Frida Kahlo’nun Gardırobu Victoria & Albert Müzesine Geliyor

Londra’da bulunan Victoria & Albert müzesi her moda severin bilmek zorunda olduğu önemli müzeler arasında. Mimari, tarih, sanat, moda ve tasarım anlamında önemli eserlerin sergilendiği müzeyi moda tarafından inceleyen yazıyı geçtiğimiz sene sitede paylaşmıştık. Müze, kalıcı moda koleksiyonunun dışında senede birkaç kere unutulmaz sergilere de ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında hala devam edeni Balenciaga’nın retrospektifi. Fakat 2017’nin son çeyreğine girdiğimiz şu günlerde müze 2018 sergilerini açıklamaya başladı. 2018 yılında müzenin moda kategorisinde süpriz bir isim göreceğiz- Frida Kahlo ve gardırobu.

Sanatı ve sıradışı hayatı dışında, Frida hakkında en çok ilgi çeken konulardan biri sanatçının giyim tarzı. Kafasına taktığı taçları, takıları, renkli etnik kıyafetleriyle Frida Kahlo günümüzde bile birçok insana giyim konusunda ilham veriyor. Eklektik bir zevke sahip Meksikalı sanatçının giyiminde renkler ve takılar ön plana çıkanlar arasındaydı. Müze serginin adına tam anlamıyla karar vermemiş olsa da başlangıç tarihi belli: 16 Haziran.

Frida’nın giyim tarzı aslında çalışmalarıyla da oldukça yakından alakalı; o yüzden bu sergiye sadece bir ‘moda’ sergisi olarak bakmak yanlış olur. Frida’nın stili üzerinden sanatı ve dönemin dinamiklerinin de anlatılacağı bu sergi için 2018’in en iddialı sergilerinden biri demek yanlış olmaz. Bir başka önemli nokta da bu sergi sayesinde Frida’nın kıyafetlerinin ve kişisel eşyalarının ilk defa Meksika dışına çıkarılacak oluşu.

O zaman 2018 yaz planlarına Londra’yı şimdiden ekleyelim.

 

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.