Zamansız Parça Ne Demek?

 

Chanel tweed ceket, Hermés Birkin Bag, Armani takım elbise, Louis Vuitton Monogram valiz, Cartier Panthére yüzük… Moda dünyasının yıldızlarını oluşturan bu ürün isimlerini ilk defa duymadığınıza eminim. Öyle ki, bu ve bunlar gibi daha birçok özel parça çok uzun senelerdir markaların lokomotif ürünleri halinde satışa sunulurken milyonlarca kişinin hayallerini süslemeye de devam ediyor. Söz konusu ürünler ‘moda hiyerarşi’sinin en tepesinde “Zamansız Parçalar” adı altında doğal bir korunmaya alınmış durumda. Her biri her daim arzulanıyor, ait olduğu markaya her daim para kazandırıyor.

Peki nedir bir ürünü zamansız yapan?

Zamansız ürün her şeyden önce senelerin testinden sağlam çıkmış ürün demek. Diğer bir deyişle yıpranmadan, değerinden bir nebze kaybetmeden (aksine değerini katlayarak) zaman içindeki yolculuğuna devam edebilmiş ürün demek. Zamansız ürün, oluşup yıkılan trendlerden etkilenmeyen, kişide ‘trend üstü’ bir hissiyat yaratan ürün demek. Bunun için aranan en büyük özellikler ise şüphesiz ürünün kusursuz ve özgün tasarımı. Ancak tek başına estetik de yeterli değil… Öyle ki, zamansız ürün fonksiyonel olarak da zamanın testinden alnının akı ile çıkmış olmalı. Her dönemin ihtiyaçlarına uygun kullanım rahatlığı içermeli.

 

Üstelik moda literatüründe bir parçanın ‘zamansız’ olarak ifade edilebilmesi için, seneler içerisinde bir çok kişiye ulaşmış olması da aranan bir özellik. Buna elbette ürünün ulaştığı her kişide pozitif duygular ile pozitif kullanım deneyimi bırakmış olması da dahil.

Peki, “Beni bugün satın alırken beğenip arzuladığın kadar, 20 sene sonra da beğeneceğine eminim” mottosu ile kendini tanımlayan moda dünyasının zamansız parçaları sizce hangileri? ‘Zamansız parça’ ile ‘gardırobun olmazsa olmazları’ arasındaki fark ne? Markaların senelerdir eskimeyen nakit akım aracı olan zamansız parçalar koleksiyonlara ne derece entegre olmalı?

 

Begüm Egeli Bursalıgil

İzmir Amerikan Lisesi’nin ardından Koç Üniversitesi’nde işletme okudu. 2005 senesinde Bocconi Üniversitesi’nde, moda, lüks tüketim ve tasarım yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı. Daha sonra döndüğü İstanbul’da kurumsal hayata adım attı ve moda, dizayn ve lüks tüketim markalarının güncel hikayeleri ile şekillenen Marka Hikayecisi’ni (www.markahikayecisi.com) kurdu.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.