Woolmark Ödülü Adayları Arasında 2 Türk

Genç Tasarımcılar İçin Moda Tasarım Yarışmaları yazısında, bu alanda dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Woolmark Ödülünden bahsetmiştik. 2017 yılının finalistlerinin daha yeni açıklandı Woolmark ödülünde bu sene süpriz iki Türk isim var -Bashaques ve Miin.

Bashaques

Başak Cankes

Başak Cankes’in markası Bashaques zaten hali hazırda bir süredir İstanbul Fashion Week’in en ilgi çekici defilelerine ev sahipliği yapmakla birlikte radarımızdaki isimlerdendi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarımı bölümü mezunu olan tasarımcı, çalışmalarını ‘giyilebilir sanat’ olarak ifade ediyor. Sıradışı dokuların ve renkleri bir arada kullanması seven tasarıcı, gerek tasarımları gerekse moda haftalarındaki sunumlarıyla kısa sürede markasını farklı bir yerde konumlandırmayı başaran Türkiye’deki ender isimlerden.

Miin

2014’te Kadir Kılıç tarafında kurulan Miin, kısa zamanda büyük yol kateden markalardan. Işık Üniversitesi Moda Tasarım bölümü Kılıç da tıpkı Bashaques gibi Istanbul Moda Haftası’nın en merakla beklenen tasarımcılarından. Koleksiyonlarında monokrom ağırlıklı çalışan Kılıç, formlarla oynayarak avant-garde tasarımlara yer veriyor.

 

 

 

Yarışmanın kazananın 46,000 Dolar alacağı Woolmark ödülünde rekabet bir hayli zorlu. Dünyanın dört bir yanında seçilmiş birbirinden yetenekli adayların hepsi iddialı. Fakat finalistler arasında gösterilmek ister 1. olsunlar, ister olmasınlar bu iki Türk markası için çok büyük adım. Önümüzdeki günlerde Victoria Beckham’dan, Diane Von Furstenberg’lere kadar oluşan jüride çalışmalarını sergileyecek bu iki tasarımcıya şimdiden bol şans diliyoruz.

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.