Balenciaga- Shaping The Future Sergisi Açıldı

Victoria& Albert müzesinin moda dünyası için önemini ve müzedeki unutulmaz bazı sergileri sitede yayınlamıştık. Yazımızdan yaklaşık bir yıl sonra müze yine fenomen olacak bir sergiye ev sahipliği yapıyor “Balenciaga – Shaping the Future” yani “Balenciaga- Geleceği Şekillendirmek” sergisine.

Moda Tarihi serimizde Eda Çakmak’ın yazdığı gibi, Christobal Balenciaga’nın moda dünyası için önemi sandığımızdan çok daha büyük. Bu sergi de ölümünün ardından 45 yıl geçse bile moda ve couture dünyasına hala yön veren bu ismi derinlemesine inceliyor ve onurlandırıyor.

Müzede iki kata yayılmış sergide, ilk katta tasarımcının terzilik ve kumaşlar konusundaki ustalığı üstünde durulurken, ikinci katta ise günümüz tasarımcıları üzerindeki etkisini görebiliyorsunuz.

Sergide her parça eşsizdi

Moda sergileri denildi mi kısa ve yüzeysel bir sergi beklemek gibi önyargıları unutun. Hem Balenciaga, hem de V&A’de bulunan diğer sergiler bu düşünceyi tamamen çürütüyor. Sergi, tasarımcının hayatının kısa bir özetiyle başlayıp, İspanya iç savaşı sırasında Fransa’ya taşınıp, hayatına Paris’li bir couturier olarak devam etmesiyle devam ediyor. Hayatında sadece 1 kere röportaj veren ve az sayıda fotoğraf çektiren couturier’in resimleri ise eşsiz.

 

 

 

Sergide geçmişten günümüze çok sayıda Balenciaga parçası var

Terzilikten gelen ve iyi bir tasarımcı olmanın yolunun drapaj, kumaş bilgisi ve usta terzilik yeteneği olduğunu savunan bir tasarımcı Cristobal Balenciaga. Bu yüzden serginin 1. katındaki pek çok bilgi bu konularla ilgili. Dikiş ve işin teknik kısmıyla ilgileniyorsanız özellikle gezmeniz gereken bir sergi olduğunu söyleyebiliriz. Tasarımcının ilk dönemlerinden son dönemlerine kadar sayıca çok fazla kıyafet sergileniyor. Bunların arasında döneme damgalarını vurmuş “The Envelope Dress” gibi görür görmez tanınacak parçalar da var. Dönem dönem flamenko elbiseleri, Madeliene Vionnet, Japonlar ve formlar gibi ilham kaynaklarını da detaylı bir şekilde keşfedebiliyorsunuz.

Flamenco ilhamlı bu elbise de sergide yerini almış.

Sergi boyunca pek çok kısa video yerleştirilmiş. Bu videolar hem genel atmosferi hareketlendiriyor, hem de sergiyle ilgili yeni bir şeyler keşfetmenizi sağlıyor. Drapajın nasıl yapıldığından, Balenciaga’nın 60’lı yıllarda atölyesinde müşterilerine verdiği defilelerine kadar pek çok detayı bu videolarda izleme fırsatı bulabiliyorsunuz.

Balenciaga’nın ünlü müşterileri için tasarladığı parçalar

Bir diğer kısım da dönemin ünlü Balenciaga müşterileri. Ava Garner’ın Balenciaga kabanından, Hollywood yıldızlarının Vogue kapaklarında poz verdikleri parçalara kadar sergide bulabilirsiniz. Ayrıca 50’li ve 60’lı yıllarda Balenciaga’nın en sadık müşterileri ve özel isteklerini de sergide inceleyebilirsiniz.

20. yüzyılda çığır açan bir tasarımcı olduğu her fırsatta vurgulanan sergide, Balenciaga hakkında söylenilen ünlü sözlere de yer verilmiş. Bunların içinde kuşkusuz en etkileyici olan Christian Dior’un söylediği ünlü söz:

 

 

Haute Couture bir orkestra gibidir  ve yöneticimiz de Balenciaga’dır. Biz diğer couturier’ler birer müzisyeniz ve onun bize verdiği yön sayesinde gideriz

 

Christian Dior’dan böylesine bir övgü almak müthiş bir duygu olsa gerek.

Balenciaga’nın izleri günümüzde de devam ediyor.

Üst kata çıktığımızda Balenciaga’ya daha farklı bir gözle bakıyoruz. Bu kat gerçekten de serginin adıyla tam uyuşmuş: Geleceği Şekillendirmek. Bu katta Roksanda İlincic, Erdem, Nicolas Ghesquiere gibi pek çok güncel tasarımcının tasarımlarındaki Balenciaga etkileri sergileniyor. Gerçekten de 50’li ve 60’lı yılların ikonik Balenciaga tasarımlarının güncel modada hala bir ilham olması inanılmaz.

Yaklaşık 2 saat süren sergide zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Müzede 3 hafta önce başlayan sergi, 2018 Şubat ayına kadar devam edecek. Yolunuz Londra,’ya düşerse, mutlaka uğrayın.

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.