Paris Moda Haftası İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

26 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen ve moda ayının kapanışını yapan İlkbahar/Yaz 2023 Paris Moda Haftası’nı geride bıraktık. İhtişam ve asaletin yenilikçi yaklaşımlarla birleştirildiği çok konuşulan defileleri bu yazımızda özetledik. 

SAINT LAURENT 

 Modern dansın öncü isimlerinden Martha Graham’dan ilham alan bir koleksiyonla karşımıza çıktı Saint Laurent. Martha Graham, insan hareketlerini yeni bir bakış açısıyla sahneleyerek modern dansa devrim getirmiş bir isim. Kendisini dansını ve duyularını daha iyi ifade etmesini sağlayan vücudu saran drape kumaşlı sahne kıyafetlerinden de tanımak mümkün. Markanın kreatif direktörü Anthony Vaccerello da ilhamını Martha Graham’dan alıyor bu koleksiyonunda.    

Güçlü ve elegan figürler gördüğümüz defilede kapüşon detaylı drape elbiseler ilgi çekiyor. Tasarımlarında siyah ve beyazı görmeye alışık olduğumuz Vaccerello bu koleksiyonunda Marakeş’in toprak tonlarından ilham alarak konfor alanından çıkıyor. Kahverengi, bordo ve yeşil tonlarının hâkim olduğu koleksiyonda deri kullanımını da sıklıkla görüyoruz. Uzun elbise ve etekleri yine uzun vatkalı paltolar ve trençkotlarla kombinlenmiş olarak görüyoruz.  

Place de Varsoive’da şahane bir Eyfel Kulesi manzarasıyla gerçekleşen defile için alana ayrıca gerçek boyutlarda mermer bir çeşme inşa edildi. 

Anthony Vaccerello’yu Saint Laurent için başarılı kılan geçmişten ilham alarak günümüze güçlü silüetlerle çıkması. Her parçanın kendine has bir özgüven ve cesaret vermesi. Vaccarello, kendine has tarzıyla bundan yıllar sonra bile anılacak bir Saint Laurent dönemine imzasını atıyor.  

LOEWE

Loewe’nin odağında antoryum çiçeği vardı. Gendarmerie Nationale – Garde Republicaine – mekânında güneş ışınlarının aydınlattığı defilenin dekorunda kocaman antoryum çiçeği kullanıldı. Cam elyafından yapılan çiçeğin gerçek olup olmadığı sorusu Anderson’ın anlatmak istediği gerçeklik illüzyonunu simgeliyor.  

Gerçeklik algısıyla oynamayı seven Jonathan Anderson, sahte ve plastik bitkileri kullanarak doğanın hilelerinden ilham alıyor bu koleksiyonunda. Kendi markası JW Anderson için de benzer temalardan giden tasarımcı Loewe için koleksiyonunu “Doğada sahte gibi görünen ama gerçek olan şeylerin fikrini seviyorum. Gördüğümüzde bize tekrarlanan motifleri olan şeyleri hatırlatıyor.” Diyerek tanımlıyor. 

Antoryum çiçeğini sadece defile mekânında dekor olarak değil, koleksiyonun kendisinde de görüyoruz. Anatoryum çiçeği vücudu saran büstiyerler ve ayakkabı detayları olarak karşımıza çıkıyor. Bones and All filmiyle tanıdığımız oyuncu Taylor Russel ise siyah kadife bir elbiseyle defilenin açılışını yaptı. Rönesans dönemini anımsatan elbisenin etek kısmındaki genişleyen formları koleksiyonun devamında da görüyoruz. Koleksiyonda formların ve parçaların tekrarlanmasını “Sonucunu doğru anladığımız bir fikir” diye adlandırıyor Anderson. 

Sürrealizmi modayla buluşturan Jonathan Anderson’ın doğanın gerçeklik illüzyonlarından ilham aldığı koleksiyonu Paris Moda Haftası’nda beğenileri topladı.  

THE ROW 

Mary Kate ve Ashley Olsen’ın markaları The Row İlkbahar 2023 koleksiyonu ile Paris Moda Haftası’nda yerini aldı. Minimal parçalarla görmeye alışık olduğumuz The Row yine minimal, işçilik ve silüetlerle öne çıkan bir koleksiyon sunuyor. 

Kare formda, geniş omuzlu ceketler ve bol kesim, salaş pantolonlarla daha maskülen bir görünüm sunan Olsen’lar, gece giyimine geçtiğinde ise dantel işlemeler, vücuda oturan kesimler, ışıltılı file detayları ile maskülen-feminen dengeyi buluyor. Zamansız, basit parçaların mükemmel işçiliği koleksiyonun en önemli detayı. 

Günümüzün minimal moda tarzının en önemli temsilcilerinden The Row, temiz görünen parçalarla adeta sakinlik hissi veriyor. Mary Kate – Ashley Olsen stil ikonları olarak başladıkları bu yolda oldukça başarılı tasarımcılar olarak yürümeye devam ediyorlar. 

COPERNI

Şüphesiz 2023 İlkbahar/Yaz Paris Moda Haftası’nın en çok konuşulan ismi Coperni oldu. Defilenin sonunda izleyicilere ufak bir gösteri sunan marka, Bella Hadid’i iç çamaşırlı bir şekilde sahneye alarak, modelin üzerinde sprey kumaştan bir elbise yarattı. 

Fabrican adlı sprey kumaş sıkıldıktan sonra sertleşerek giyilebilir bir hale bürünüyor. Sürdürülebilirlik adına da önem taşıyan bu yeni teknoloji sprey kumaş boyanın gelecekte kullanım alanlarının artmasıyla daha çok karşımıza çıkması bekleniyor. Bu yenilikçi teknoloji ile oluşturulan minimal beyaz slip dress kimsenin unutamayacağı bir moda anı olarak hafızalara kazındı. Gösteri aynı zamanda sprey kumaşı icat eden Dr Manel Torres’a ithaf edildi. 

Koleksiyonun bütününde ise tarihteki kadın silüetlerinin kutlanması fikriyle yola çıktıklarını söylüyor markanın kreatif direktörleri Sebastien Meyer ve Arnaud Vaillant. Camdan yapılmış elbiseler, metal dikiş detaylı cut out elbiseler, kocaman vatkalı setleri gördüğümüz defilede Matrix ilhamlı gözlükler ve kırmızı bir elbise de yer aldı. 

Moda evinin ikonik Swipe çantasının 18 karat gerçek altından yapılmış versiyonu da ilgi çeken bir başka detaydı. İtalyan zanaatkar Gabriele Veneri tarafından yapılan ve 1 kilo ağırlığında olan çantanın defile sonrasında eritildiği belirtildi.  

Teknolojinin modayla buluşması, hayal bile edemeyeceğimiz yenilikte kumaşlar üretilmesi, moda dünyasının inovatif çözümlerle yaklaşması hepimizi mutlu eden gelişmeler. Coperni de moda tarihine geçecek bu gösteri ve yenilikçi yaklaşımla Paris Moda Haftası’nın en ilgi çeken ismi oldu. 

VICTORIA BECKHAM 

Victoria Beckham Paris Moda Haftası dahilinde ilk defilesini gerçekleştirdi. Genç nesli de müşteriler arasına katmayı hedefleyen Victoria Beckham bu doğrultuda koleksiyonunda daha modern parçaları kendi marka çizgisiyle birleştiriyor. Eforsuz, rahat görünümleri tercih eden tasarımcı feminenliği ise kesik detaylı ve transparan elbiseleri ile vurguluyor. 

10 yıllık moda serüveninin kutlayan Victoria Beckham, defile sonunda gözyaşlarını da tutamadı. Kendisi adına markasını Paris Moda Haftası’nda sergilemenin bir hayal olduğunun altını çizen tasarımcı, ortaya koyduğu koleksiyonla da gurur duyduğunu ve tamamlanmış hissettiğini belirtiyor. Markanın kendi tarzını modernleştirmeyi ve gençleştirmeyi başaran Victoria Beckham moda haftasının en beğenilen isimlerindendi.  

BALMAIN 

 Balmain İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonu için rönesans temasından ilham aldığı bir defile gerçekleştirdi. Balmain Festival kapsamında Stade Jean-Bouin arenasında düzenlenen defile 12,000 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Defilenin yanı sıra festival kapsamında bir sürü sanatçı sahne aldı. Festivalin asıl amacını moda endüstrisi dışındaki insanlara da ulaşmak olduğunu söylüyor Olivier Rousteing. 

Rönesans motiflerinin ağırlıklı olduğunu gördüğümüz koleksiyon aynı zamanda Balmain’ın şu ana kadarki en sürdürülebilir koleksiyonu olma özelliğini taşıyor. Muz kabukları, rafya ve sürdürülebilir koton kumaş gibi çevre dostu materyaller kullanan Rousteing, markanın sürdürülebilirlik yolculuğunu göz açıcı ve zor da olsa önemli bir süreç olarak tanımlıyor ve sürdürülebilirlik adına çalışmalarının burada bitmeyeceğinin mesajını veriyor.

Michelangelo, Da Vinci ve Galileo Galilei gibi isimlerden ilham alarak ustalıkla işlenen motifler aynı zamanda Olivier Rousteing’in kendi köklerini de simgeliyor. Kendi kültüründen esintilerle Etiyopya ve Somali geleneklerini elbiselerine işlediğini görüyoruz Rousteing’in. 100’den fazla kombinin sergilendiği defile couture parçalarla kapanışı yaptı. 

Balmain Couture koleksiyonu, Olivier Rousteing’in Jean Paul Gaultier için hazırladığı koleksiyonla benzerlikler taşıyor. Temmuz ayında tanıtılan Jean Paul Gaultier Couture Koleksiyonu, Gaultier’in 1994 İlkbahar/Yaz koleksiyonundan esinlenmiş ve yine Olivier Rousteing’in Afrika kültüründen aldığı ilhamlarla harmanlanmıştı. 

Ashley Graham’ın da yürüdüğü defilenin kapanışında ise Cher ve Olivier Rousteing birlikte selam verdi. 76 yaşındaki Cher’i podyumda görmek şüphesiz İlkbahar/Yaz 2023 Paris Fashion Week’in en unutulmaz anlarından biriydi. 

COURREGES 

Genç neslin nasıl giyinmek istediğini iyi bilen Nicolas Di Felice bu doğrultuda bir koleksiyonla çıktı karşımıza. Sahil partisinin sabahı temasında ilerleyen koleksiyon, defilenin kumda yapılması ve mankenlerin çıplak ayak yürümesiyle bu hissi izleyenlere tam anlamıyla yaşattı. 

Koleksiyondaki drapeli vücudu saran elbiseler ise markanın 1974 koleksiyonundan boyundan başlayıp etek ucuna kadar spiral formda devam eden fermuarlı elbiselerden ilhamını alıyor. En dikkat çeken parça ise mercan renginin kullanıldığı silikon bir elbise. Denim ve deri kullanımı ise sık sık karşımıza çıkıyor. İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonunda daha eforsuz, rahat, biraz da salaş bir tarzla görüyoruz Courreges’ı.

– André Courrèges’in hayatını okumak için buraya tıklayın

DRIES VAN NOTEN

Pandemiden sonra ilk defa kadın giyim defilesini gerçekleştiren Dries Van Noten Paris Fashion Week’in en beğenilenleri arasındaydı. Koleksiyonun temasını “iyimserlik” olarak tanıtan Van Noten, “Siyah renk ile şekilleri keşfettiğimiz, fırfırlar ve pileler ekleyerek yumuşattığımız, büzgüler, makrome ve el sanatlarıyla devam eden koleksiyonu iyimserlik, çiçekler ve sevdiğimiz diğer her şeyin patlamasıyla bitiriyoruz” diyor. 

Photo credit: Armando Grillo / Gorunway.com Vogue Runway

Defilenin dikkat çeken bir diğer detayı ise camdan aksesuarlardı. Modern sanat parçaları gibi görünen cam aksesuarlar için “Camın sertliği ve aynı zamanda kırılganlığı günümüzde yaşadığımız dünyayı sembolize ediyor” diye açıklıyor Van Noten. 

Tasarımlarına duygusal bir pencereden bakan Dries Van Noten, pandemiden çıkıştaki umudu ve iyimserliği koleksiyonuyla bizlere sunuyor. 

BALENCIAGA

İyimser ve pozitif temaları sık sık gördüğümüz markaların yanı sıra Balenciaga içinde yaşadığımız dünyanın tüm gerçekliğini göstermeyi hedefleyen bir defileyle karşımıza çıktı. Adaletsizliğin ve savaşların günlük hayatımızın bir parçası olduğu bu dönemde Demna hepimizi uyanmaya çağırıyor.

Sonbahar/Kış 2022 defilesinde de modelleri karda yürüten Demna, bu sefer çamurda gerçekleştirdiği defile ile lüks moda algısını zorluyor. Podyumda yürüyen mankenlerin, markanın lüks parçalarına çamur sıçratmasının modayı gerçek dünyanın içinde görmek olarak yorumluyor tasarımcı. 

“Bu şov gerçeği kazmak ve alçak gönüllü olmak ile ilgili bir metafordur.” Yazılı kartlarla izleyicileri karşılıyor Demna. Çamur bataklığında gerçekleşen defileyi günümüzün en tartışmalı isimlerinden Kanye West açıyor. Asker teması da taşıyan koleksiyonda sık sık hoodieler, bomber ceketler, denim, deri kullanımı da görüyoruz. Siyah ve gri tonlarının ağırlıklı olduğu renk paletinde ise kırmızı, pembe, turuncu, fosfor yeşili gibi canlı renkler de dikkat çekiyor. Son olarak ışıltılı gece elbiseleri ile kapanışı yapılırken, defilenin kapanış parçası tamamen Balenciaga çantalarından oluşan bir elbise oldu. 

Koleksiyonun ilgi çeken bir diğer detayı ise aksesuarıydı. Kafanızı saran güneş gözlükleri, sivri burun ışıltılı cloglar Balenciaga 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonun bir parçası olarak sunuldu. Cips poşeti, alışveriş torbası ya da oyuncak ayıdan yapılmış çantalar ise defilenin gösteri kısmının bir parçasıydı. 

Demna’nın Balenciaga’ya getirdiği farklı bakış açısının eleştireni olduğu kadar takdir edeni de var. Bu koleksiyonunda lüks moda anlayışına ağır bir darbe indirirken görüyoruz kendisini. Beğeneni olduğu kadar beğenmeyeni ile Balenciaga günümüz moda anlayışını şekillendiren en öncü markalardan biri. Demna’nın Balenciaga’sı ilginç mesajları ile adından söz ettirmeye devam edecek.

CHANEL 

Kostümleri Coco Chanel tarafından tasarlanan 1961 yapımı “Last Year at Marienbad” isimli filmden ilham alan bir İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonu sundu Chanel. 

Sinema salonu gibi bir atmosferde gerçekleşen defile kısa bir film gösterimi ile başladı. Kristen Stewart’ı öncelikle bir sinema salonunda Last Year at Marienbad filmini izlerken, sonrasında ise Paris sokaklarında gezerken görüyoruz.  

Chanel

Puantiye, monokrom desenler, klasik tüvit Chanel takımlar ile moda evinin özüne sadık kalarak çıkarılan koleksiyon adeta 1961’den günümüze gelmiş gibiydi. Işıltılı işlemeleri ve tüy detaylarını hem günlük giyimde hem de gece giyiminde bol bol görüyoruz. File diz üstü çoraplarla kombinlenmiş fiyonk detaylı topuklular, küçük boncuk işlemeli Chanel çantalar defilenin ilgi çeken detaylarındandı. Klasikleşmiş Chanel takımların etek, şort ve pantolon versiyonlarını gördüğümüz koleksiyon yine klasikleşmiş “Little Black Dress” seçkisiyle sona eriyor. 

Her zaman şıklığın ve zarafetin ön planda olduğu Chanel’in geçmişini günümüze taşıyor markanın kreatif direktörü Virginie Viard. Karl Lagerfeld’ın yenilikçi yaklaşımının aksine, Chanel tarihinden ilham almayı tercih ediyor. Coco Chanel imzasının en çok hissedildiği koleksiyon olarak beğenileri toplayan marka Paris Moda Haftası’nı ihtişamlı bir şekilde kapatan isimlerden oldu.  

LOUIS VUITTON  

2023 İlkbahar/Yaz Paris Moda Haftası’nın son gününde kapanışı yapan isimlerden oldu Louis Vuitton. Ufo görünümünü andıran bir dekorasyon eşliğinde gerçekleşen defile fütüristik esintilerle birleşen feminen detaylar taşıyor. 

Squid Game ile hızla ünlenen oyuncu HoYeon Jung’un açılışını yaptığı defilede Fransız sanatçı Philippe Parreno ufo görünümlü eseriyle yerini alıyor. Paris’in ortasına iniş yapmış bir uzay aracını andıran bu yapı defilenin ilgi çeken detaylarından oldu. 

Koleksiyonda şimdiye kadar kullandıkları en büyük fermuar detaylarını kullanan marka, fermuarlarla birlikte diğer aksesuarları da büyütmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Bu da ortaya kocaman fermuarlar, kocaman düğmeler, kocaman cepler gibi görmeye alışık olmadığımız detaylar çıkarıyor. Kumaş ve desen seçimlerinde ise bir illüzyon yaratan Nicolas Ghesquiere, deri kumaştan mı yoksa deri görünümlü desenden mi yapıldığı ilk bakışta anlaşılmayacak parçalar sunuyor. Koleksiyonda feminen parçalara da yer veren tasarımcı dantel, tül gibi işlemelerle feminenlik görünümünü destekliyor. 

Koleksiyon boyunca gördüğümüz alışılmış boyutundan büyük detaylar Ghesquiere için farklı anlamlar taşıyor. Bu detaylarla bir proporsiyon oyunundan çok feminenlik kodlarını bozmayı hedeflediğini belirtiyor tasarımcı. 

MIU MIU

Ethel Cain, FKA Twigs gibi sürpriz isimleri podyumda gördük Miu Miu İlkbahar/Yaz 2023 defilesinde. Miuccia Prada’nın kreatif direktörü olduğu marka Prada ile benzer çizgilerde ilerlese de bunu bizlere daha genç ve eğlenceli bir şekilde sunuyor. 

Renk paleti ile Prada İlkbahar/Yaz 2023 defilesini andıran koleksiyon dikkatleri asimetrik kat kat t-shirtler, uzun ceketler, gömlek elbiseler ve açık uçlu ayakkabılara çekiyor. 

“Bu koleksiyonda modanın amacını, kültüre ve topluma olan yararını keşfetmek istedim. Modanın faydalı olmak dışında da bir anlamı ve nedeni olabilir, süslenmek ve çekici olmak gibi. Ama modanın işlevsel olması da önemlidir” diyor Miuccia Prada. Koleksiyonunda da pratik işlevsel ve basit parçaların çekici olabileceğini gösteriyor. 

VALENTINO 

Geçen sezon moda dünyasına fuşya tonlarını bomba gibi bırakan Valentino bu sezon daha çeşitli ve natürel tonlarda bir koleksiyonla karşımıza çıkıyor. “Unboxing Valentino” adlı 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda pembenin yerini bej ve nude tonları alıyor. 

Markanın kreatif direktörü Pierpaolo Piccioli koleksiyonunu “Couture fikrinin ready-to-wear parçalara dönüştürülmüş hali. Farklı bireyleri ve farklı cilt tonlarını kucaklayan bir koleksiyon.” olarak tanımlıyor. 

Pelerinli, açık bir bej tonunda, markanın V logosunun desen olarak kullanıldığı tül bir elbise ve içine yine aynı desenden bir bodysuit ile açılışı yaptı Valentino. Nude tonlarıyla devam eden defilede, her parçayı taşıyan modelin kıyafetlerle aynı cilt tonuna sahip olması dikkat çekiyor. Modellerin cilt tonlarını bodysuitler, şortlar gibi parçalarla eşleştiren tasarımcı izleyenlere optik bir illüzyon yaratmayı başardı. Nude tonlarla eşleşen parlak yeşil, mavi, lila rengindeki ışıltılı parçalar odağı tamamen kendilerine çekiyor. Defilenin sonunda ise siyah rengin hakimiyeti karşımıza çıkıyor ve uzun, şık, siyah elbiselerle kapanış yapılıyor. 

Modelleri defilenin devamında sokakta yürüterek adeta halka da defilesini izletti Piccioli. “Unboxing Valentino” adının altında ise bütün paketlerden kurtulup modanın esansına inmek var. İzleyenlerin Valentino ile özdeşleşen fuşya pembe rengini podyumda görememesi ufak bir hayal kırıklığı yaratsa da 2023 İlkabahar/Yaz koleksiyonu Paris Moda Haftası’nın beğenilenleri arasındaydı.

 

Dior defilesiyle ilgili detaylı bilgi için burayı tıklayın

Selin Akyurt

Ted Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Modaya olan ilgim dolayısıyla İMA ve Vakko ESMOD’dan eğitimler aldım. Styling ve moda editörlüğü alanlarında ilerlemek istiyorum.

2 Yorum

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.