İngiliz Vogue’u Edward Enninful’a Emanet

Moda gündeminden bir son dakika haberi İngiliz Vogue’undan geldi. İngiliz Vogue’unun 25 yıldır genel yayın yönetmeni olan Alexandra Shulman Ocak ayında istifa edeceğini basına bildirmişti ama Shulman’ın yerine geçecek isim hakkında kafalarda soru işaretleri vardı. Dün itibariyle bu isim belli oldu. British Vogue’un yeni Genel Yayın Direktörü Edward Enninful.

 

Edward Enninful

Enninful Kimdir?

Aslen Gana’lı olan ama Londra’da büyüyen Enninful moda sektörüne i-D dergisinde çalışarak başlıyor. Dergide editör olduğunda henüz 18 yaşında olan Enninful moda dünyasının gelmiş geçmiş en genç editörleri arasında.  Daha sonraları ise İtalyan ve Amerikan Vogue dergilerinde Contributing Editor – Katkıda Bulunan Editör-  olarak çalışıyor. 2008 yapımı “September Issue”yu izleyenler bu belgeselde Edward’a sıklıkla rastlayabilir. Hatta Anna Wintour’un, Enninful’un yaptığı çekimleri beğenmemesiyle ona yaşattğı sıkıntıları görebilirsiniz. 2011 yılından beri Conde Nast yayıncılığa ait W Magazine’de Moda ve Stil Direktörü olan Enninful artık dünyanın moda konusunda en önemli kaynaklarından biri olan Vogue’un başındaki isimler arasında.

 

Enninful yakın dostu Naomi Campbell ile 2015 yılında İndustrie dergisinin kapağında

Enninful’un çalışmalarına bakarsak, onun  birçok hikayenin arkasındaki gizli güç olduğunu görebiliriz. 90’lı yıllarda grunge’ın en popüler olduğu dönemde çalıştığı dergilerde ve çekimlerde sık sık bu akımı vurgulamasıyla tanıdığımız biri Enninful.

Aynı zamanda da Vogue İtalya’da derginin en fenomen sayılarından olan “The Black Issue” – Siyah Seri’nin çıkarılmasında da büyük payı var. Stoklarda anında tükenen ve Conde Nast’ın 40,000 adet daha sipariş verdiği bu sayının amacı moda dünyasında siyahi renkteki insanların da eşit şartlarda yer almasını sağlamak ve farkındalık yaratmaktı. Enninful aynı zamanda bugüne kadar Missoni, Dolce& Gabbana, Christian Dior ve Fendi gibi birçok lüks markanın reklam kampanyaları için de çalışmış bir isim. Yani 45 yaşındaki Enninful, hakkında bilinenlerden çok daha fazlası var.

 

Vogue’un en popüler sayısı- The Black İssue

Yabancı basında büyük yankı uyandıran bu haberi sadece bir genel yayın yönetmeni değişikliği olarak görmek yanlış olur. Yaklaşık 100 yıldır faaliyet gösteren İngiliz Vogue’undaki ilk erkek genel yayın yönetmeni olarak tarihi bir ana imza atmış oldu Enninful. Moda tasarımcılarının sıklıkla erkek olduğunu ve kadınlara bu konuda daha fazla yer verilmesi gerektiği, endüstride tartışılan güncel sorunlar arasındaydı. Enninful’un İngiliz Vogue’undaki ilk erkek genel yayın direktörü olması ise dergilerdeki benzer pozisyonların kadınların egemenliğinde olduğunu gösteriyor belki de.  1 Ağustos’ta görevi devralacak olan Enninful hepimizi daha dinamik bir Vogue konusunda umutlandırıyor.

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.