Türkiye’nin Profesyonel Moda Platformu

Türkiye’nin ilk profesyonel moda platformu olan modakariyeri.com Ağustos 2015’de Aslı Özbek tarafından kuruldu ve bugün binlerce üyesine moda gündemini takip etme imkanı veriyor.

ASLI ÖZBEK – KURUCU

İstanbul’da avukat bir ailenin küçük kızı olarak dünyaya gelen Aslı, İtalyan Lisesi’nde okudu.

İşletme eğitiminin ardından moda sektörüne merakı ağır basınca 2004 yılında Floransa’da İtalya’nın öncü moda okullarından Polimoda Fashion Institute’da Fashion Merchandising yüksek lisansı yaptı. Polimoda mezuniyetinin ardından Floransa, Milano, Padova ve Paris’te gelişen kariyerinde, mağaza müdürlüğünden satın almaya birçok farklı pozisyonda çalışan Aslı, 2006’da Louis Vuitton İtalya’nın ilk Türk çalışanı, 2009’da Louis Vuitton Avrupa’nın en genç mağaza müdürü oldu. 2012’de Lanvin Paris’in ilk eğitim departmanını kurmak için Paris’e transfer oldu.

2014 yılında eğitimine devam etmeye karar vererek dünyanın sayılı yönetim okullarından Insead’da Değişim Yönetimi yüksek lisansına başladı ve 2016 Mayıs ayında mezun oldu. Tüm bunları yaparken farklı projelerde, ekip kuruluşları, işe alım ve eğitim süreçlerinde yönetici olarak yer aldı.  Türkiye ve Avrupa’da birçok moda okulunda (Paris ESLSCA, IFA Paris, Polimoda) ders verdi ve moda girişimlerine mentörlük yaptı.

2015 yılında, Türkiye’de moda sektöründe bilgi ve deneyim paylaşımı eksikliğini farkederek moda sektörüne özel bir kariyer platformu olan modakariyeri.com’u kurdu. Bu site Türkiye’nin ilk profesyonel moda platformu olarak Türkiye’ye ücretsiz ve çevrimiçi bir bilgi kaynağı kazandırdı.

Aslı 2018 Ocak ayından beri Milano’da profesyonel hayatına devam ediyor. Katkıda bulunan yazarlarla birlikte siteyi devam ettiriyor.

İletişim: asli@modakariyeri.com

Katkıda Bulunanlar:

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Ezgi Merdin

Ezgi, Boğaziçi Üniversitesi’nden pazarlama doktoru olarak mezun oldu. 1 yıl İtalya’da, 1 yıl Koç Üniversitesi’nde tüketici araştırmalarına devam etti. Kadir Has Üniversitesi’nde pazarlama öğretim üyesidir. Popüler kültür ve trendleri akademi ile harmanlar, tüketici psikolojisi alanında bilimsel makaleler kadar kısa blog yazıları yazmaktan da hoşlanır.

İrem Yanpar Coşdan
İrem Yanpar Coşdan

EGE ÜNİVERSİTESİ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ (TEKNOLOJİ OPSİYONU) BÖLÜMÜNDEN 2009 YILINDA MEZUN OLDUM. ÜNİVERSİTENİN SON DÖNEMİNİ GEÇİRDİĞİM ENSAIT’DE (LİLLE-FRANSA), TEKNİK TEKSTİLLERLE TANIŞARAK, KOMPOZİT MATERYALLERDE DOĞAL LİFLERİN KULLANILMASI ÜZERİNE ÇALIŞMALAR YAPTIM. ARDINDAN İSTANBUL’A GELEREK BİR YANDAN GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ’NDE İŞLETME BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANSI YAPARKEN BİR YANDAN DA İŞ HAYATINA BAŞLADIM VE 2010 SENESINDEN BERI TEKSTİL SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUM.

Ece Soner

İstanbul doğumlu, İtalyan Lisesi’nin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Multimedia bölümünden mezun oldu. Reklam ve web ajanslarında art direktör ve web tasarımcısı olarak çalıştıktan sonra modaya olan tutkusu onu moda sektörüne yönlendirdi. 2008 yılında dijital tasarımcı kimliğine styling ve kostüm tasarımını dahil etti. Bir çok müzik videosu ve reklam filminde çalıştı. Vakkorama ve Beymen gibi markaların websitelerini tasarladı. Freelance dijital tasarımcı ve fashion stylist olarak İstanbul, Londra ve New York bağlantılı şirketlerle çalışmaktadır.

İpek Kumtepe
İpek Kumtepe

Uluslararası ilişkiler okumak üzere 2010 yılında Ayazağa Işık Lisesi'nden mezun olan İpek, radikal bir kararla en büyük tutkusu olan modayla hayatını devam ettirmeye yönelik adımlar atmaya başladı. 2009'dan itibaren çok sevdiği fashion set yapımına ağırlık vererek kendini bu yönde geliştirmeye karar verdi. Şimdilerde Beykent Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde tam burslu olarak öğrenim görüyor. Okulunun ilk yılında ELLE'de stajını yaptı. Oluşturduğu moda setlerini ve haftalık seçimlerini neylenegiysek.com adlı blogunda yayınlamaya devam etmekte.

Seda Balatekin

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde okuyorum. Son zamanlarda ağırlıklı olarak styling ve moda editörlüğü alanlarında çalışıyorum.

Deniz Bulutsuz

Yabancı dillere olan tutkum beni Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü mezuniyetime kadar götürdü. Terzi bir anneanne ve güzel sanatlar sevdalısı bir anne ile büyümekse, İstanbul Moda Akademisi Moda Yönetimi programını tamamlamamın nedeni oldu. Bir süre ELLE’de çalıştım. Reklam ajanslarında staj yaptım ve sosyal medya hesapları yönettim. Edebiyat ve moda ikilisini her fırsatta birbirlerine bağlayarak içerik üretmek ve bunları sosyal medyaya uyarlamak en büyük zevkim.

Eda Çakmak

Eda Çakmak ,Yeditepe Üniversitesi’nde Antropoloji ve Psikoloji dallarında çift anadal yaparken yazdığı tez ile toplumsal kimlik ile giyimin ilişkisi üzerine düşünmeye başlamıştır. Bu düşüncenin peşini bırakmayıp, Fulbright bursunu kazanarak New York’ta Parsons The New School For Design’da Fashion Studies yüksek lisansını tamamlamıştır. Şimdilerde moda kültürü, moda haberleri, beden ve güzellik algıları hakkındaki yazılarını www.komodaejderi.com ‘da yayınlamaktadır.

Damla Kahveci

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat mezunu, Siena Üniversitesi'nde finans masterı yapmış,modanın ekonomiyle ilişkisini inceleyen ve kariyerini bu alanda geliştirmek isteyen biri.

Merve Aydıner
merve.aydiner

Merve, İTÜ Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mavi Jeans bünyesinde görev alarak kariyerine başladı. Üniversite eğitimi boyunca bir yandan da tasarım eğitimini sürdürdü ve NABA'dan burs alarak kısa dönem programı tamamladı. Domus Academy Milano'da Fashion Design Master programına kabul edildi. Master süresince MM6 by Maison Margiela, Diesel ve Reebok'la birlikte çalışma fırsatı yakaladı. Ardından Rick Rhe'de yine tasarımcı olarak görev alıp tüm koleksiyon sürecinde kreatif direktöre destek oldu. Mezuniyet koleksiyonu Domus Academy'i temsilen Fashion Graduate Italia'da sunuldu. Under Construction, Milano'da sergilenen ilk akıllı tekstil tasarımlı koleksiyon olma özelliği taşır. London International Creative Contest tarafından 2019'da seçilen en yaratıcı 100 tasarım arasına girerek onursal mansiyon almıştır. Geliştirdiği sonraki sezon koleksiyonu Worth Partnership 2020'de, finale seçildi. Merve akıllı tekstil projelerine hem tasarımcı hem de mühendis kimliğiyle destek vermektedir.