Mutlaka Okumanız Gereken Moda Dergileri

 

Sosyal medyanın hayatımızı ele geçirdiği bu dönemde belki siz de düzenli olarak dergi takip etmeyi bırakanlardan olabilirsiniz. Fakat dergi okumanın, notlar almanın, yeri geldiğinde size ilham veren sayfayı yanınızda taşımanın yaşattığı hazzı kolay kolay başka bir şeyle değişemezsiniz.

İşte bu yüzden sadece fotoğraflarını karıştırıp geçmemenizi tavsiye ettiğimiz, moda sektörüyle ilgilenenlerinlerin okuması gereken 10 dergiyi sıraladık.

Vogue

vogue

Moda dergilerinin kutsal kitabı kabul edilen Vogue, kuşkusuz dünyanın en çok bilinen ve en etkili dergisi. Dünyada 22 ülkede çıkarılan Vogue, gerek tarih boyunca moda dünyasına etkisi, gerekse günümüzdeki konumuyla yolu modayla kesişen veya kesişmesini isteyen herkesin okuması gereken dergilerin başında geliyor. Tüm dünyadaki Vogue’lar içinde en etkilileri Amerikan, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Japon Vogue’u gösterilirken, Vogue Türkiye’nin yanında diğer ülkelerin Vogue’larına da göz atmanızı öneririz.

Dergiyi online olarak keşfetmek için tıklayın.

Dazed

dazed

 

Eski adıyla Dazed& Confused olarak bilinen Dazed, 1991 yılında Jefferson Hack tarafından kurulmuş bir İngiliz moda, müzik, film ve sanat dergisi. İnternet sitesindeki birbirinden ilginç makalelere her gün bakmadan yapamadığımız Dazed, birbirinden özgün editorial’ları ve asi ruhuyla moda ekosistemine eleştirel bir açıdan yaklaşan ender dergilerden. Yaz başında İst Festival 2016 kapsamında konusmacı olan Jefferson Hack, moda ve dergicilik ile ilgili ilginç görüşlerde bulunmuştu. Bu Festivali okumak için tıklayınız. 

Dergiyi online olarak keşfetmek için tıklayın.

Nylon

 

nylon
Nylon

1999 yılında kurulan Amerikan dergisi Nylon’un yer verdiği tek konu moda olmasa da, ağırlıklı olarak modayla bağlantılı içerik oluşturan dergilerden. Dergide müzik, popüler kültür, feminizm gibi konulara da ağırlık veren Nylon her zaman daha alternatif, daha isyankar ve sorgulayan bir bakış açısı izliyor. Nylon dergisi daha çok genç bir kitleye hitap ediyor gibi görünebilir ancak sokak modası, modanın dinamik yüzü ve sınırsızlık üzerine bilgi edinmek isteyen herkes için kapağı kaldırıp okunası bir kaynak.

Dergiyi online olarak keşfetmek için tıklayın.

Vestoj

vestoj

 

Yılda bir çıkan Vestoj, moda dünyasının en entellektüel dergisidir desek yalan olmaz. Vestoj analitik ve teorik bakış açısıyla moda dünyasında bir konuyu irdelediği sayılarıyla neredeyse bir koleksiyon parçası tadında. Modaya sosyolojik ve felsefi yönden bakan bu dergi London School of Fashion sponsorluğunda çıkıyor. Şu ana kadarki sayıları arasında Moda ve Güç, Yavaşlık, Başarısızlık, Özgünlük gibi konu başlıkları yer alıyor. Vestoj’un 9 numaralı son sayısının başlığı ise “Sermaye”.

Dergiyi online olarak keşfetmek için tıklayın.

The Gentlewoman

The Gentlewoman
The Gentlewoman issue 20

Dergilerin her ne kadar kapakları tarafından yargılanmasını sevmesek de, The Gentlewoman’ı görür görmez eminim hepimizin aklına ne kadar da güzel bir coffee table book olacağı gelir. The Gentlewoman bir coffeetable book’dan çok daha öteye gidiyor; Tilda Swinton, Yoko Ono, Adele gibi isimlerin kapak olduğu dergi, modayı kadınlar perspektifinden ve entellektüel bir açıdan ele alan nadir dergilerden. Kapağındaki güzel görselden çok daha fazlasını sunuyor The Gentlewoman.

Dergiyi online olarak keşfetmek için tıklayın.

Love Magazine

love magazine

Bağımlısı olacağınız bir dergi Love Magazine. İngiltere çıkışlı olan bu dergi moda ve popüler kültüre alternatif ve eğlenceli bir şekilde yaklaşmasıyla dikkatimizi çekiyor. Hafif Nylon magazin etkisi hissettiğiniz dergi eğlenceli, bol renkli ve kaliteli içerikleriyle mutlaka elinizin altında bulundurmanız gerekenlerden.

Dergiyi online olarak keşfetmek için tıklayın.

Another Magazine

another magazine

2001 yılında kurulan Another Magazine sadece yılda 2 kere çıkan bir moda ve kültür dergisi. Another Magazine moda, tasarım ve popüler kültür hakkında derinlemesine yazılmış makaleler bulabileceğiniz bir internet sitesine de sahip. Bu dergiyi sevmemizdeki başlıca sebeplerden biri de hem gündem konularına alternatif bir bakış açısı getirmesi, hem de moda dünyasında çok bahsedilmeyenleri cesur bir şekilde kaleme alması.

Dergiyi online olarak keşfetmek için tıklayın.

i-D Magazine

i-D magazine
i-D 358 Get up stand up issue

1980’lerde Londra sokak modasına odaklanan bir fanzine olarak doğan i-D dergisi 30 yıldır sadece modanın değil, müzik, sanat, film dünyasının ve tüm yaratıcı sektörlerin nabzını tutuyor. Kendine has özgür duruşu ve genç yetenekleri keşfetmesiyle ünlü bir dergi i-D. Juergen Teller ve Craig McDean kariyerlerine i-D ile başlamış başarılı isimlerden sadece ikisi. Madonna, Kanye West, Raf Simons, Grace Coddington, Karl Lagerfeld, Kate Moss, Naomi Campbell, Selena Gomez, Victoria Beckham gibi isimler de i-D’nin kapağına çıkan bazı ünlüler.

Dergiyi keşfetmek için tıklayın.

Self Service

self service
Self Service Magazine 51

25. yılını 2019’da kutlayan ve 51. sayısını çıkaran Self Service dergisi Paris’te kuruldu. Derginin kurucularından Ezra Petronio o yıllardan bahsederken “Sevdiğim bir dergiyi satın almak için Paris’in en uzak ucuna gitmem gerekirdi. Bilgi hep emek gerektirirdi.” diyor. Paolo Roversi ve David Sims gibi isimlerle çalışan, kapağında sayısız ünlü isme yer veren, moda ve popüler kültürü cesur seçimlerle yansıtan bu dergi yılda iki kere çıkıyor. Sitesindeki “Daily obsessions” bölümü ise favorimiz.

Dergiyi keşfetmek için tıkla.

 

Hero

moda dergileri
Hero 22

Listeye bir erkek dergisi eklemeden olmaz. Hero Nisan ve Ekim aylarında çıkan bir stil dergisi. Editoryal yanı çok kuvvetli olan Hero, tam bir görsel hikaye anlatıcısı diyebiliriz. İngilizce, Japonca ve Çince basılan Hero, toplam 300 sayfasıyla erkek modasını sevenler için arşivlik bir değer taşıyor.

Dergiyi keşfetmek için tıkla.

 

 

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

4 Yorum
  1. Merhaba

    Yayınlamış olduğunuz bu moda dergilerine reklam vermenin maliyeti ortalama ne kadardır. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı ? Arastirmalariniz ve paylasimlariniz için teşekkür ederim.

    Murat şirin

  2. Merhaba lisans son sınıf öğrencisiyim ve tez yazıyorum. Tez konum Stilistlik ve moda tasarımı üzerinde. Rica etsem bana yardımcı olabilir misiniz?

    1. Merhaba. Yazılarımızdan faydalanabilirsiniz diye düşünüyoruz. Tezinize yardımcı olmamız mümkün değil. İyi çalışmalar.

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.