Pantone 2018 İlkbahar Renkleri

Pantone 2018 İlkbahar Renk Trendleri mevsimsel ve cinsel normların ötesinde, çarpıcı ve büyüleyici, yeni bir baharı müjdeliyor. Pantone 2018 İlkbahar Renk Trendleri raporunda açıklanan 12 Öncü Renk ve 4 Klasik Renk tonu, New York ve Londra Moda Haftası boyunca, çizgiler, kareler, metal ışıltısı ve beklenmedik kesimlerle ve bazen de fırfırlar, uçuşan çiçekli ipekler ve kararlı bir sakinliğin içinden yansıdılar.

Pantone 2018 İlkbahar 12 Öncü Ton : Cesaret, Dinamizm ve Espri

Pantone Ilkbahar Klasik Renk Paleti, 4 Öncü Ton: Iyilikseverlik, Farkındalık

New York Moda Haftası sonrasında, Kanadalı moda tasarımcısı Jason Wu Soho’daki Cadillac House sanat galerisinde moda ve renk deneyimi üzerine bir haftalık bir panel serisi düzenledi. Benim de katıldığım “Choosing the Right Color” ve “The Meaning Behind GREY” panellerinde, rengin kişisel dışavurum ve kültürel etkileri üzerine konuşuldu.

Choosing the Right Color – Doğru Renk Seçimi

Behr Paint Başkan Yardımcısı Erika Woelful, renk trendleri araştırmalarında ve sezonluk renk paleti üretimlerinde günlük yaşantımızı ve bizi çevreleyen dünyayı sürekli ilham kaynağı olarak aldıklarını, yürüdüğümüz bir sokak ya da karşılaştığımız dükkan vitrinleri, seyahaytlerimizde keşfettiğimiz görsel unsurları kaydederek bu görsel çıkarımları renk paletlerine çevirdiklerini anlattı.

Eylül ayında sundukları renk paletlerinin her biri için 8-9 aylık bir çalışma süreci yaşanıyor, 2017 için “naturel” ve “zamansız” renk tonları trend iken 2018 için “biraz Gri ve ek olarak Mavi” tonlarının ev dekorasyonunda trend renkler olacağını açıkladı. Grey @Cadillac House event ve Jason Wu Showroom’unun iç mimari olan Giancarlo Valle ise renk kullanımının iç mimaride form ve mekan arasındaki bağlantıyı kurduğunu belirtti.

The Meaning Behind Grey – Grinin Ardındaki Anlam

Jason Wu alt markası Grey için, Pantone Renk Enstitüsü işbirliğiyle markaya özel Grey Jason Wu renk tonunu yarattı.

Grey Out Jason Wu

Amerikalı sanatçı Joseph Albers’den ilham aldığını belirten Wu, gri rengi aklı başında ve sıcak olarak tanımlıyor. Markaya özel gri renk tonunu yaratmaya karar verdiğinde Pantone Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Laurie Pressman ile gri rengin anlamı üzerine bolca konuştuklarını aktarıyor.

Joseph Albers, Formulation: Articulation Fotoğraf Artspace.com’dan alınmıştır.

 

 

 

 

 

 

Laurie Pressman – Pantone Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı

– İşim gereği çok fazla karşılıklı konuşma süreci yaşıyorum, birlikte çalıştığımız markalar ve Jason Wu gibi moda tasarımcıları ile markaya özel renk yaratım sürecinde bir çok soru soruyor ve bu sorularla bir yol haritası oluşturuyoruz. Renk kişisel bir şey, insanları dinledikçe hayalimde renk tonları ve seslerinden bir tablo oluşuyor. Jason Wu kişisel heyecanını bir adım öteye taşıyarak, markaya özel renk yaratımınında bizim için de bir ilk olan “duygusal” yönlü bir renk üretimini bizimle birlikte yarattı.

Nahema Mehta – Absolut Art Ceo

– Absolut Art sanatçı işbirliği için dünyada bir çok ülke ve şehri ziyaret ediyoruz, renk seçimi bir çok kültürde güçlü anlamları simgeliyor. Havana’da tanıştığımız yerli bir sanatçı çok sakin mizansenleri ülkenin propaganda görsellerinde kullanılan renklerle resmetmişti, o çok sakin manzaraların seçilen renk tonuyla Havana sakinlerini nasıl heyecanlandırdığını gördük. Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi burada da kültür ve renkler iç içe geçmiş.

2018 İlkbahar renkleri, alışılmışın ötesinde ya da geleneksel, net ya da girift eşleşmelerle, bizi kararlı, cesur ve özgün ifade biçimlerine davet ediyor.

Ece Soner

İstanbul doğumlu, İtalyan Lisesi’nin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Multimedia bölümünden mezun oldu. Reklam ve web ajanslarında art direktör ve web tasarımcısı olarak çalıştıktan sonra modaya olan tutkusu onu moda sektörüne yönlendirdi. 2008 yılında dijital tasarımcı kimliğine styling ve kostüm tasarımını dahil etti. Bir çok müzik videosu ve reklam filminde çalıştı. Vakkorama ve Beymen gibi markaların websitelerini tasarladı. Freelance dijital tasarımcı ve fashion stylist olarak İstanbul, Londra ve New York bağlantılı şirketlerle çalışmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.