WGSN 2020 Yılın Rengini Açıkladı- Neo Mint

 

Dünyanın renk otoritesi Pantone 2018’in rengini Ultra Violet seçtiğinden beri tüm moda dünyasında dergi kapaklarından koleksiyonlara kadar bu renge rastlar olduk. Şimdiden tükettiğimiz Ultra violet önümüzdeki aylarda popülaritesini başka renklere bırakacak. Peki hangilerine?

2020’nin Rengi Neo-Mint

2019 ve 2020 için Pantone daha bir açıklama yapmasa da dünyanın en önemli trendforecasting sitesi WGSN geleceğin rengini açıkladı: Neo- Mint. Bu rengi nane rengi ve yumuşak pastel tonlarında bir yeşil olarak tanımlayabiliriz. Neo-mint’in bir özelliği de tıpkı 2017’nin rengi olan Greenery Yeşilinde olduğu gibi cinsiyetsiz bir renk olması. Moda dünyasındaki cinsiyetsizlik akımı hızla devam ederken yılın renklerinin de bu akıma uyum sağlaması yerinde olmuş.

Sakinleştirici ve iyileştirici bir etkisi olan Neo-mint Uzakdoğu’da bir çok akupunktur kliniğinde halihazırda kullanılan bir renk. Neo-mint hem ferahlatıcı etkisi olup, doğaya dönüşten izler taşıyan ama aynı zamanda da teknolojinin de etkisini hissettirdiği bir renk; yani tam anlamıyla günümüzden izler taşıyor. WGSN’in renk direktörü Jane Monnington’a göre ise Neo-mint aynı zamanda fütüristik mimaride de kullanılıyor. Monnington’a göre bir renk senenin rengi seçilince kısa süre içinde önce lüks ve tasarım markalarına ardından da hazır giyim ve hızlı moda markalarına ulaşıyor. Son yılların en konuşulan rengi Millenial Pembesi için ” İlk defa Celine’in koleksiyonunda gördüm ve daha sonra ışık hızıyla tüm moda dünyasına yayıldı” diyor Monnington.

Sezonun Diğer Renkleri

Pantone 2020’nin renkleriyle ilgili henüz kesin bir açıklama yapmasa da WGSN’in araştırmasına göre Neo-mint’in yanında bazı diğer renkler de 2020’de gözönünde olucak. Bunlar Purist Blue, Casis, Cantaloupe ve Yellow Mellow.

Neo-Mint hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Ultra Violet kadar kendinden konuşturacak mı?

 

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.