Kariyer Modası: Business Lunch

Günümüzde neredeyse tüm şirketler için oldukça önemli sayılan iş yemekleri, başarılı bir şekilde üstesinden gelindiği takdirde görüşeceğiniz kişilerle kaynaşmak, yeni proje kararları almak ve kariyerinizde yükselmek için son derece etkili anlardır. Bu anlarda en son isteyeceğiniz şey görünüşünüzden endişe duymaktır.

Tabii yeni patronunuz, ortağınız veya iş yapmayı düşündüğünüz profesyonellerle ilk kez yemeğe çıkmak bu etkinliğin görünmez kurallarını bilmediğimiz sürece oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Bu görünmez kuralların bir tanesi de tabii ki doğru kıyafet seçimi.

İlk aklımıza gelen iş buluşmaları akşam yemekleri olsa da, öğle yemeği, brunch ve hatta kahvaltı sırasında da toplantılar olabiliyor.

Bu yazıda öğle yemeğini konu alacağız. “Business Lunch” olarak da bilinen öğlen organize edilen iş yemeklerinde ne giyebiliriz isterseniz hep birlikte bakalım.

 

Zeki Şık

 

Konu öğle yemeği olduğu zaman giyim kodunu zeki/şık tutmak oldukça önemli. Siyah midi bir eteğin üstüne tercih edilecek yarım kollu beyaz bir bluz (görünümü hareketlendirmek için sade fakat kesimiyle/modeliyle öne çıkan bir bluz seçilebilir) ve altında kalın topuklu ayakkabılarla klasik fakat zamansız bir görünüm elde edilebilir. Kombininizi canlandırmak için modelinden çok rengiyle dikkat çeken kırmızı bir çanta tercih edebilirsiniz. Sade bir görünüm amaçlandığı için aksesuarları, saç ve makyajı olabildiğince minimal tutmak önemli. Unutmayın kıyafetiniz sizin önünüze geçmemeli.

 

Eğlenceli Profesyonellik

 

 

Öğle yemeğinin bir avantajı da ciddi takımlardan birazcık daha uzaklaşıp eğlenceli seçimler yapma özgürlüğünü vermesi. Klasim takım elbise görünümüne devetüyü renkli bir blazer ve içine giyeceğiniz açık pembe bir gömlekle daha yaratıcı ve ferah bir yorum getirebilirsiniz. Orta boy topuklu beyaz bir ayakkabı ve yine nötr tonlarda seçeceğiniz, çantanıza bağlayacağınız bir fular ile görünümünüzü profesyonellikten uzaklaşmadan eğlenceli bir hale getirmek oldukça kolay!

 

 

 

Midi Şıklık

 

 

Havanın ısınmasının belki de en güzel yanı kat kat giyinmek zorunda kalmamak!
Tasarımıyla öne çıkan beyaz midi bir etek ve lacivert bir gömlek ile oldukça sade fakat şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayakkabı tercihinde topuklu sandalet kullanabileceğiniz gibi görüşmenin daha ciddi olduğunu düşünüyorsanız siyah stilettoyla değiştirmekte fayda var. Yemek esnasında kullanmanız gerekiyorsa tabletinizi de koyabileceğiniz bir çanta işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

 

 

Unutmamanız gereken diğer iş yemeği önerilerine gelirsek;

  • Kesinlikle geç kalmayın, mümkünse 10 dakika önceden orada olun.
  • Yemek için değil, iş için orada olduğunuzu unutmayın.
  • Patronunuz menüden bir yemek öneriyorsa ilgili görünmenizde fayda var.
  • Yemek esnasında kesinlikle telefonunuzla uğraşmayın.
  • Davetliyseniz ve yemeğe özel bir menü hazırlanmadıysa menüdeki en pahalı yemeği tercih etmeyin.
  • Tatlı ve kahve iş yemeğinin en önemli kısmıdır. Çoğu anlaşma bu sırada sonuca bağlanır, atlamayın.
  • Yemeği organize eden taraf olmasanız da hesap geldiğinde yemeğinizi ödemeyi teklif edin.
  • Yemekten sonra davet eden kişiye bir teşekkür e-maili veya mesajı göndermekte fayda vardır. Böylece hem kendinizi ve yemekte konuştuklarınızı hatırlatmış olur, hem de incelik göstermiş olursunuz.
İpek Kumtepe
İpek Kumtepe

Uluslararası ilişkiler okumak üzere 2010 yılında Ayazağa Işık Lisesi'nden mezun olan İpek, radikal bir kararla en büyük tutkusu olan modayla hayatını devam ettirmeye yönelik adımlar atmaya başladı. 2009'dan itibaren çok sevdiği fashion set yapımına ağırlık vererek kendini bu yönde geliştirmeye karar verdi. Şimdilerde Beykent Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde tam burslu olarak öğrenim görüyor. Okulunun ilk yılında ELLE'de stajını yaptı. Oluşturduğu moda setlerini ve haftalık seçimlerini neylenegiysek.com adlı blogunda yayınlamaya devam etmekte.

2 Yorum
  1. Çok açıklayıcı ve güzel olmuş bir sonraki temayı kombinleri sabırsızlıkla bekliyorum ?

  2. Çok güzel kombinler seçilmiş, yazıya da seçilen parçalara da bayıldım

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.