2022 Yılının Pantone Renk Paleti Hayatımıza Dinginlik ve Huzur Getirecek

Pandemi ile birlikte durağanlaşan yaşamlarımıza bir canlılık arıyoruz. Moda evleri geçirdiğimiz bu “karanlık” döneme karşı çıkıyor ve sonbahar/kış sezonuna renk katıyor. Rus ressam Wassily Kandinsky’nin “Renkler ruhu doğrudan etkileyen bir güçtür.” sözünün etkisini bu sezon bir kez daha görüyoruz ki, bu kış enerjimizi yüksek tutup yeni Pantone renk paleti ile gardıroplara renk katacağız.

2021 Sonbahar

2021 sonbahar sezonunda çoğu markaya ilham veren neon renkler, turuncudan maviye, sarıdan yeşile geniş bir yelpazeye sahip. Renk krallığı Pantone ise 2021 için Illuminating renklere çoktan vurgu yapmıştı. Kışın podyumlarda görmeye alışık olduğumuz koyu renkler yerini capcanlı bir dünyaya bırakıyor. Stilistler yaz renklerini sonbahar podyumuna geri getirdi. Çarpıcı derecede cesur, enerji ve iyimserlik dolu…

Versace’nin pembe yüksek topukları ve Valentino’nun büyük püskül şapkaları aksesuarlarımıza renk katma cüreti sunuyor. Kıyafetlerimizin en önemli oyuncuları çantalar da bu renk cümbüşünden geri kalmıyor ve moda sahnesine zamansız bir vuruş yapıyor.

Şimdi, her zamankinden daha fazla, gardırobunuzu güncellemenin zamanı. Çünkü pandemi öncesi herhangi bir ürün modası geçmiş bir görünüme sahip.

Gökkuşağını kucaklamaya hazır mısın?

Stilinizi heyecanlandıracak ve geliştirecek renk uyumu bizi çeşitli görünümlere götürüyor. Koyu yeşil ve sarı kıyafetlerden şık pembe ve gri takımlara kadar, bu şık fikirler size cesur renkleri birbiriyle çakışmadan nasıl giyeceğinizi konuşacağız.

Bunlardan bir tanesi ilkokuldaki resim derslerinden hatırladığımız renk çarkı. En yaygın teori ise karşıtları eşleştirmenizi önerir. Örneğin turuncu ile mavi veya kırmızı ile yeşil. Ancak gerçekte bu eşleşmelerin çok fazla olması muhtemeldir. Bu nedenle, uyumlu bir palet oluşturmak için ton, doygunluk ve parlaklığı da göz önünde bulundurmalısınız.

Ton, bir rengin renk tekerleğindeki tam konumunu ifade eder. Örneğin, renk çarkının çevresinde yer alan üç çeşit portakal vardır; saat yönünün tersine hareket ederek bunlar kırmızıya döner; saat yönünde sarıya çevirin. Üç ana rengin (kırmızı, sarı ve mavi) bir kombinasyonunu karıştırarak bir ton oluşturulabilir.

Hem zıt hem de tamamlayıcı renkler birlikte iyi gider. Sarı ve yeşilin parlak bir bahar havası var. Klasik bir renk kombinasyonu arıyorsanız kırmızı ve maviyi tercih edin. Ancak sınırları zorlamak istiyorsanız, turuncu ve siyah, mor ve mercan ya da ten rengi ve kestane rengi deneyin.

Neon renkleri kullanmaktan ve göz önüne çıkmaktan korkmayın. Bu sene moda sahnesinde cesur olanlar konuşuluyor. Kıyafetinize biraz renk katmak hem enerjinize hem de stilinize tazelik katacak.

Peki ya 2022 ?

2022 için neşeli bir yıl diyebilir miyiz ? Pantone renk paleti fazlasıyla neşeli. Pantone Renk Enstitüsü uzmanlarına göre, İlkbahar/Yaz 2022 New York renkleri, değişen bir manzarada ilerlerken denge özlemimizi yansıtıyor. Rahatlık, netlik ve güvenlik ihtiyacımızı ortaya koyan renkler, tanıdık olanla kalma isteğimizi tatmin ediyor.

Tüketiciler, sakinlik hissi verirken daha cesur tonlarla sakinliğin yeniden canlanmasını sağlayacak tonlar arıyor. Pantone’nin New York Moda Haftası için bahar 2022 moda renk trend raporu, renklerin onlar hakkında duygusal bir duyguyu kucakladığını belirtiyor.

pantone renk paleti
Pantone Spun Sugar

Şık ve mora yeni bir bakış açısı sunan yumuşak leylak ile rahatlıyoruz; güneşli kanarya sarısı; sıcak pembe; tuzlu karamel; heyecan verici kızıl; ve gizemli bir gök mavisi.

Mavi ve yeşil bugüne kadarki en önemli renkler. Denizin, gökyüzünün ve yeşil toprağın renkleri. İnsanlığın internette giderek daha fazla zaman geçirdiği bir dünyada yeşil ve mavi, doğanın güzelliğini ve gücünü yeniden canlandırıyor. Daha da önemlisi, Spun Sugar ve Glacier Lake olarak adlandırılan iki açık ton gibi mavinin çeşitli tonları, taktığımız veya izlediğimiz için hepimizin aşina olduğu mavi cerrahi maskeleri andırıyor.

 

 

İlkbahar/yaz 2022 renk paleti, daha enerjik renklerin yeniden doğuşunu kutluyor.

2022 yılına daha girmemişken, hızlı moda markaları 2023 koleksiyonlarını hazırlamaya başladı bile. WGSN (Worth Global Style Network) kaynaklarına göre 2023 yılının rengi ise Digital Lavender!

WGSN’deki trend tahmincileri ve Coloro’daki renk uzmanları, Coloro: 134-67-16 olarak da bilinen Digital Lavender’ın 2023’te yılın rengi olacağına inanıyor. Nitekim Pantone renk enstitüsü 2022 yılının rengi olarak “Very Peri” mor tonunu açıkladı.

Lavanta rengi, zorlu zamanlarda zihinsel sağlığımızı hem korumak hem de iyileştirmek için çoğumuzun iyileştirici ritüellerimize yerleştirdiği istikrar, dinginlik ve dijital kaçış anlamına geliyor.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.