25. Koza Genç Tasarımcılar Yarışması

 

Tüm dünyadaki en popüler moda tasarım yarışmalarını geçtiğimiz ay sitede listelemiştik. Peki ya Türkiye? Kuşkusuz Türkiye’de bu alandaki en önemli yarışma İHKİB’in desteklediği Koza Genç Tasarımcılar yarışması. Dün akşam 25. si gerçekleşen Koza’yı canlı izleme fırsatımız oldu ve tıpkı geçen senede olduğu gibi ülkemizde aslında ne kadar gelecek vaadeden tasarımcılar olduğunu bir kere daha gördük.  Koza Genç Tasarımcılar yarışması, yıllardır İHKİB (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) tarafından destekleniyor ve sektörde sürdürülebilirliğin sağlanması açısından büyük önem taşıyor.

Gelelim bu seneki adaylara. Nazlıcan Karahan’ın 3., Başak Koç’un 2. ve Mehmet Emiroğlu’nun 1. olduğu finalistler arasında Moda Kariyeri ekibi olarak Başak Koç ve Mehmet Emiroğlu görür görmez favorilerimiz arasındaydı.

‘Nihavend’

Yarışmanın 1.si Mehmet Emiroğlu

Mehmet Emiroğlu’nun koleksiyonunu podyumda görür görmez ekipçe mutlaka ilk 3’te olmalı, hatta 1. olmalı dedik. Bu dediğimizde haklıymışız ki 20 dakika sonra 1.’liği aldığını öğrendik. Emiroğlu’nun ‘Nihavend’ adı verdiği koleksiyonunda yoğun bir Uzak Doğu etkisi hissediliyor. Uzak doğu kültürüne ait kumaşları alışılmışın dışında silüetlerle birleştiren tasarımcının çalışmaları içinde favori parçamız yeşil ve geometrik çizgilerin birlikte kullanıldığı kabarık elbise oldu.

‘Cymatics’

Yarışmanın 2.si Başak Koç

Tıpkı, Mehmet Emiroğlu gibi, Başak Koç’un koleksiyonu da bir diğer favorimizdi. ”Cymatics” adlı koleksiyonunda bol miktarda mavi, siyah ve yer yer turuncu kullananan tasarımcı farklı dokuları bir arada kullanmış. Silüetlerde olduğu kadar dokular ve ikisinin bir arada harmanlanmasıyla ilgi çeken koleksiyon kuşkusuz gecenin en dikkat çekenleri arasındaydı.

Yarışmanın 3.sü Nazlıcan Karahan, ‘Sınırlar-Borders’ isimli koleksiyonuyla

Her sene alanında usta isimlerin olduğu jüri bu sene de göz doldurucuydu. Moda sektörünün öncü tasarımcılarının yanı sıra Mimar Sinan Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nden akademisyenlerin bulunduğu jüri tasarımları güncel, teknik ve akademik bir gözlemle değerlendirmişti. Ayrıca bu seneki finalistlerin Türkiye’deki farklı moda tasarım bölümlerinden olduğunu da gözlemledik.

Her sene yeni yeteneklerin tanıtıldığı ve Türkiye’deki tasarım bilincinin arttırıldığı Koza Yarışması’nın 26.’sını şimdiden sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.