Tanımamız Gereken Marka: Jacquemus

Jacquemus şüphesiz günümüz moda dünyasının en popüler isimlerinden. Micro çanta trendinin öncüsü, sosyal medyada her fırsatta kendinden söz ettiren markayı ve markanın kurucusu Simon Porte Jacquemus’u daha yakından tanıyalım.

Simon Porte Jacquemus Kimdir?

Simon Porte Jacquemus 1990 doğumlu bir Fransız. Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak Güney Fransa’nın küçük bir şehri olan Mallemort’da büyüdü. Büyüdüğü çevre, doğa, iklim Simon’ın en büyük ilhamlarından. Güney Fransa kırsalının havasını tasarımlarında hissettiriyor. Öte yandan her zaman bir “Parizyen” olma hayaliyle büyüyen tasarımcı, 18 yaşına geldiğinde bu hayallerini gerçekleştirmek için Paris’e taşındı. Küçük yaştan itibaren kumaşlarla oynamayı seven Simon’ın bu yolda en büyük destekçisi annesi olmuş. Jacquemus adını Simon’ın hayatını kaybeden annesi Valerie’nin kızlık soyadından alıyor. Henüz 19 yaşındayken kurduğu Jacquemus günümüzün en popüler markalarından biri.

Jacquemus’un Moda Anlayışı

2009 yılında ilk koleksiyonunu çıkaran tasarımcı 2012 yılında Comme des Garçons’da satış asistanı olarak çalışarak kendi markasını finanse etmeye devam etti. Bu dönemdeki koleksiyonlarını daha naif, çiğ ve güleç olarak tanımlıyor Simon. 2015 yılında LVMH tarafından düzenlenen “Prize for Young Designers” yarışmasında Virgil Abloh, Demna Gvasalia gibi isimlerle finale kalan Jacquemus her ne kadar birinci olamasa da jüriyi etkilemeyi başardı ve günümüzde Karl Lagerfield Special Prize olarak geçen özel ödüle layık görüldü. Simon markası için belirlediği köklerini güney Fransa’dan alan parizyen minimal tarzının tohumlarını o dönemde atıyor. Günümüzde Jacquemus bir marka olarak minimal, asimetrik, sürrealist, eforsuz parçalarıyla öne çıkıyor.

Markanın Yükselişi

Jacquemus adını daha sık duymaya başlamamız ise 2017 yılında moda dünyasında bir devrim yaratan Le Chiquito micro çantalarla başladı. Kim Kardashian, Rihanna, Dua Lipa gibi isimlerde gördüğümüz içine neredeyse hiçbir şey sığmayan bu minik çantalar yıllarca sürecek küçük çanta trendinin öncüsü oldu. 2018 yılında erkek giyim de sunmaya başlayan Fransız moda evinin bir sonraki büyük hamlesi ise 2019 yılında bir lavanta tarlasının ortasında gerçekleştirdiği İlkbahar/Yaz 2020 defilesi oldu. Markanın 10. Yıl dönümünü kutladığı “Le Coup De Soleil” koleksiyonu Valensole isimli Güney Fransa kasabasında lavantalar içinde moda tarihinde unutulmayacak bir defileyle sunuldu. Bu etkinliklerin yadsınamayacak etkisi ile birlikte markanın popülaritesindeki en büyük sır sosyal medya.

Jacquemus’un Sosyal Medyadaki Aktifliği

Instagram’da daha önce örneğine az rastladığımız bir şekilde karşımıza çıkıyor Jacquemus. Ulaşılması zor lüks bir moda algısı yerine daha sıcak daha samimi ve hepimiz gibi selfielerle paylaşıyor markasını. Bunu yaparken estetik güzellikten de geri kalmıyor ve markasının imzası olan canlı maviler pembeler yeşiller daha minimal toprak tonlarıyla birleşerek görsel bir şölen sunuyor. Bize hepimizin günlük hayatından bir parça sunan tasarımcı arkadaşlarıyla fotoğraflarını, sevgilisini, tatilini yaratıcı bir göz ardından bizlerle paylaşıyor.

Markasının tanıtımını günlük hayatın içinden fotoğraflarla birleştirmesi hepimizin markaya bakış açısını değiştiriyor ve daha ulaşılabilir bir algı yaratıyor. Jacquemus’un sosyal medyadaki varlığı sadece takip etmesi keyifli bir hesap olarak kalmıyor. Aynı zamanda müşterilerine de Jacquemus dünyasının bir parçası olmayı, insanlara bunu göstermeyi hedefleyerek çok doğru bir sosyal medya stratejisi çiziyor. Tasarımcıyı son olarak genç nesli de kazanmak istemesiyle Tiktok’da samimi içeriklerle görüyoruz.

Pop-Up Mağazalar

Simon’ın yarattığı Jacquemus dünyasının en somut örneği 2021 yılında Paris’te açtığı pembe temalı pop up store. Pandemi ile kapanan fiziksel mağazaların alternatifi olabilecek bir yaklaşımla karşımıza çıkan marka 7/24 açık olan, otomatı andıran bir satın alma deneyimi sunan pop up mağazanın en dikkat çeken yanı ise mağaza ve ürünler dahil her şeyin tamamen pembe renkten oluşmasıydı. Markanın bu hareketi anında instagramda viral oldu ve uzun kuyruklarda bekleyen müşteriler bu deneyimi Instagram’da paylaşarak Jacquemus dünyasının bir parçası oldu.

YOANN ET MARCO / COURTESY OF JACQUEMUS

Paris’teki ilk pop-up mağazanın reklam başarısı 2022 Sonbahar/Kış Milano Moda Haftası’nda ikinci pop up mağaza bu sefer beyaz temasıyla yerini aldı. Pop up mağazaların sosyal medya ile getirdiği başarı o kadar büyüdü ki, markanın üçüncü pop up mağazası Londra’da 3 farklı lokasyonda “Le Blue” ismiyle açıldı. 3 lokasyonda farklı deneyimler sunan pop up mağazaların biri ise tamamen insanların fotoğraf çekmesi ve paylaşması için kurulan sürrealist bir soyunma odasıyken, diğer iki mağazada ise markanın “Le Splash” koleksiyonu satıştaydı. Son olarak Fransız moda markası pop up mağazaların başarısının ardından kendi kalıcı mağazasını yine Paris’te Eylül sonunda açtı. Minimal tarzda, krem renginin ağrılıkta olduğu mağaza tasarımda bir patlamış mısır makinesi dikkat çekiyor.

Jacquemus + Nike İş Birliği

Markanın en çok konuşulan anlarından biri ise Nike ile yaptığı iş birliği. Mayıs ayında duyurulan Jacquemus + Nike iş birliği kadın spor giyimini markanın minimal tarzıyla buluşturuyor. 28 Haziran’da piyasaya çıkan ve kısa sürede tükenen koleksiyonun yakın zamanda satışa çıkacak devam parçası ise tamamen pembe bir Nike Air Humara LX. Jacquemus tasarımı altında beyaz ve kahverengiden sonra pembe olarak karşımıza çıkan spor ayakkabı markanın 10. Yılını kutladığı lavanta tarlasında gerçekleşen “Le Coup De Soleil” koleksiyonundan ilhamını alıyor.

Humara Nike + Jacquemus

Jacquemus’un genç bir tasarımcı olarak yaratıcı parçaları ile moda dünyasına kattıkları inkâr edilemez. Bununla birlikte Simon Porte Jaquemus kısa sürede sosyal medyanın pazarlama gücünü kullanarak günümüzün en popüler isimlerinden biri olmayı başardı. Markasını bir hikâye anlatımı olarak sosyal medyada hepimizin önüne sunan tasarımcı aynı zamanda samimiyeti, sıcak kanlılığı, neşesi ile de herkesin gönlünü fethetmiş durumda. Bir yanımız Jacquemus bu sezon ne yapacak diye merakla beklerken, diğer yanımız Jacquemus dünyasının bir parçası olmak, marka ile özleşmek için can atıyor.

 

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Simon_Porte_Jacquemus

https://glamobserver.com/the-history-of-jacquemus/

https://www.lvmh.com/news-documents/news/the-lvmh-prize-2015-winners/

https://www.scmp.com/magazines/style/celebrity/article/3168247/5-things-know-about-simon-porte-jacquemus-french-fashion

Selin Akyurt

Ted Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Modaya olan ilgim dolayısıyla İMA ve Vakko ESMOD’dan eğitimler aldım. Styling ve moda editörlüğü alanlarında ilerlemek istiyorum.

2 Yorum
  1. Son zamanlarda okuduğum en güzel ve en bilgilendirici yazılardan birisiydi ❤️

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.