Dünyanın En Sürdürülebilir Denim Markası Belli Oldu

Moda dünyasının hem en çok tartışılan, hem de en çok giyilen kumaşlarından biri denim. Uzun ömürlü olması ve moda dünyasında demokratikleşmeyi temsil eden denim kumaşının birçok bedeli var. Bunların başında da yaklaşık iki ay önce yayınladığımız yazımızda olduğu gibi sürdürülebilirlik geliyor.

Üretim aşamasında çevreyi bu kadar kirleten bir kumaş olunca da özellikle kot pantolon seçerken sürdürülebilir alternatifler aramaya başlıyoruz. Denim sektöründe sürdürülebilirliğin gittikçe önem kazandığı şu günlerde ise denim dünyasının en sürdürülebilir kot pantolonu belli oldu- G-Star.

‘Sektörde Kalıcı Olmak İstiyorsanız Çevreye Verdiğiniz Etkiye Bakmak Zorundasınız’

Bazılarımızın aşina, bazılarımızın ise ismine yabancı olduğu G-STAR gerçek bir denim markası. 1989 yılında kurulan marka için sürdürülebilirlik, kimliklerinin bir parçası. Hatta markanın sosyal sorumluluk direktörü Frouke Bruinsma’ya göre ‘Sektörde kalıcı olmak istiyorsanız çevreye verdiğiniz etkiye bakmak zorundasınız’.

G-Star’ın yeni çıkardığı denimi G- Star Raw ise geçtiğimiz günlerde dünyanın en sürdürülebilir denimi seçildi. Ürünün bu başarıya ulaşmasını sağlayan özelliklere baktığımızda ise hiç fermuar kullanılmamasından, organik kumaşa, etik üretimden sürdürülebilir yıkama tekniklerine kadar birçok farklı aşamadan oluştuğunu görüyoruz.

Fakat G- Star Raw’ı sürdürülebilir yapan ve diğer denim markalarından ayıran en önemli özelliği ise kuşkusuz boyama tekniği. Denim üretiminin en çevreyi kirleten işlemleri arasında bir numarada boyama tekniği var. Denim kumaşları, moda dünyasında neredeyse 120 yıldır aynı teknikle boyanırken G-Star’ın geliştirdiği yeni boyama tekniği sayesinde bu işlemdeki kimyasal kullanımı %70’e yakın azaltılıyor. Böylelikle gereksiz su sarfiyatının da önüne geçiliyor.

G-Star’ın sürdürülebilir denimi aslında uzun yılların projesi; geçmişi 12 yıla dayanıyor. Markanın 2006 yılında kurduğu GSRD derneğinde 12 yıldır sürdürülebilirlik üzerine çalışmalar yapan marka, denim sektörünün gidişatında büyük önem taşıyacak bir ilke imza atmayı başardı.

G-Star’ın yeni geliştirdiği bu teknikle hem tüketiciler denim kumaşta sürdürülebilirlik hakkında bilinçlenirken, diğer markalarında denim kumaşta sürdürülebilirlik hakkında pozitif adımlar atacağına şimdiden eminiz.

  • Denim Dünyasında Sürdürülebilir Uygulamalar yazısını okumak için tıklayınız. 

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.