Nehir Mavisi: Moda Açlığımız İçin Su Kaynaklarını Tüketmeye Değer Mi?

Moda meraklıları, özellikle sürdürülebilirlik konusuna ilgi duyanlar mutlaka True Cost (Gerçek Bedel) belgeselini izlemiştir. Bu belgeselin globalde yarattığı farkındalık sayesinde herkes modanın çevre kirliliğine etkileri üzerine daha çok konuşmaya ve tartışmaya başladı. Şimdi yeni bir belgesel modanın bir yaşam kaynağı olan nehirler üzerindeki etkisini konu alıyor: River Blue – Nehir Mavisi.

Moda Dünyayı Kurtarabilir Mi?

River Blue dünyanın doğayı en çok kirleten ikinci endüstrisi olan moda endüstrisinin nehirler ve sular üzerindeki etkisini anlatıyor. Nehir aktivisti Mark Angelo’nun izinde bize dünyayı dolaştıran bu belgeselde temiz su savunucusu ve ünlü aktör Jason Priestly’nin anlatımıyla özellikle üretim yapılan bölgelerde yaşayanların hayat kaynağı olan nehirlerin durumunu ve bunun dünyaya etkisini gözler önüne seriyor.

River Blue Hindistan’da Delhi’de başlıyor. Dünyanın en kirli nehirlerinden biri olan Yamuna nehrini araştırmaya başlayan belgesel ekibi ayrıca Kanpur’daki deri boyama fabrikasını da ziyaret ediyor. Bu bölgede Ganj nehrine direk olarak akan pisliğin nehirleri nasıl kirlettiğine belgeselde şahit olacaksınız. Ekip ayrıca Çin’in en kirli bölgelerinden kabul edilen denim üretimi bölgesi Xiantang’a da gidiyor. Bu şehirde yıllık yaklaşık 300 Milyon denim ürün üretiliyor. Bu bölgedeki suların yaklaşık yüzde 60’ı ise artık kirli kabul ediliyor.

Jakarta’da Citarum nehri, Zimbabwe’de Zambezi nehri de tura dahil olan bölgelerden. Ayrıca izleyicilerin İspanya, Los Angeles ve İtalya’daki denim üreticilerini tanıma ve denimin farklı üretim metodlarını keşfetme imkanı var.

O Giyip Attığımız Giysiler İçin Sularımızdan Vazgeçebilir Miyiz?

Özellikle hızlı modanın hızla tüketicileri satın alıp atmaya yönlendirdiği son 10 yılda üretim fazlalığı ve üretimin sonucu olarak doğaya yayılan toksikler moda dünyasının çözemediği sorunların başında geliyor. River Blue belgeseli markaları bu sorunlarla ilgili daha farkında olmaya ve aksiyon almaya çağırıyor.

 

 

Ayrıca iyi bir haberimiz var. River Blue Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali kapsamında bu hafta sonu gösterimde olacak. Ayrıntılı bilgi için festival sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.surdurulebiliryasamfilmfestivali.org/filmler/river-blue-nehir-mavisi/

River Blue

Yönetmen: David McIlvride, Roger Williams

Sürdürülebilirlik ile ilgili diğer yazılarımızı da okumak için resimlere tıklayın:

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.