Moda Dünyasından Terry Richardson’a Boykot

Bundan aylar önce Moda Kariyeri’nde ‘Mutlaka Tanımanız Gereken Moda Fotoğrafçıları’ yazımızda bu sektörün olmazsa olmaz fotoğrafçılarını listelemiştik. Listeyi oluştururken ortaya çıkardığı görsellerin ve çalıştığı firmaların yanı sıra, seçtiğimiz fotoğrafçıların iş etiğinin olmasına da dikkat ettik. Bu yüzden de sektörün fenomen ismi Terry Richardson’ı bu listenin dışında bıraktık.

Terry Richardson ismini ya çekimleriyle, ya da karıştığı skandallarla mutlaka duymuşsunuzdur.  52 yaşındaki Richardson bugüne kadar Kate Moss’dan Rihanna’ya, Valentino’dan Marc Jacobs’a kadar birçok ünlü isim ve marka için çekim yapmış biri. Richardson’ın fotoğraf tarzı ise bir hayli seksi ve yer yer teşhirci. Çektiği tüm bu kışkırtıcı karelere rağmen yine de onu sektördeki taciz iddialarıyla anmaya alışmıştık.

Terry Richardson ve Rihanna

Richardson hakkındaki taciz iddiaları 2004 yılından beri ortalıkta dolaşsa da son dönemlerde bazı modellerin açtıkları davalar ile iyice gündemdeydi. “Benim işim senin tacizini de içermiyor” etiketiyle başlayan ve Richardson’ı boykot eden kampanya etkisini gösterdi. Artık moda dünyasının büyük güçleri Richardson’la çalışmayacak. Bunların en önemlileri arasında Conde Nast yayıncılığın bünyesinde bulunan Vogue ve GQ var. Bu cinsel taciz davalasında sektördeki büyük isimlerin kayıtsız kalmayarak tepkisini koyması daha etik ve temiz bir moda dünyası için umut verici olsa da tepkinin bu kadar geç gelmesi sektördeki sorunları bir kez daha gözler önüne seriyor.

Richardson’ın son çalışması Valentino’nun Resort Koleksiyonu. Conde Nast boykotuna rağmen Valentino’nun neden ısrarla adı taciz davasına karışmış bir isimle çalışmaya devam ettiğini epeydir sorguluyorduk. Nihayet bugün itibariyle Valentino da geç de olsa tavrını koyarak  Richardson’la bir daha çalışmayacağını açıkladı. Şimdi Richardson’la çok samimi olan Edward Enninful’un bu kararı nasıl yorumlayacağını merakla bekliyoruz.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Sizce de Richardson davasında olduğu gibi sektördeki isimler böyle  durumlarda daha erken ve sert tepkiler vermeliler mi?

Richardson vakası belki de bu sektördeki herkesi birlikte çalıştığı isimleri sorgulamaya itiyor…

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.