Gucci Twinsburg: Milano’da 68 Tek Yumurta İkizi Modelle Defile

Gucci 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu, Milano’da 68 tek yumurta ikizi modelle sundu. “Welcome to Twinsburg” konseptiyle ikiz olmak ve benzerlik kavramları üzerinden yola çıkan Alessandro Michele, defileyi annesi Eralda ve onun ikizi, teyzesi, Guliana’ya ithaf ediyor.

Koleksiyon İlhamı “İkiz Annelerim”

Markanın kreatif direktörü Alessandro Michele, ikiz olma fikriyle yola çıktığı koleksiyonda birebir aynı giydirdiği ikiz modelleri özdeşlik illüzyonuyla oynamak için kullanıyor. Defile alanını bir aynayla ortadan ikiye bölen Michele, ikiz modelleri de öncelikle bu aynayla ayırdı. Seyircilere aslında ikizlerden birini izletti. Defilenin sonunda ise aynanın ortadan kalkmasıyla ikizler el ele sahnede yürürken seyirciler bir algı oyunu ile karşı karşıya kaldı.

Alessandro Michele, defilenin ilhamını annesinden ve onun ikizi teyzesinden alıyor. Küçüklüğünde “ikiz annelerim” olarak tanıttığı annesi ve teyzesi ile büyürken onların kardeşlik ve ikizlik bağlarından çok etkilendiğini, annesi ve teyzesinin aynı görünmenin yanında birbirleriyle genetik bir dayanışmadan öte başka kimsenin de erişemeyeceği bir yakınlığı paylaşmasının güzelliğine vurgu yapıyor.

Defilenin verdiği bir diğer mesaj ise son dönemlerde kimsenin birbiriyle aynı parçaya sahip olmama, eşsiz ve tek olanı isteme duygularının, aslında sadece stille ilgili olduğunu göstermek. Çok severek aldığımız bir parçanın bir başkasında da olduğunu görmek bazılarını biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Michele bu düşünceye karşı çıkıp modanın sihrinin, her bireyde farklı bir şekilde hayata geçmesinde olduğunu ileri sürüyor. Başka birisi sizinle aynı kıyafeti giydiği için siz olamaz diyor.

Michele, 2022 Met Gala’da da ünlü sanatçı Jared Leto ile baştan aşağıya aynı görünerek birbirlerinin adeta ikizi veya dublörü olarak karşımıza çıkmıştı.

Hepimizin eşsiz hissetmek istediği bir çağda yaşarken, ya bu dünyada benimle tıpatıp aynı hayatı yaşayan aynı kıyafetleri giyen biri varsa düşüncesi korkutucu olabilir. Ama bu düşüncenin altında Alessandro Michele’nin göstermek istediği rahatlatıcı bir felsefe de var. Her ne kadar eşsiz benzersiz olduğumuza inanmak istesek de her birimiz bir bütünün parçalarıyız. Aynı toplumda yaşıyoruz ve var olmak için birbirimize ihtiyacımız var. Hiç ortak yanımız olmadığını düşündüğümüz insanlarla bile saklı benzerliklerimiz var. Bir yerlerde bir ruh eşimiz, zor günlerde tutabileceğimiz bir el var.

Selin Akyurt

Ted Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Modaya olan ilgim dolayısıyla İMA ve Vakko ESMOD’dan eğitimler aldım. Styling ve moda editörlüğü alanlarında ilerlemek istiyorum.

2 Yorum

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.