“Rüyaların Tasarımcısı – Christian Dior” Sergisi Paris’te Açıldı

Biz Londra’da Victoria& Albert Müzesinde bulunan Balenciaga sergisinin etkisini üzerimizden daha atamamışken bu sefer de moda dünyası bir başka heyecan verici sergi haberi aldı. Bugün yani 5 Temmuz itibariyle Paris’te bulunan Musée des Arts Décoratifs’de gelmiş geçmiş en büyük Dior sergisi başlıyor.

Paris’te bulunan Musée des Arts Décoratifs

“Christian Dior Designer of Dreams” yani Christian Dior – Rüyaların Tasarımcısı adı verilen serginin amacı Dior’un moda dünyasındaki 70. yılını unutulmaz bir şekilde kutlamak ve bu sektöre kattıklarının bir kere daha hatırlatmak. 1947 yılında kendi markasını kuran Dior, bugüne kadar moda tarihini ve endüstrisini “New Look” ile kökünden değiştiren bir marka.

Sergiye yarım gün ayırmakta fayda var.

‘Rüyaların tasarımcısı Dior’ bugüne kadar sergilenmiş en büyük Dior retrospektifi; hatta son 30 yıldır Fransa’da organize edilen ilk Dior sergisi olduğunu da söyleyebiliriz. Serginin kuratörü Florence Müller şöyle özetliyor:

Toplum moda tasarımcılarını genel olarak yüzeysel görüyor ama aslında büyük bir bilgi birikimi ve kültüre sahip insanlardır. Bu serginin asıl amacı da Christian Dior’un sahip olduğu yaratıcılık ve ilhamı gözler önüne sermek. Toplumun modanın kolay olmadığını anlaması gerekiyor

Gerçekten de bu tarz sergiler, toplumdaki modayla ilgili bir takım önyargıların kırılmasına da yardımcı oluyor.

Sergide Dior için çalışmış Yves Saint Laurent, John Galliano ve Raf Simons gibi isimler de unutulmamış.

Dior hakkındaki bu en kapsamlı retrospektifte sadece tasarımları görmeyi beklemeyin. Çocukluğundan ölümüne kadar olan mektupları, resimleri ve bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış pek çok hatıralarıyla Paris’e yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bir sergi olmuş. Bugün itibariyle açılışı verilen sergi, 7 Ocak 2018’e kadar açık kalacak.

*Moda Tarihi serimizdeki Christian Dior’u okumak için tıklayınız. 

 

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.