İkea Torbaları Tasarım Kıyafetlere Dönüşüyor

İkea’nın büyük, plastik mavi poşetlerini İkea’ya yolunuz düştüyse mutlaka hatırlıyorsunuzdur. Eşya taşımakta pratik bir çözüm olan bu İkea çantaları geçtiğimiz günlerde Balenciaga’ya konu olmuştu. İkea’nın yıllardır ürettiği bu pratik ve birazda çirkin çantaların Balenciaga’ya ilham vermesi moda gündeminin sık konuşulanları arasındaydı.

 

Solda Balenciaga, sağda İkea

İkea’nın 99 centlik çantasının karşısında Balenciaga’nın 2,145 Dolar etiket koyduğu çantasına farklı tepkiler geliyor. Kimileri bu durumu lüks markaların artık işi abartıp, çığrından çıkması olarak yorumlarken;  kimileri de bu çanta vakasının modanın doğasında olduğunu söylüyor. Ne de olsa günlük, sıradan ve hayatımızın içinde olan sıkıcı öğeleri daha eğlenceli bir şekilde yeniden yorumlamak tasarım dünyasında süregelmiş bir durum. Bu durum zaten Jeremy Scott tarafından bir süredir Moschino’da yapılmaktaydı.

İkea choker’ları neden olmasın ki?

Çantadan Büstiyere

İkea- Balenciaga tartışmaları devam ederken, bir grup İkea sever ise yaratıcılıklarını kullanıp yeni bir İkea moda hareketi başlattı. İkea çantalarıyla chokerdan, ayakkabıya, tshirtlere yamadan iç çamaşırına kadar yeni birşeyler üretenler var. Tüm bu yapılan kıyafetler aslında ironik bir şekilde moda dünyasıyla dalga geçiyor. #ikeabag hashtag’i ile İnstagram’da yapılan kıyafetleri bulabilir ve siz de bu yeni trende katılabilirsiniz. O zaman sıra İkea çantaları ile yaratıcılığımızı gösterme zamanı.

Favorilerimizden İkea büstiyeri
Diğer bir favorimiz. Adidas ilhamlı İkea eşofmanları

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.