Met Gala’nın 2018 Teması Belli Oldu: Moda ve Katolik Hayal Gücü

Beklenen Haber Geldi! 2018 Met Gala Teması Belli Oldu: Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination (Efsane Figürler: Moda ve Katolik Hayal Gücü)

Kostüm enstitüsü bu defa modaya olan aşkını kutsamak istemiş olacak ki böyle bir temayla karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıl Rei Kawakubo’nun 40 yıllık kariyerine odaklanan Met Gala, bu yıl müzedeki dini şaheserlerle moda arasında bir bağ oluşturmayı amaçlıyor.

Cardinale Fernando Niño de Guevara di El Greco (1600) ve Cristóbal Balenciaga (A/I 1954/55). Fotoğraf Metropolitan Museum of Art / Courtesy of The Metropolitan Museum of Art, Digital Composite Scan by Katerina Jebb. Kaynak amica.it

Orta Çağ Galerilerinde Bir Gala

Bu heyecan verici galaya, Anna Wintour Kostüm Merkezi, Metropolitan Sanat Müzesi’nin 5. Cadde ve The Cloisters binalarında bulunan orta çağ galerileri ev sahipliği yapacak.

Alışılmadık dini parçaların sergilenecek olması, dini kıyafetlerin moda üzerideki etkisini vurgulamayı amaçlıyor. Yaklaşık 150’ye yakın kıyafet sergide sunulacak. Eserlerini göreceğimiz tasarımcılar arasında: Coco Chanel, John Galliano, Cristobal Balenciaga ve Donatella Versace de yer alıyor. Fakat Chanel’i diğerlerinden farklı kıllan özellik, kendisinin zamanında rahibeler tarafından eğitilmiş olması. Bu unsurun ortaya çıkacak parçaları nasıl etkileyeceği fazlasıyla merak konusu.

Enstitü küratörü Andrew Bolton bu yılın teması için şöyle diyor:

Din ve modanın kesişimi hiç bir zaman çok kolay olmamış, hatta çoğu zaman karmaşık ve tartışmalı olmuştur. Fakat ikisi arasındaki etkileşim, terzilik sanatında hayran bırakan yeniliklere de ilham kaynağı olmuştur.

Bu yıl 70. yılını kutlayacak gala için süprizler bununla da sınırlı değil. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Gala’nın ev sahipliğini yapacak olan Anna Wintour’a, paparazilerin gözdesi Rihanna, Amal Clooney ve aynı zamanda sponsor olan Donatella Versace de eşlik edecek.

Modada dini referanslar her zaman var oldu. Özellikle İtalyan tasarımcılar Dolce Gabbana ve Versace için dini elementler çok kullanılan tasarım öğeleri.

Bizi fazlasıyla şaşırtan ve heyecanlandıran gala için nefeslerimizi tuttuk ve şimdiden geri sayıma başladık!

 

Seda Balatekin

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde okuyorum. Son zamanlarda ağırlıklı olarak styling ve moda editörlüğü alanlarında çalışıyorum.

1 Comment

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.