Balenciaga Mantardan Palto Karşımızda

Balenciaga mantar kullanarak üretilen kumaştan paltosunu satışa çıkardı. Günümüzde inovatif kumaş çözümleri üreten markalar arasına Balenciaga da Ephea adlı kumaş kullanımı ile katıldı. Paltonun fiyatı 9000 avro.

Ephea

Sebzelerden üretilen çevre dostu kumaşlar sentetik materyallerin ve deri kullanımının sürdürülebilir bir alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Balenciaga da Ephea adlı malzemeden üretilen uzun kapüşonlu paltosu ile görüntü olarak deriye çok yaklaşmış. İlk olarak 2022 Sonbahar/Kış defilesinde karşımıza çıkan palto  mağazalarda satışa sunuldu. Ephea’nın ana maddesi ise mantar kaynaklı miselyum. Miselyumun diğer kullanımlarından farklı olarak Ephea %100 saf. Hibrit materyallerden ve zararlı kimyasallardan üretilmiyor. Aynı zamanda düşük karbon emisyonu da sağlayan materyal üretilirken karbon ayak izini düşürüyor.

mantardan palto

Marka adına yapılan açıklamada Balenciaga’nın bir moda evi olarak çevreye olan etkilerinin ve sorumluluklarının farkında olduğunun ve bunun için devamlı yeni fikirler üzerine çalıştıklarının altı çiziliyor. Balenciaga’nın çevresel sorunları farklı açıdan eleştiren yaklaşımının bir diğer örneğini İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonunun defilesinde görmüştük. Defile hakkındaki detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Markanın sürdürülebilirlik adına bir diğer çalışması olan “Resell Program” bu yılın başında duyurulmuştu. Seçili Balenciaga mağazalarında ikinci el ürün alma-satma imkânı sunan programın amacı müşterileri geri dönüşüme ve ikinci el kullanımına teşvik etmek. Programın detaylarını ve hangi Balenciaga mağazalarında uygulandığını markanın kendi sitesinden okuyabilirsiniz.

Lüks moda markalarının artık doğa dostu tercihlere yöneldiğini görüyoruz. Moda dünyasında deri kullanımın hem vegan, hem çevre dostu hem de sürdürülebilir alternatif arayışı sürüyor. Daha önce Stella McCartney de mantar kullanarak üretilen Mylo adlı kumaştan vegan çantalarını tanıtmıştı. Ephea ise şimdilik görünüm ve doku olarak deriye en çok yaklaşılan alternatifler arasında yerini alıyor.

Şimdilik sadece sınırlı Balenciaga mağazalarında (Pekin, Beverly Hills, Londra, Milano, New York, Paris, Şangay, Tokyo ve Toronto) satışa çıkacak olan palto ise markanın sürdürebilirlik hedefleri için büyük önem taşıyor. Gerçek deri görünümüne çok yaklaşan Ephea materyalinin potansiyeli giyimle sınırlı kalmayıp, markanın ayakkabı ve çanta koleksiyonlarında da yerini alabilir. Balenciaga’nın gelecek koleksiyonlarda Ephea’dan yapılmış daha fazla ürünle karşımıza çıkmasını diliyoruz.

 

Zamanın Ötesinde: Vegan Derinin Yükselişi

Selin Akyurt

Ted Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Modaya olan ilgim dolayısıyla İMA ve Vakko ESMOD’dan eğitimler aldım. Styling ve moda editörlüğü alanlarında ilerlemek istiyorum.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.