Pantone’nin 2018 Rengi Belli Oldu: Ultra Violet

Her sene olduğu gibi bu sene de dünyanın renk otoritesi Pantone, senenin rengini açıkladı.

Bu sene “geleceğe ışık tutan” bir renk olarak ilan ettikleri Ultra Violet seçildi. Pantone’nin Yönetici Direktörü Leatrice Eiseman’ın kendi sözleriyle rengin seçilme nedeni şu:

Hayal gücü ve yaratıcılık gerektiren bir dönemde yaşıyoruz. Bir mavi bazlı mor olan Ultra Violet bize ihtiyacımız olan yaratıcı ilhamı sağlayacak ve farkındalığımızı yükseltecek. Yeni teknolojilerden, sonsuz galaksiye, sanatsal anlatımdan, ruhsal çözümlemelere derinliğe sahip bu mor rengi bizi bekleyen bilinmezlere ışık tutacak.

Bu mor tonu uzayın derinliklerini ve bilinmezlerini yansıtmanın dışında, son yıllarda tüm dünyada artan meditasyon ve farkındalık pratiklerine de gönderme yapıyor. Mor rengi meditasyon ve içsel farkındalığı temsil eden ve bu tür çalışmaların yapıldığı merkezlerde sıklıkla kullanılan bir renk.

 

Duyguların derinliğini, bireylerin özgünlüğünü ve dünyanın kargaşasından kaçışı sembolize eden bu renk  hepimizin gelecekle ilgili kafasının karıştığı, yapay zeka, robotlar, big data sözcüklerinin lügatımıza artık iyice girdiği, Black Mirror izleyerek halimizin ne olacağını sorguladığımız bu dönemde mor renginin huzuruna ihtiyacımız vardı!

Pantone her sene tüm dünyadaki tasarımcılara yılın rengini sunuyor. Pantone renk araştırmaları merkezinin çalışmaları ardından belirlediği renk genellikle dünyada olan sosyo-politik, ekonomik gelişmeler, kişilerin ruh hali ve gelecek beklentileri üzerine şekilleniyor. Geride bırakmamıza az kalan 2017 senesinin rengi Greenery (Yeşil)’di.

Ultra Violet’in Pantone renk kodu: 18-3838

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.