Seyahat Rotanızı Çizin: 2019’da Kaçırılmayacak 5 Moda Sergisi

1. Mary Quant

Mini eteği icat eden tasarımcı olarak moda tarihine adı yazılan Mary Quant, Londra’daki Victoria & Albert Müzesinin en yeni misafiri.  Moda severlerin bir numaralı uğrak noktası olan müze, Mary Quant retrospektif sergisi ile 200’den fazla giysi ve aksesuarı sergiliyor. Parçaların bazıları Mary Quant’ın kişisel koleksiyonuna ait.

Modanın varolma amacı modayı herkese ulaşılabilir kılmaktır.

Mary Quant

 

Mary Quant, 60’lı ve 70’li yıllarda Londra’nın sokak kültürünü önemli bir şekilde etkilemiş bir tasarımcı. Sadece giysi tasarımlarıyla değil, aynı zamanda saç kesimi ve makyaj markasıyla da bir dönemin stilini belirlemiş bir efsane. Döneminin gençlerini çok iyi anlamış ve analiz etmiş biri olarak, bugün bile trend belirleme konusunda ders alınacak bir başarı hikayesi.

Londra’ya gidenler kesinlikle kaçırmasın!

16 Şubat 2020’ye kadar
V & A Museum
Londra / İngiltere

2. Camp: Notes on Fashion

New York’un moda kalesi MET Costume Institute, 2019 yılının sergisinin konusunu duyurdu: “Camp”

Susan Sontag, 1975 The Peter Hujar Archive

Yazar ve eleştirmen Susan Sontag’ın, 1964 yılında yazdığı “Notes on camp” isimli makalesinden ilhamla oluşturulan bu konsept, moda dünyasında abartı, şatafat, ironi, teatral ilham ve androjen tarzı konu ediyor.

Susan Sontag “Notes on camp”de, 58 maddede “camp” kavramını anlatıyor. Yazısına “Dünyada birçok şey isimlendirilmiyor. İsimlendirilseler bile tanımlanamıyorlar. Bunlardan biri de kült kavram camp“. (Okumak için tıklayın)

 

17. yüzyılın başından bugüne yaklaşık 250 objeyle “Camp” kavramını irdeleyecek olan MET, bu sergisini Gucci sponsorluğunda açıyor.

Sergide yer alacak olan tasarımcıların birçoğunu çok yakından tanıyoruz. John Galliano, Demna Gvasalia, Moschino, Thom Browne, Elsa Schiapparelli, Thierry Mugler, Marc Jacobs, Jean Paul Gaultier, Christian Lacroix, Miuccia Prada, Alessandro Michele for Gucci, Vivienne Westwood, Jeremy Scott, Viktor & Rolf bu isimlerden bazıları.

Her sene moda dünyası tarafından sabırsızlıkla beklenen bir etkinlik olan MET sergisi, MET galasının da temasını belirliyor. Galaya katılanlar her sene adeta bir şölen havası yaratıyorlar. Bu senenin konusuna bakılacak olursa, bizi çok eğlenceli bir MET kırmızı halısı bekliyor.

Camp: Notes on Fashion

9th May – 8 September 2019
MET’s Constume Institute – The Metropolitan Museum of Art
New York (USA)

3.  Minimalism / Maximalism: Fashion Extremes

 Mayıs sonunda New York’da The Museum at FIT’de açılacak olan bu sergi modada 18. yüzyıldan itibaren gözlenen minimalist ve maksimalist yaklaşımları ele alıyor. Çoğu zaman bir markayı yorumlarken, “minimalist bir çizgisi var” ya da “minimalist olmaktan çok uzak” gibi cümleler sarfederiz. Bunun nedeni belki de bu iki uç noktanın modanın en kolay anlaşılan betimlemeleri olması olabilir. Çoğu tasarımcıyı minimalist, veya maksimalist olarak tanımlayarak ayrıştırmamız mümkündür.
Dünyanın önde gelen moda okullarından olan FIT’nin müzesi de işte bu konuyu ele alıyor ve moda dünyasında  “azaldıkça çoğalan” minimalizm ile “çoğaldıkça güzelleşen” maksimalizmi masaya yatırıyor.
Mayıs 2019 – Kasım 2020
The Museum at FIT
New York / Amerika

4. Virgil Abloh: Figures of Speech

Virgil Abloh.Foto: Fabien Montique
The Museum of Contemporary Art Chicago, tasarımcı Virgil Abloh’ya adanan ilk  sergiyi Haziran ayında açıyor. Görsel sanatlardan mimarlığa, müzikten modaya, farklı alanlarda çalışan ve bu farklılıktan beslenen Virgil Abloh, tasarıma olan tutkusunu çok genç yaşlardan başlayarak Chicago’nun şehir hayatının içinde geliştirmiş. Virgil Abloh mimari eğitimi alırken tanıştığı Kanye West’in ekibine katılarak, öncelikle müzik endüstrisinde kendine bir yer edinmiş. 2013 yılında Milano’da kendi markası Off White’ı kuran Abloh, yakaladığı başarının ardından adından söz ettirerek, 2018 yılında da Louis Vuitton’un erkek koleksiyonlarının  başına geçti.
10 Haziran’da açılacak olan sergi, Virgil Abloh’nun tasarım kariyerinin dönüm noktalarına odaklanacak ve 22 Eylül’e kadar devam edecek.
The Museum of Contemporary Art Chicago
10 Haziran – 22 Eylül
Chicago / Amerika

5. Dos à la mode (Back side: Fashion from behind)

Paris’in moda müzesi Palais Galliera şu sıralar renovasyon amacıyla kapalı, fakat bu müzenin sergilerine devam etmesine engel değil. Bu  yaz geçici olarak Paris’in Montparnasse bölgesindeki Bourdelle Müzesine taşınacak olan Palais Galliera, benzersiz bir konuyu işliyor: modada sırt.

 

Kim Inslinski by Jeanloup Sieff

 

Heykeltraş Antoine Bourdelle‘in 1885 yılında taşındığı, hem evinin hem atölyesinin yer aldığı bu müze, heykel sanatını modanın önemli isimlerinin haute couture ve hazır giyim parçalarıyla birleştirecek. Modacıların kayıtsız kalmadığı, insan vücudunun bu gizemli bölgesi, dümdüz bir tuval gibi bazen çıplak bazen de desenler veya dekoratif detaylarla yorumlanır. Müzenin sayfasında da dediği gibi “Yüzlere odaklanmaya alışmış bir toplumda, modayı çoğunlukla görünmeyen ve dokunulamayan sırt bölgesi aracılığıyla yorumlamak oldukça beklenmedik bir şey.”

Sergide Chanel, Martin Margiela, Azzedine Alaïa, Yohji Yamamoto gibi isimler aracılığıyla sırt bölgesinin moda tarihindeki yerini keşfe çıkacağız.

 

Bourdelle Museum
5 Temmuz – 17 Kasım

Paris – Fransa

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.