Yves Saint Laurent’in İlham Kaynağı Betty Catroux Adına Sergi

Paris’teki Yves Saint Laurent müzesi, Yves Saint Laurent’in ilham perisi, yakın dostu ve akıl ortağı Betty Catroux adına bir sergi açıyor. Serginin küratörlüğünü SL kreatif direktörü Anthony Vaccarello üstlenecek.

O giysilerimin içinde mükemmel. Tam olmasını istediğim gibi.

Yves Saint Laurent – Betty Catroux hakkında

Yves Saint Laurent’in İkizi

1967 yılında gece klübü The New Jimmy’sde tanışan Yves Saint Laurent ve Betty Catroux, o günden itibaren birbirlerinden hiç ayrılmamışlar. YSL Betty’nin androjen tavrına hayran olup onun kendi tarzını tam olarak yansıttığına karar vermiş ve hayatı boyunca onun maskülen/feminen stilinden ilham almış.

Betty Catroux, Loulou de la Falaise, Yves Saint Laurent

Yakın arkadaş grubuyla hem partileyip hem çalıştığını, hayatını, evlerini ve dünyasını paylaştığını iyi bildiğimiz Yves Saint Laurent (okuyunuz The Beautiful Fall/ Alicia Drake),30 yıllık ilham perisi ile Le Smoking gibi birçok önemli tasarımını tanıttı. Yves Saint Laurent’in ölümünden sonra ise Betty Catroux oldukça büyük olan YSL giysi koleksiyonunu Fondation Pierre Bergé – Yves Saint Laurent’e bağışladı. Koleksiyonda yaklaşık 180 haute couture parçası, 138 de hazır giyim parçası ve aksesuar var. Bu koleksiyon aynı zamanda şu ana kadar müzeye yapılan en büyük bağış olma özelliğine sahip. Sergide Vaccarello’nun bu koleksiyondan seçtiği yaklaşık 50 parça bulunacak.

Belki de moda tarihinin en ünlü ilham perilerinden biri olan Catroux için “Yves Saint Laurent ile yaşıyor, Yves Saint Laurent ile nefes alıyor” diyen Anthony Vaccarello, 70li yaşlarında olan Catroux ile 2018 yılında bir reklam kampanyası da çekmişti.

YSL ve Betty Catroux Photo: Musée Yves Saint Laurent

Bu sergi bana Seda Yılmaz’la yaptığımız “YSL’i Anlamak” Moda Kürü’nü hatırlattı ve bir alıntı yapmadan duramadım:

“Normal ve gerçekçi olan her şeyden nefret ederdik. Dolayısıyla, tamamen çocuksu bir şekilde zıvanadan çıkmak için her şeyi yapmaya hazırdık. Günlük hayattan kaçmak ve 1001 gece masallarında yaşamak isterdik. Can sıkıntısından kurtulmak için ne varsa deneyebilirdik.”

Betty Catroux

 

 

 

Yves Saint Laurent müzesi Paris’te 2017 yılında açıldı. Müze binası 1974-2002 yılları arasında tasarımcının atölyesi olarak faaliyet göstermişti. Şu anda amacı YSL’nin mirasını korumak olan müzede yaklaşık 34000 parça var.

Sergi 3 Mart – 11 Ekim 2020 tarihleri arasında gezilebilecek. 

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.