İlkbahar Yaz 2023 Moda Haftalarından Sürdürülebilirlik Adımları

Moda dünyasında sürdürülebilirliğin önemini fark eden tasarımcılar İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonlarında yeni teknoloji çevre dostu kumaşlarla, geri dönüştürülmüş materyallerle karşımıza çıktı. Geçtiğimiz moda haftalarından öne çıkan sürdürülebilirlik adımlarına göz atalım.

Coperni’nin Sprey Elbisesi

Paris Moda Haftasındaki defilesinin sonun Bella Hadid’in vücudu üzerinde spreyle püskürttüğü kumaştan elbise yaratan Coperni bu gösterisiyle adından söz ettirmiş ve moda haftasında dikkatleri çekmişti. Defilenin detaylarını bu yazımızda anlatmıştık.

Gösteri amacının dışında, sprey kumaş fikri yeni teknolojinin sürdürülebilirlikle buluşması adına önemli bir örnek. 2003 yılında İspanyol bilim insanı Manel Torres’in icat ettiği sprey kumaş doğal ve sentetik fiberlerin polimer solüsyonuna dönüşmesiyle oluşuyor. Fabrican adındaki bu kumaş, sert bir yüzeyle temas edene kadar katılaşmıyor. Aynı zamanda defalarca giydikten sonra bile yıkanabilecek kadar güçlü bir malzeme olan Fabrican, tekrar eski sıvı haline de döndürülebiliyor.

Çevre dostu kumaş teknolojisi adına büyük bir adım olan Fabrican’ı Coperni gibi lüks bir moda evinde görmek materyalin günümüz moda dünyasına işlevsel bir şekilde kullanılabileceğinin bir kanıtı.

Balmain’ın Şimdiye Kadarki En Sürdürülebilir Koleksiyonu

Olivier Rousteing Balmain 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonu ile marka tarihinin en sürdürülebilir koleksiyonuna imza attı. Muz kabukları, odun parçaları, rafya gibi materyallerin kullanıldığı koleksiyon markanın sürdürülebilirlik yolculuğunda önemli bir adım.

Balmain aynı zamanda önümüzdeki sezona kadar üretimlerinin çoğunda sürdürülebilir yün kullanımına geçecek. Sürdürülebilir çevre dostu bir moda anlayışı yolunda adımlar atan Olivier Rousteing gelecek koleksiyonları adına da sürdürülebilir bir yaklaşımın sinyallerini veriyor.

Füzyon Enerji İlhamlı Chloe Defilesi

Kreatif Direktörlüğünü Gabriela Hearst’ın yaptığı Chloe İlkbahar/Yaz 2023 defilesi ilhamını füzyon enerjiden alıyor. Fosil yakıt tüketimimize alternatif olabilecek füzyon enerjisinin mantığında füzyon tepkimelerle ısı üretmek var. Sürdürülebilirliğin enerji problemi olduğuna inanan tasarımcı koleksiyonu ile füzyon enerji kullanımına dikkat çekmek istiyor.

Stella McCartney’den Çevre Dostu Tercihler

Çevreye ve hayvan haklarına duyarlılığı ile bilinen Stella McCartney koleksiyonunda sürdürülebilir materyal tercihleri yapan bir başka isimdi. Koleksiyonda 2000’ler modasını günümüz teknolojileri sayesinde daha çevre dostu bir halde görüyoruz.  Biyolojik çeşitlilik gösteren pamuk kumaşlar, üzümden ve mantardan yapılmış sahte deri gibi malzemeler kullanılan koleksiyonda aynı zamanda hayvansal yapıştırıcılar ve çözü solüsyonlar da kullanılmadığı belirtiliyor.

Sürdürülebilir moda denilince öncü isimlerden olan Stella McCartney her zaman modayı daha etik bir yönde ilerletmek için çabalayan nadir markalardan.

Etro’nun Sürdürülebilirlik Yolculuğu

İtalyan modaevi Etro, Marco de Vincenzo’nun kreatif direktörlüğünde bir dönüşüm içerisinde. Marka kimliğini yeni jenerasyona uydurmayı hedefleyen Etro, bu yolun

etro

sürdürülebilir seçimlerden geçtiğinin farkında.

Etro İlkbahar/Yaz 2023 Milano Moda Haftası’nda sundukları koleksiyonda sınırlı sayıda “Love Trotter Bag” ile karşımıza çıktı. İtalya’da el yapımı olarak üretilen çantalar, Etro’nun eski koleksiyonundan geri dönüştürülmüş kumaşlar ve geri dönüştürülmüş renkli plastik kulplardan oluşuyor.

Marco de Vincenzo “Artık kullanılmayan 11 eski kumaşı seçtim ve onlara yeni bir hayat vermek istedim. Love Trotter bu şekilde ortaya çıktı, bir dönüşüm ve yeniden doğuş projesi olarak.” dedi.

Botter’dan Yosun Elbise

Karayip temalı defile ile Botter Paris Moda Haftası’nda dikkatleri çeken bir başka isim olmuştu. Modellerin ellerine su dolu balonlar takan marka okyanuslardaki plastik atıklara dikkat çekiyor. Markanın kreatif direktörleri Lisi Herrebrugh ve Rushemy Botter koleksiyonlarında yosun kullanımıyla karşımıza çıkıyor. Yosundan yapılmış bir materyalle dikilen elbiseyi deniz altı, aqua temalı bir desenle görüyoruz. Dünya üzerinde karbondioksit emilimini ağaçlardan bile daha çok yapan yosunlar geleceğimiz için büyük önem taşıyor. Yosundan yapılmış bir materyal kullanımın insan sağlığına da faydaları olduğuna inanan ikili cilt bariyerinin onarımına faydalı oluğunu ve yaşlandırmayı geciktireceğini söylüyor.

Collina Strada’dan “Got Milkweed?” Çağrısı

90’lar Amerika’sının ikonik “Got Milk?” reklam kampanyası insanları süt ve süt ürünleri kullanımına teşvik ediyordu. Bu çağrıyı sürdürülebilir bir şekilde karşımıza çıkaran Collina Strada ise “Got Milkweed?” adlı koleksiyonunu sundu.

Milkweed yani Süt Otu veya diğer bir adıyla İtalyan Çimi, hükümdar tırtıllarının yiyebildiği tek bitki olma özelliğinde. Collina Strada da bu koleksiyonunda hükümdar tırtılının kelebeğe dönüşümünden ilham alarak geri dönüştürülebilir tasarımlar sunuyor.

 

 

 

 

 

Selin Akyurt

Ted Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Modaya olan ilgim dolayısıyla İMA ve Vakko ESMOD’dan eğitimler aldım. Styling ve moda editörlüğü alanlarında ilerlemek istiyorum.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.