2017'nin Pantone Rengi Belli Oldu: Greenery

Her yıl tasarım, reklamcılık, pazarlama ve dekorasyon gibi pek çok farklı endüstride ve sektörde, yılın rengini seçerek o senenin renk trendlerini belirleyen Pantone, dün 2017 senesinin rengini GREENERY olarak açıkladı.

Pantone « dünyanın renk otoritesi » olarak bilinen bir firma. Yukarıda bahsettiğimiz sektörler gibi pek çok farklı sektör için renk sistemleri oluşturan firma, en çok PMS adını verdiği Pantone Uyum Sistemi ile tanınıyor. Pantone’nin şirket detaylarına ve tüm dünya için renk trendlerini belirleyecek güce nasıl eriştiğini başka bir yazı konusu olarak kenara not edip 2017 rengi olan Greenery’e dönmek gerekirse;

Pantone’nin açıklamasına göre seçtikleri yeşil tonu tazelenmeyi ve yeni başlangıçları sembolize ediyor. Greenery adını taşıyan renk, taze sarı-yeşil tonlarından oluşuyor ve ağaçların yeşermeye, çiçeklerin açmaya başladığı baharın ilk gününü çağrıştırıyor.

pantone-2017-color-of-the-year-101

İyileşme, yenilenme ve canlanma bu rengin anahtar kelimeleri.

« Greenery’yi 2017’nin rengi olarak seçmemizin en büyük nedeni, içinde bulunduğumuz sosyal ve politik düzensizlikte özlediğimiz güven duygusunu bize hissettiriyor olması.

Gençleşme ve canlanma için gittikçe büyüyen arzu ve isteğimizi doyurmak amacıyla seçilen Greenery, son zamanlarda tüm insanların eksikliğini hissettiği doğayla ve birbirleriyle bağlantı kurma halini sembolize ediyor. » diyor Pantone Renk Enstitüsü Yöneticisi Leatrice Eiseman.

Açıklandıktan sonra moda dahil birçok sektörde baskın olan ve şirketlerin stratejilerini dahi yönlendiren Pantone renginin bu sene karşımıza nasıl ve ne kadar çıkacağını merakla bekliyoruz.

Deniz Bulutsuz
Deniz Bulutsuz

Yabancı dillere olan tutkum beni Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü mezuniyetime kadar götürdü. Terzi bir anneanne ve güzel sanatlar sevdalısı bir anne ile büyümekse, İstanbul Moda Akademisi Moda Yönetimi programını tamamlamamın nedeni oldu. Bir süre ELLE’de çalıştım. Reklam ajanslarında staj yaptım ve sosyal medya hesapları yönettim. Edebiyat ve moda ikilisini her fırsatta birbirlerine bağlayarak içerik üretmek ve bunları sosyal medyaya uyarlamak en büyük zevkim.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.