Keşfetmeniz Gereken Tasarımcı: Dora Teymur

Türkiye’de moda sektöründe çok konuşulan konulardan biridir yurtdışına açılmak, bu sektördeki başarılı insanların yurtdışındaki bu daha da zorlu ve rekabetli dünyada kendine yer bulabilmesi. Geçtiğimiz haftalarda sitede bahsettiğimiz Keşfetmeniz Gereken Tasarımcı: Dilara Fındıkoglu yazısından sonra bu sefer de yurtdışında bu sektörde başarılı işler yapan ama nedense ülkemizde o kadar da tanınmayan başka isimleri kaleme almaya karar verdik. Bu isimlerden bir diğeri de Dora Teymur.

 

 

 

Büyük ihtimalle çoğumuzun ilk defa duyduğu Dora Teymur, Londra’da yaşayan bir Türk ayakkabı tasarımcısı. Aslen Gaziantep’li olan Teymur, 2011 yılında London College of Fashion’ın ayakkabı tasarımı bölümünden mezup Londra’ya temelli yerleşerek kendi markası ‘Dora Teymur’u kurmuş. Teymur’un tasarımlarına bakınca çıkış noktalarını ve referanslarını net bir şekilde anlayabiliyoruz. 18. yüzyıl Avrupa asillerinin ayakkabılarından aldığı ilhamı 60’lı yılların retro ve space age göndermeleriyle harmanlayan Teymur yer yer de rock’n roll ve punk kültürlerinden öğeler uyarlıyor tasarımlarına. Bu sıradışı tasarımlarda özellikle de İngiltere moda dünyasında Teymur’un tasarımlarını şimdiden bir arzu nesnesi yaptı bile. 18. yüzyıldan tarihsel referanslar taşıyan ayakkabı tasarımcısı denince aklımıza ilk olarak Manolo Blahnik gelse de Teymur’un çizgisi çok farklı ve kendine özgü. Teymur’un monokrom tonların yanı sıra parlak kırmızılar, metalik tonlar kullanmayı sevdiği tasarımlarının isimleri ise oldukça tanıdık: Şeyma, Filizkiye ve Harput.

Teymur’u sevmemizdeki nedenlerden bir diğeri de mütevazi kişiliği. Roportajlarında verdiği samimi, egosuz, kendiyle barışık cevapları o kadar içten ki herkesin kişisel reklamını yapmak için yarıştığı moda dünyasından çok ötede bir isim. Kişiliğini tanıma fırsatı buldukça bu sıradışı ayakkabıları daha da çok seviyoruz sonucta tasarımcının kişiliği ister istemez markanın ruhuyla iç içedir.

Dora Teymur sadece ayakkabı üstüne çalışan butik bir marka o yüzden de kendi sitesi dışında Beymen, Net-a-Porter, Browns, Farfetch ve Opening Ceremony gibi adreslerde satılmakta. Teymur’un ayakkabı tasarımına olan ilgisiyle moda müşterisinin hala aksesuara aç olduğu düşüncesiyle başladığı bu yolda, önümüzdeki zamanlarda çanta ve diğer aksesuarlara geçiş yapıp yapmayacagını hep birlikte göreceğiz.

 

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.