Moda Siyasetteki Yerini Güçlendiriyor

 

Moda ve siyaset her ne kadar birbirinden çok uzak iki alan gibi görünse de daha önce Moda Kariyeri’nde paylaştığımız “Siyasetteki Kadınların Modaya Çarpıcı Etkisi” ve “Moda Dünyası Melania Trump’ı Sevebilecek mi?” gibi yazılarla bu iki alanın kesiştiği birçok nokta olduğunu gösterdik.

2021’in şu ana kadar moda ve siyaset odaklı en önemli olayı geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Joe Biden’ın yemin töreniydi. O zaman gelin, bu tarihi olaya bir de moda perspektifinden bakalım.

Yeni Tasarımcılara Şans

Joe Biden’ın yemin töreninde ön plana çıkan Amerikalı genç tasarımcılar oldu. ABD’nin ilk kadın başkanvekili olan Kamala Harris’in mor elbise ve kaban kombini 2017 yılında CFDA/Vogue Fashion Fund’ın kazananı Louisianalı genç tasarımcı Christopher John Rogers imzalı. Canlı renkleri ve çarpıcı silüetleri bir arada kullanmayı seven tasarımcıyı ileriki günlerde sıklıkla duyacağımıza eminiz.

Who Designed Jill Biden's Inauguration Outfit? - The New York Times

Yeni başkan Biden’ın takımı ise ikonik bir Amerikan klasiği olan Ralph Lauren iken, eşi Jill Biden tıpkı Harris gibi genç bir Amerikalı tasarımcıyı destekleme kararı almış. Jill Biden’ın üzeri Swarovski ve incilerle bezenmiş, maskesi ile takım olan tüvit kabanı çoğumuzun ilk defa duyduğu Markarian markasının kurucusu Alexandra O’Neill imzalı.

İkonikleşmiş Amerikan markalarının yanı sıra yeni tasarımcılara yemin töreni gibi bir etkinlikte yer verilmesi, önümüzdeki günlerde Beyaz Saray’da genç tasarımcıların parçalarına sık sık rastlayabileceğimizi gösteriyor.

Siyasette Renklerin Gücü

Kırmızının Cumhuriyetçileri, mavinin Demokratları temsil ettiği Amerikan siyasetinde siyasetçilerin tercih ettiği renkler de en az kıyafetleri kadar önemli. Kamala Harris’in seçtiği mor renk birçok kadın aktivizm grubu tarafından sahiplenilen ve sufrajetlerin giydiği, sadakati simgeliyen bir seçim. Kimilerine göre ise kırmızı ve mavinin -demokratlar ve cumhuriyetçiler- birleşimi olan mor, aynı zamanda Harris’in siyasi görüşü ne olursa olsun kucaklayıcı olduğunu vurgulamak için seçilmiş.

Inauguration fashion: Purple, pearls, and mittens - BBC News

Yemin töreninde yer alan isimlerden genç şair ve aktivist Amanda Gorman ise Prada marka sarı kabanıyla şimdiden ikonik bir görüntü oluşturdu. Yemin törenindeki şiirinde birlik ve beraberliğe vurgu yapan Gorman’ın sarı rengi tercih etmesi tam anlamıyla yerinde olmuş. Renk psikolojisinde sarı, mutluluk, birlik, umut ve pozitif düşünceyi temsil ediyor.

 

Bernie Sanders ve Eldivenleri

Biraz da moda ve siyasetin eğlenceli yanına değinelim. Törende, Hillary Clinton’la birlikte geçtiğimiz dönem Demokrat Parti Genel Başkanlığı’na aday olan senatör Bernie Sanders’ın ‘mitten’ adı verilen pofuduk kar eldivenleriyle tek başına oturması, hepimizin sosyal medyada rastladığı bir görüntü haline geldi. Fotoğrafın çekildiği andan itibaren özel montaj programlarıyla sayısız fotoğrafa yerleştirilen Bernie’nin görüntüsü viral haline geldi; hatta Instagram’da artık Bernie Sanders’ın o fotoğrafının bir filtresi bile mevcut.

Sanders hopes nation smitten by his mittens will back food charity push | Bernie Sanders | The Guardian

“Vermont’ta soğuğu iyi bildiğimiz için kalın giyiniriz. Modaya uygun giyinmekle çok ilgilenmiyoruz; bizler için en önemlisi üşümemek. Ben de yemin töreninde bunu yaptım” Bernie Sanders

Bernie’nin fotoğrafında modaya dair çok fazla şey olmasa da mitten eldivenleri ile kısa sürede yeni bir trend yarattı. Sanders’ın el örgüsü eldivenlerinin arkasındaki isim ise Amerika’nın en soğuk eyaletlerinden biri olan Vermont’ta öğretmenlik yapan Jen Ellis. Birkaç sene önce senatöre kendi ördüğü eldivenleri hediye ederken, büyük ihtimalle bu kadar ünlü olacağı aklına gelmemiştir. Instagram mesaj kutusunun eldiven siparişi talepleriyle taştığını söyleyen Ellis’in el örgüsü eldivenleri, çok yakında birçok tasarımcıya ilham kaynağı olacak gibi. Bu konuda ABD’de yapılan haberlerde, üzerinde Bernie Sanders’ın bir anda meşhur olan fotoğrafı yer alan tişörtlerden 1.8 milyon dolar kazandığı ve tüm geliri Vermont’ta bulunan bir sivil toplum kuruluşuna bağışladığı ifade edildi. Yine Bernie Sanders’in tığ işi oyuncağı ise Ebay’de açık artırmayla, bağış amaçlı satışa çıktı ve 20 bin 300 dolara alıcı buldu. Ebay ise bu satışı ikiye katlayarak yardım kuruluşuna 40 bin dolar ödeme yaptı.

 

Crocheted doll of viral Bernie Sanders inauguration meme raises more than $40k for Meals on Wheels - CNN

Linkler

https://modakariyeri.com/kadin-siyasetciler-moda-etkisi/

https://modakariyeri.com/melania-trumpa-tepkiler-devam-ediyor/

https://apnews.com/article/bernie-sanders-inauguration-mittens-meme-56c450c768447cd374f86e12fd907a9a

 

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.