Schiaparelli’nin Tasarımcısı Daniel Roseberry’nin “Gündelik Hali”

Schiaparelli Paris Moda haftası kapsamında, İlkbahar Yaz 2023 koleksiyonunu atölyesine komşu olan Hotel DÉvreux’ de düzenlediği özel bir sunumla izleyici karşısına çıkardı.

2019 yılından beri Schiaparelli moda evinin kreatif direktörlüğünü üstlenen Amerikalı moda tasarımcısı Daniel Roseberry koleksiyonu; Bu koleksiyonun özü bir sohbet ortamı yaratmak. Giyeni gündelik” kavramını sorgulamaya teşvik eden bir koleksiyon. Bunlar herkese ilham verebilecek parçalar, fakat günün sonunda sadece onu giyen kişiler içinler, başkaları için değil. Bu giysiler hazır giyimin ne olduğunu ilk kez keşfettiğiniz izlenimi veriyor. Bu kıyafetler adım adım kadının gizemini inşaa ediyorlar.” diyerek tanıttı.

Koleksiyonda yer alan pantolonlar, elbiseler ceketler Roseberry’in çok kullandığı ve kısa sürede ikonikleşen büyük, ağır altın aksesuarlarla yeni bir seviyeye taşınıyor. Daniel Roseberry Schiaparelli moda evinde çalışma şeklini şu şekilde anlatıyor: Yarın bir Lobster Dress (Istakoz Elbise) yapacak olursak, şu an bunu yapmak için yaratıcı bir yetkiye sahibiz. Oysa başlangıçta benim kendi sesimi çıkarmam gerekiyordu.” Roseberry tam olarak da bunu yapıyor. Kendi tasarım anlayışını Schiaparelli arşivleriyle destekleyerek markanın dilini izleyiciyi her defasında daha da çok heyecanlandırarak 21. Yüzyıla taşıyor.

Gündelik Kavramı

Roseberry’nin hazır giyim koleksiyonuna bakış açısı kendi deyimiyle izleyiciye hazır giyim ve beraber anıldığı “gündelik” kavramını sorgulamaya itiyor. Tasarımlarında gündelik diyebileceğimiz parçaların nasıl ilginç hale getirilebileceğini gözler önüne seriyor. Aslına bakılırsa Elsa Schiaparelli de kendi zamanında bunun çok benzerini yapmıştı. Henüz tasarımcılar hazır giyim veya couture koleksiyonları hazırlamazken, Schiap, ismi “Schiaparelli – Pour le Sport” ( Schiaparelli – Spor Giyim) olan ilk dükkanınında triko koleksiyonuyla beraber mayo, plaj giyimi ve aksesuarlara da yer vermişti. Ona ün kazandıran ilk tasarımlarında  trompe loeil  kazakları gibi Pour le Sport koleksiyonuyla da gündelik ve couture arasındaki sınırları bulanıklaştırmaya başlamıştır. Roseberry de Bahar Yaz 2023 koleksiyonu için kot etek ve ceketten oluşan bir takıma yer verdi.

daniel roseberryBu denim ceketin arkasında bulunan güneş Elsa Schiaparelli’nin tasarımı olan ‘Phoebus’ Cape’in arkasında bulunan desenle aynı. Roseberry aynı zamanda İtalya seyahati sırasında plajda gördüğü bir kadının üzerine yapışan kumlardan etkilenir ve bu takımın eteğinin arkasına sanki kumlarda oturulmuş izlenimi veren altın işlemeler ekler. Daniel Roseberry Elsa Schiaparelli’nin tasarımlarına referans vererek kendi tasarım gücünü Schiaparelli dünyasına başarılı bir şekilde entegre ediyor. Bu durum Roseberry’in adının bu kadar kısa bir zamanda Schiaparelli’yle bir anılmasının en büyük sebeplerinden.

 

Kaynakça

Hero Magazine “Schiaparelli SS23: Clothes that build the mystery of the woman”” , Bailey Slater, 30 Eylül 2022 https://hero-magazine.com/shows/schiaparelli-ss23

Forbes “Daniel Roseberry Turns To The Extraordinary For Schiaparellis SS23 Collection”, Allyson Porter, 29 Eylül 2022 https://www.forbes.com/sites/allysonportee/2022/09/29/daniel-roseberry-turns-to-the-extraordinary-for-schiaparellis-ss23-collection/?sh=4d52d9964faf

Vogue, “Schiaparelli”, Nicole Phelps, 29 Eylül 2022, https://www.vogue.com/fashion-shows/spring-2023-ready-to-wear/schiaparelli#review

Selin Esen Dostoğlu

Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını Hollanda Leiden Üniversitesi'nde, Müzecilik ve Koleksiyonerlik üzerine tamamladı. Çeşitli sanat kurumlarında çalıştıktan sonra, kariyerine F.ILKK markasının eş operasyon sorumlusu olarak devam etmektedir. 2020 yılından beri, özellikle moda ve sanat işbirliklerine odaklanan yazılarını www.chasingthemoonblog.com'da yayınlamaktadır.

1 Comment

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.