Genç Moda Tasarımcıları İçin Tasarım Yarışmaları

Genç bir moda tasarımcısıysanız hali hazırda birçok zorlukla karşılaşıyorsunuz demektir. Bunların en başta gelenleri arasında; maddi sıkıntılar, doğru desteği/danışmanlığı bulamamak ve basında kendini gösterememek var. Bu tip problemler yüzünden genç yeteneklerin endüstride kaybolması acıklı bir o kadar alışılmış bir durum. Bunun önüne geçmek için dünyada pek çok organizasyon moda tasarım yarışmaları düzenleyerek genç yeteneklere destek oluyor ve endüstride fark edilmelerini sağlıyor. Bu yazıda ise dünyada popüler 7 moda tasarım yarışması ve katılım şartlarını yazdık. Siz de tasarımlarınıza güveniyorsanız neden kendinizi denemeyesiniz ki?

LVMH Ödülü

LVMH ödülü deyince eminiz Moda Kariyeri okuyucuları bu yarışma hakkında bilgi sahibidirler. Türk basınında bu sene çok gündeme gelen LVMH ödülü, moda tasarımı yarışmalarının en prestijlilerinden ve son 4 yıldır organize ediliyor. Birbirinden yetenekli  tasarımcıların yarıştığı LVMH’in kazananı, 300,000 Euro’nun yanı sıra LVMH grubunun üst düzey yöneticileri tarafından verilen 1 yıllık danışmanlıktan faydalanabiliyor. Bazı durumlarda bir genç tasarımcı için doğru yönlendirilme paranın ötesine geçiyor. Katılmak için adayların 40 yaşın altında ve hali hazırda senede minimum 2 koleksiyon üretip satıyor olmaları gerekmekte.

Geçen hafta sitede yer verdiğimiz LVMH ödülünün bu seneki sekiz finalisti belli oldu. Yazıyı okumak için tıklayınız

 

International Woolmark Prize

LVMH ödülü ile birlikte moda dünyasının en önemli organizasyonlarından biri de Woolmark Ödülü. Jürisindeki isimler de bir hayli ilgi çekici, Victoria Beckham ve Miroslava Duma gibi birçok isim tarafından değerlendirilmek oldukça stresli olsa gerek. Popüler çoğu yarışmanın aksine Woolmark Prize’ın geçmişi oldukça eski. İlk defa 1953 yılında organize edilen bu yarışma yıllar öncesinde Karl Lagerfeld ve Yves Saint Laurent’i moda dünyasına tanıtmış.

Yarışmayı kazanmak genç bir tasarımcı için pek çok avantaj getiriyor. Birinci, Yaklaşık 46,000 Doların yanı sıra dünyanın en önemli lüks perakendecilerinde koleksiyonunu satabilme şansı ediniyor.

Bu jüriye çalışmalarınızı göstermek gergin bir an olsa gerek

Gelelim katılım şartlarına. Adayların en az 3, en fazla 8 yıldır koleksiyonlarını bir perakendeciye satıyor olması aranılan ilk özellik. Kurduğu markanın kar elde ediyor olması ve farklı kumaşları-en çok da Merino yününü koleksiyonunda kullanıyor olması gerekiyor. Woolmark Prize başvuruları kendi sitesinden değil her bölgenin tasarım anlamında yetkin kendi kuruluşları üzerinden alıyor ve bu konuda anlaştığı resmi işbirlikleri var. Türkiye’den Woolmark Ödülü’ne başvurmak için Woolmark sitesi Türkiye Moda Tasarımcıları Derneği’ni kontak olarak gösteriyor fakat site yapım aşamasında olduğu ve son güncelleme 2014 senesini gösterdiği için bilgi edinemedik. İlgilenenler için link

http://www.woolmarkprize.com/partners/nominating-bodies/  

CFDA/Vogue Fund

 

İlk 3′ giren tasarımcılar sektördeki önde gelen isimlerden mentörlük almaya hak kazanıyor. Ödülün kazananına 300,000 Dolar, 2. ve 3.’ye ise 100,000 Dolar verilen yarışmada aynı zamanda 1.’nin çalışmaları Vogue’da yayınlanıyor. September İssue’yu izleyenler Thakoon’un bu yarışma sayesinde Anna Wintour’la tanıştığını, ünlendiğini ve Thakoon for Gap koleksiyonunu hazırladığını hatırlar. Donna Karan’dan yeni ayrılan Public School da bu yarışmayla ünlenen tasarımcılar arasında.

CDFA/Vogue Fashion Fund’ı kazanırsanız siz de bu kitlenin arasına girebilirsiniz.

Çalışmalarınızın basında yer almasının yanı sıra, koleksiyonunuzun birçok lüks perakendeci tarafından sipariş alıyor olması gerekli. Üstelik ürünlerinizi sattığınız lüks perakendecinin de Amerika’da olması şart. Katılım koşulları tüm bunlarla da bitmiyor, sektörde en az 2 yıl iş deneyiminizin olması ve markanızda profesyonel anlamda eleman çalıştırmanız gerekiyor. Genç bir tasarımcı için bu şartlar bir hayli zor olsa da söz konusu CFDA/Vogue Fund olunca zorluğu normalleştiriyoruz.

 

H&M Design Award

2017 yılının kazananı Richard Quinn

Moda sektörünün bir başka önemli yarışması da H&M Tasarım Ödülü. Kazanan, 50,000 Euro’nun yanı sıra koleksiyonunu Stockholm Moda Haftası’nda sergileme şansı elde ediyor. Fakat bu yarışmanın en cezbedici kısmı 1. ‘nin tasarımlarını H&M mağazalarında satabilme imkanı. Genç bir tasarımcı için Amerika’dan Avustralya’ya kadar dünyanın her yerinde mağazası olan bu zincirde ürünlerini satabilmek demek inanılmaz geniş bir insan kitlesine ulaşabilmek demek.

International Talent Support

International Talent Support yani Uluslararası Yetenek Desteği Yarışması 16 yıldır süregelen popüler bir yarışma olmasına rağmen bazı sebeplerden dolayı bu sene gerçekleşmeyecek. Bu durumun sadece 1 senelik olduğunu belirten yetkililer genç tasarımcılara seneye yarışmanın mutlaka yapılacağının bilgisini veriyor. Yani hazırlanmak için tam bir seneniz var.

ITS adaylarından bir parça

International Talent Support’da derece elde eden adaylara 2,500 Euro’dan 34,000 Euro’ya kadar değişen bir para ödülünün yanı sıra Diesel, Vogue İtalia ve Trussardi gibi kuruluşlarda yer edinebilme ve staj imkanı da sağlanıyor. Katılım şartlarına bakarsak öncelikli tercihleri üniversitelerin moda tasarımı son sınıf öğrencileri veya moda tasarımı yüksek lisansının son senesinde olanlar. Fakat bu demek değil ki yarışmanın kapısı yeni mezun genç tasarımcılara kapalı. International Talent Support’u diğer yarışmalardan ayıran bir nokta da iş deneyimi veya hazır kurulmuş bir markanız olmasını talep etmemesi.

Independent Handbag Designers Awards

Uzmanlık alanınız çantalar mı? O zaman Bağımsız Çanta Tasarımcıları Yarışması tam size göre. Son 11 senedir Haziran ayında New York’ta organize edilen yarışmanın 1.sinin tasarımları Instyle dergisinin Eylül sayısında yayınlanıyor. Diğer bir ödül de yine 1. gelirseniz tasarımlarınız Bloomingsdale’da satışa çıkması. Jüriye baktığımızda ise Kenneth Cole ve Rebecca Minkoff gibi isimler görüyoruz. Katılım şartları birçok yarışmaya göre daha basit olan bu yarışmada yapmanız gereken çanta koleksiyonunuzla başvurmak.

Önceki yılların finalistlerinin çantalarından seçmeler.

 

Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması

Gelelim Türkiye’ye. İTKİB’in 1992 yılından beri organize ettiği  Koza Genç Moda Tasarımcılar Yarışması yetenekli genç tasarımcıların keşfedilmesi için Türkiye’de gerçekleştirilen nadir organizasyonlardan. Jürideki isimler ise bir hayli göz doldurucu. Yarışmacılar, Hakan Yıldırım, Barış Çakmakçı, Özgür Masur, Bora Aksu, Ece Sükan ve Gamze Saraçoglu gibi isimler tarafından değerlendiriliyor.

Yarışmanın birincisi bir sene boyunca yurtdışında moda tasarımı eğitim hakkı, mentorlük ve 1 yıl boyunca Moda Tasarımcıları Derneğine üyelik hakkı kazanıyor. İlk 3’e girenlere para ödülü veriliyor. Bu seneki yarışma için son başvuru tarihi geçmiş olsa da tasarımlarınıza güveniyorsanız siz de gelecek sene başvurabilirsiniz.

 

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

3 yorum
  1. Marhaba edacim
    Ban iranliyim
    Burada hiç yarishma yok modacilar için,sizdan yardim istiyourum.lutfan bana bilgi veriniz.çok ihtiyacim var çalishmaya.oraya galmak istiyourum

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.