Moda Tasarımcılarını Destekleyen Bir Ödül: LVMH Prize

Dünyanın en büyük lüks tüketim ürünlerini üreten şirketler grubu olan LVMH -Moët Hennessy Louis Vuitton-  2014 yılında genç moda tasarımcılarını desteklemek ve teşvik etmek için LVMH ödüllerini başlattı. Genç tasarımcılar için moda sektöründeki en önemli ve prestijli ödüllerinden biri olma özelliğini taşıyan LVMH Prize modaya uluslararası ölçekte canlılık ve yaratıcılık katmayı amaç edinmiş bir ödül.

Photo credit: www.lvmhprize.com

 

Geleceğin en umut veren moda tasarımcısı olabilmeniz için LVMH şirketler grubu içerisinde bulunan moda evlerinin kreatif direktörlerinden oluşan jüriyi etkilemeniz gerekiyor. Bu jüride Nicholas Ghesquiere (Louis Vuitton), Marc Jacobs (Marc Jacobs), Karl Lagerfeld (Fendi), Humberto Leon ve Carol Lim (Kenzo), Phoebe Philo (Céline), Riccardo Tisci (Givenchy) gibi moda otoriteleri yer alıyor.

Geçen yılın kazananları Marques’Almeida markası ile bilinen Paulo Almeida ve Marta Marquez 300.000 euroluk ödülün de sahibi oldu. Ödülleri Natalie Portman tarafından verildi. Onları izleyen Fransız tasarımcı Simon Porte Jacquemus da ikinci oldu ve 150.000 euroluk ödülün sahibi oldu. Bunların yanında markalarının gelişimi ve takibi için bir yıllık profesyonel danışmanlık hizmeti de para ödülüne eşlik ediyor. Bu sene yarışmaya son başvuru tarihi Mayıs 2016.

Amerika’da bulunan CFDA Vogue Moda Fonu, moda endüstrisi ve lüks sektörünün, yarının yeteneklerini keşfetmedeki sorumluluğunu gözler önüne seriyor. Ülkemizde de benzer olarak İHKİB’in (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) 22 yıldır düzenlemiş olduğu ve Ekonomi Bakanlığı tarafından da desteklenen Koza Genç Moda Tasarımcıları yarışmasını örnek gösterebiliriz. Jüri İHKİB yönetim kurulu başkanı Volkan Atik, İMA genel direktörü Seda Lafçı, Vogue Türkiye’den Seda Domaniç, Banu Bölen, Hatice Gökçe, Mehtab Elaidi,Güneş Güner Işık, Atıl Kutoğlu, Hakan Yıldırım gibi moda sektörünün çeşitli alanlarındaki önemli isimlerden oluşuyor.  Birinciye 20.000TL’lik ödül ve yurtdışında 1 yıllık moda ve İngilizce eğitimi hakkı veriliyor. Ayrıca dereceye giren ilk 10 finaliste İstanbul Moda Akademisi’nin düzenlemiş olduğu eğitim programlarından Moda Tasarımı ve Yönetimi’ne katılma hakkı sağlanıyor. Koza Genç Moda Tasarımcıları yarışması Hakan Yıldırım, Arzu Kaprol, Elif Cığızoğlu, Ümit Ünal, Zeynep Tosun, Özgür Masur, Hatice Gökçe ve Zeynep Erdoğan gibi bir çok tasarımcıyı sektöre kazandırdı.

2002 yılında Özgür Masur, yarışmada 3. olmuştur. Günümüzde minimal tasarımlardan oluşan sofistike parçalar tasarlamaktadır. Aynı şekilde 1998 senesinin birincisi olan Hakan Yıldırım, H by HAKAAN YILDIRIM markasıyla Londra Moda Haftası’nda koleksiyon sunmaya devam etmekte.

Bakalım bu sene moda dünyasının kapıları kimler için açılacak?

LVMH Prize hakkında daha fazla bilgi almak için www.lvmhprize.com

 

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.