Taklitçiler Korkun! Artık Gerçek Bir Moda Polisi İş Başında

İlk başlarda beni kahkahalara boğan bu instagram hesabıyla, moda polisi de diyebiliriz, Ekim ayında tanıştım. Dolce Gabbana’yı Gucci’nin vitrinlerini kopyalamakla suçlayan Diet Prada hesabı, Stefano Gabbana’nın karşı atağa geçmesiyle bir instagram savaş meydanına dönüşmüştü. Stefano Gabbana instagramda “Şu an Gucci’nin yaptıklarını 90’lı yıllarda biz icat ettik. Bizden özür dile!” diye yorum bırakmış, Diet Prada da bu yorumlara cevap olarak “Bizden özür dile” baskılı tişörtler yapıp sitesinde satmıştı. Bu savaş sırasında tanıdığım bu hesabın o günden itibaren inanılmaz bir hızla tanınmaya ve yayılmaya başladığına şahit oldum.

Diet Prada Nasıl Çıktı?

Diet Prada’nın ilk instagram paylaşımı 2014 yılına dayanıyor. İki arkadaş olan ve style.com’da tüm defilelerin görsellerine bakıp moda tarihinde hangi koleksiyona benzediklerini bulma oyunu oynayan Tony Liu ve Lindsey Schuyler, sonunda bu paylaşımlarını instagrama taşımaya karar veriyorlar. Şu anda Tony Liu hesabı tek başına yönetiyor. İkili birçok kişinin “Moda oku da gel” gibi söylemlerine maruz kaldı, fakat zaten moda okumuş olmalarının dışında, aynı zamanda sektörde çalışıyorlar. Ayrıca moda kültürleri sayesinde WWD tarafından “Moda sever herkesin takip etmesi gereken hesap” olarak anıldılar. Bu hesap aslında konusunda bir ilk değil. Yıllardır takip ettiğim, bir akademisyene ait olan Into The Fashion hesabı da senelerdir defile benzerliklerini tartışıyordu, fakat hiçbir zaman bu kadar büyümedi çünkü ne böyle bir eleştirel tavıra sahipti, ne de bu kadar düzenli paylaşımlar yaptı.

Diet Prada taklitçileri acımasızca ortaya çıkarıyor. Her bir instagram paylaşımında sol tarafta gerçek tasarımı, sağ tarafta ise taklidini etiketlenmiş olarak buluyorsunuz. Üstelik sadece moda markaları değil, aynı zamanda dergiler ve fotoğrafçılar da Diet Prada’nın radarında. Çoğu zaman birbirini taklit eden çekimleri Diet Prada hesabında görmek ve şaşıp kalmak mümkün.

Borrow My Balmain Skandalı

Diet Prada hesabı şu ana kadar birkaç skandalın ortaya çıkmasına neden oldu. Bunlardan biri, Avustralya’lı giysi kiralama sitesi Borrow My Balmain skandalı, diğer adıyla #borrowmybalmaingate. Avustralya’nın önde gelen influencerları ile işbirliği yaparak sitesini tanıtan Borrow My Balmain’in (borrowmybalmain.com), Ebay üzerinden aldığı taklit Christian Dior giysileri kiraladığını ortaya çıkaran Diet Prada, skandalı sadece duyurmakla kalmadı, taklit Dior’un üzerindeki işlemeleri yine bir tişörte basarak (bağış amaçlı) sitesinden satışa çıkardı. 1.2 Milyon takipçili Avustralyalı influencer Steph Smith, taklit bir Christian Dior’u tanıtmış olmakla kalmadı, bu siteyi tanıttığı için takipçilerinden çok tepki aldı. Demek ki, influencerlar bazı şeyleri tanıtmadan önce bir iki araştırma yapsa fena olmaz, değil mi?

Loewe Ve Ekvator’un Geleneksel Desenleri, JW Anderson Ve Hermes 

Diet Prada’nın son dönemdeki önemli başarılarından biri de Loewe’nin koleksiyonlarında “kaynak göstermeden” kullandığı geleneksel Ekvator desenlerinin peşinden ısrarla hak aramasıydı. İlkbahar Yaz koleksiyonunda Ekvator’lu zanaatkarların kültürel mirası olan desenleri ürünlerine taşıyan Loewe’yi sorumluluk almaya davet eden Diet Prada, bu konuda markadan geri dönüş almayı başardı. Aynı zamanda Loewe’nin tasarımcısı JW Anderson’un kendi markası için tasarladığı ve şu sıralar çok satan Pierce koleksiyonunun eski bir Hermes modelinin taklidi olduğunu ortaya çıkardı. Bu skandalın ardından çantanın Fransa’da satışının durdurulduğu da aldığımız haberler arasında.

 

 

Kim Des Garcons

Diet Prada’nın ortaya çıkardığı en son büyük kopyacı skandalı ise çok iyi bildiğimiz bir isme ait: Kim Kardashian. Diet Prada bu skandala Kim Des Garcons adını verdi, çünkü Kim çıkardığı çocuk markası Kids Supply için yaptığı modellerden birinde bir Comme Des Garcons ceketini aynen taklit etmişti.

 

Kim bununla da kalmadı, kendisinin de giydiği bir Vetements elbisenin aynısını Kids Supply için mini versiyonunda üretti ve satışa çıkardı. Diet Prada’nın gözünden kaçmayan bu durum tüm moda dergilerinde yer alırken, Kim Kardashian’ın açıklaması da çok ikna edici olmadı: “Aslında giysinin adını tasarımcısına saygı duruşu olarak Demna koydum ve elbisenin satışından elde edeceğim tüm geliri bağışlıyorum.”

Diet Prada bu açıklamaya oldukça çekimser yaklaşarak 151 bin takipçiye ulaşan hesabında Kim’in bu açıklamayı skandalın üstünü kapamak için yaptığını düşündüğünü açıkladı.

Moda tarihinin başından beri büyük sorun olan taklitçiliği ortaya çıkarmak genel olarak çok zordur. Öncelikle geniş bir moda kültürü ve bilgisi, ardından çokça araştırma ve cesaret gerektirir. Özellikle büyük moda markalarının ilham aldıkları bağımsız tasarımcılar genelde gölgede kaldıklarından, bu tür iddialar eskiden inandırıcı gelmez ya da önemsenmezdi. Moda sektöründe tasarımcı haklarının git gide daha çok korunmaya başlandığı bu dönemde Diet Prada gibi bir hesabın tüm dünyadan “ilhamın dozunu fazla kaçıranları” bulması ve açıklaması oldukça büyük bir etki yaratıyor. Öyle ki Diet Prada birçok kişinin korkulu rüyası olmayı çoktan başardı. Söylemeden geçmeyelim Türk markalarına bile ulaştı (Raissa Vanessa & Balmain benzetmesi şu ana kadar yakaladığımız tek Türk markası paylaşımı oldu).

Diet Prada’dan korkanlar kadar onunla dost olmaya çalışanlar da var. Mesela Alessandro Michele, Diet Prada’yı en son Gucci defilesine davet etti ve ondan defilenin ilham kaynaklarını yorumlamasını istedi. Bu Diet Prada hesabının ilk marka işbirliği oldu. Stefano Gabbana’nın, Diet Prada’yı “Kendini bir işbirliğine satmakla” suçlaması da işte bundan sonra olmuştu.

Diyeceğimiz o ki, moda dünyasında artık kim ne giydi dedikodularından daha eğlenceli ve bilgilendirici dedikodular var. Hepinizi Diet Prada’yı ve tabii bizi takip etmeye çağırıyoruz 🙂

 

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.