılların başında komedi filmlerindeki ‘stilsizlik’ görüntüsünü tanımlamak için ortaya çıkan dadcore akımı son yıllarda birçok marka ve stylist tarafından uygulanmaya başladı.  Dadcore aslında orta yaşlarında, çocuklu, modayla ilgilenmeyen ve stil sahibi olmayan erkekleri tanımlamak için kullanılan ve demode sözcüğüyle eşdeğer olabilecek bir akım. Yani bir çeşit “stilsizliğin ve rüküşlüğün stil sahibi olması”  durumu.

Balenciaga’ya geri dönersek markanın kreatif direktörü Demna Gvasalia yaz başında koleksiyonunun ilhamının parkta çocuklarını bekleyen babalar olduğunu söylediğinden beri hepimiz dadcore parçalar bekliyorduk. Fakat çekilen kareleri incelediğimizde dadcore akımının yanı sıra farklı referanslar da dikkatimizi çekiyor. Fotoğraflarda hepimize tanıdık gelen 80’ler havası ve sanki o dönemde çekilmiş gibi duran soluk fotoğraflar ve nostaljik fotoğraf stüdyosu arka planı ilk dikkatimizi çekenlerden. Hafif hipster ve biraz ürkütücü duran bu soluk ve nostaljik aile fotoğraflarını andıran reklam kampanyası sosyal medyayı ikiye bölmüş durumda. Kimileri resimleri ürkütücü ve biraz hasta bulurken kimileri ise moda dünyasını için yeni bir hava olarak tanımlıyor.

Bu reklam çekimini görenler ya çok seviyor ya da hiç hoşlanmıyor; peki sizin bu konuda fikirleriniz neler?

Sizce dadcore akımını moda dünyasında daha fazla görecek miyiz?

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.