Mutlaka Tanımanız Gereken 10 Moda Fotoğrafçısı

Moda sektörü farklı dallarda kendi ustalarını yaratıyor. Her zaman çok göz önünde olmasalar da moda dergileri moda fotoğrafçılarının objektiflerinden çıkan resimlerle hayat buluyor. Vogue’dan Chanel’e, Dior’dan Love Magazine’e kadar sayısız dergiye çekim yapan, dünyanın en etkili 10 moda fotoğrafçısını sizler için listeledik.

Mario Testino

Mario Testino

Listeye moda dünyasında adı en çok duyulmuş isimlerden olan Mario Testino ile başlıyoruz. Peru’lu fotoğrafçı Testino, 1977 yılında Prenses Diana, Vanity Fair’de vereceği poz için onu seçtiğinde ismini duyurdu. Testino’ya bugüne kadar Vanity Fair, Vogue ve daha bir çok ünlü dergi için çekim yaparken rastladık. Tüm bu dergi ve marka çekimlerinin yanı sıra Testino, hala kraliyet ailesi için çekimler yapmakta. Kate ve William’ın unutulmaz nişan fotoğrafları Testino’ya ait.

Mario Testino’nun çekimiyle Vogue için Sienna Miller

Mert & Marcus

Mert Alaş ve Marcus Piggott

The Business of Fashion’ın Sektördeki ilk 500 listesindeki 5 Türk’ten biri olan Mert Alaş, fotoğraf kariyerine partneri Marcus Piggott ile başlıyor. Fotoğraf dünyasının duayeni haline gelmiş bu ikilinin yolları 1994’te kesişiyor. Dönemde bir dil okulu için Londra’ya giden Mert, aynı zamanda da modellik yapmaya başlar. Tesadüf eseri karşılaşan ikili fotoğraf sanatına olan tutkularını keşfedince Mert&Marcus adı altında çekimler yapmaya başlıyorlar. Çektikleri fotoğrafları dergilere gönderen ikilinin yükselişi ise Dazed& Confused’un kapağında yer almalarıyla başlıyor.

Mert& Marcus’un fotoğraflarından

Neredeyse 23 yıldır birlikte çalışan ikili bugüne kadar dünyadaki birçok moda dergisi için çekimlerin yanı sıra Dior, Gucci, Miu Miu, Kenzo gibi markalar için de çekimler yaptılar. Tüm bunların yanı sıra Mert Alaş’ın sektördeki herkes tarafından ne kadar tanındığını görmek istiyorsanız instagramına uğramayı ihmal etmeyin.

Paolo Roversi

Paolo Roversi

İtalyan Paolo Roversi’nin fotoğrafları moda dünyasında rahatlıkla farkedilebilenlerden. Fotoğrafçının kendine özgü tarzı sayesinde bu sektörde görebileceğiniz en naif, zevkli ve duygusal fotoğraflar oluşuyor. Daha çok portrelere odaklanmayı seven Roversi’nin tarzında bol miktarda duygusallık var. Roversi bugüne kadar i-D için 10 tane kapak çekmenin yanı sıra sık sık Yohji Yamamoto ve Dior ile de birlikte çalışıyor.

Paolo Roversi’nin objektifinden

Bruce Weber

Bruce Weber

Bruce Weber de tıpkı Terry Richardson gibi iddialı ve riskli çekimlere imza atmış bir isim. Bugüne kadar Abercrombie & Fitch, Versace, CR Fashion Book ve daha nice isim için ikonik çekimler yaptı. Fakat Bruce Weber deyince akla ilk gelen kuşkusuz Calvin Klein için 90’lı yıllarda çektiği çok tartışılan iç çamaşırı ve kot pantolon çekimleri. Moda fotoğrafçılığın yanı sıra yönetmenlik de yapıyor; hatta Oscar’a aday olmuş ‘Let’s Get Lost’ adlı bir filmi de bulunuyor.

Bruce Weber, 1985 Calvin Klein çekimi

Annie Leibovitz

Annie Leibovitz

Kariyerine 70’li yıllarda Rolling Stones Magazine için başlayan Leibovitz bu listedeki tek kadın. Daha çok erkeklerin egemenliğinde olan moda fotoğrafçılığı sektöründeki nadir kadınlardan olması gerçekten gurur verici. Fakat tüm bunların dışında Leibovitz, yaratıcı ve sıradışı işleri çıkaran bir isim. Dramatik ve teatral resimler çıkaran Leibovitz’in en ilgi uyandıran işleri arasında Kanye West ve Kim Kardashian’lı Vogue kapağı ve 2016 yılında çektiği Pirelli takvimi var.

Annie Leibovitz için poz veren Kate Moss

 

Patrick Demarchelier

Patrick Demarchelier
Demarchelier, Vogue ile özdeşleşmiş bir isim.

Fransız fotoğrafçı neredeyse 30 yıldır moda fotoğrafçılığının duayenlerinden. Kendisi bugüne kadar Vogue’a sayısız kapak çekmiş bir isim. Kariyerinin başında çektiği resimlerle Grace Coddington’ın dikkatini çeken Demarchelier, bugüne kadar Vogue’dan Dior’a, Chanel’den Louis Vuitton’a kadar hemen hemen sektördeki tüm A sınıf marka ile çalışmış bir fotoğrafçı. Tıpkı Mario Testino gibi Prenses Diana’yla da arası çok iyi olan Demarchelier, 89 yılında Diana’nın kişisel fotoğrafçısı olmuştu.

 

 

 

Mario Sorrenti

Mario Sorrenti

90’lı yıllarda çektiği resimlerle popülarite kazanan İtalyan Mario Sorrenti sansasyonel çekimler yapmış diğer bir isim. Zamanında Kate Moss’un erkek arkadaşı olan Sorrenti’nin en ikonik çekimi Kate Moss’la Calvin Klein’ın Obsession parfümü için yaptığı çekimi. Sorrenti’nin tarzı cesur, renkli ve bağıran görsellerle farkediliyor.

Mario Sorrenti, 2012

David Bailey

David Bailey

1938 doğumlu olan İngiliz David Bailey, moda fotoğrafçılığının gelişmesinde ve bugünkü

David Bailey, Twiggy dahil 60’ların tüm ünlüleriyle çalışmış bir isim.

konumuna ulaşmasında büyük etkisi olan isimlerden. ‘Swinging Sixties” denilen dönemin en önemli isimlerini fotoğraflamış biri Bailey.  Dergilerdeki çekimlerin günümüzden çok daha önemli olduğu 60’lı yıllarda Vogue ve Vanity Fair için çekimler yaparak başlıyor kariyerine. Bailey moda fotoğrafçılığında olduğu kadar döneminde birçok ünlü ismin portre çekimleriyle de bugünkü ününe ulaşmış bir isim.

Tim Walker

Tim Walker

Tim Walker moda dünyasının hem en sıradışı hem de en büyüleyici ve sihirli görsellerini yaratan isimlerinden. Çekimleriyle adeta bir hayal dünyası yaratan Walter’ın işleri oldukça sürrealist. Üniversitedeyken ara yıl verip Conde Nast’ta staj yapmaya başladığı dönemde fotoğrafçılığa olan ilgisini keşfeden Walker, daha sonra fotoğrafçılık bölümünü bitirir. Editorial çalışmaların yanı sıra, Comme des Garçons ve Yohji Yamamoto için de sık sık reklam kampanyaları çeken bir fotoğrafçı Tim Walker.

Tim Walker, resimlerle gerçek üstü bir dünya yaratıyor

David Lachapelle

David Lachapelle

David Lachapelle’i moda fotoğrafçısı olarak tanımlamak biraz yetersiz kalır. Lachapelle çektiği sıradışı fotoğrafların yanı sıra müzik klipleri ve film ile de uğraşan biri. Lachapelle’in fotoğraflarındaki ütopik, sınırları zorlayan görseller onun çektiklerini fotoğraftan çok sanat kategorisinde yorumlamamızı sağlıyor. Lachapelle’in çalışmaları ünlülerle de oldukça yakından alakalı. Bugüne kadar Madonna, Naomi Campbell ve David Beckham gibi isimleri de alışılmışın dışında konseptlerle fotoğraflamış bir isimden bahsediyoruz.

David Lachapelle, eklektik bir fotoğraf tarzına sahip.

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Bir yorum

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.