Jacquemus İlkbahar/Yaz 2023 Koleksiyonunu Tanıttı

Moda dünyasında Hedi Slimane’dan sonra takvimlere uymayan başka bir isim de Simon Porte Jacquemus oldu. 12 Aralık’ta gerçekleştirdiği defilede İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonunu sunarak moda dünyasına Aralık soğuğunda adeta yazı yaşattı.

Jacquemus’un “Le Raphia” adını verdiği koleksiyonu Paris’in kuzeyinde Le Bourget havalimanında düzenlediği defile ile sundu. Hangarı andıran bir mekanda modeller uçuşan samanlar eşliğinde yürüdü. Jacquemus koleksiyonun ilhamını kendi deyimi ile “Yazın Portofino veya Capri’de şapkaları, küpeleri ve puantiyeli pantolonları ile yolda yürürken görebileceğiniz kızlar” ‘dan alıyor.

Defilenin şüphesiz en dikkat çeken parçası modellerin taktığı kocaman hasır şapkalar oldu. Tasarımcının ilk yıllarında da kullandığını gördüğümüz devasa şapkalara bu defilede devasa ayçiçeği küpeleri de eşlik etti. Kadın ve erkek giyimin birlikte sunulduğu koleksiyon, kadın giyim için daha romantik çizgiler taşırken erkek giyim için daha cinsiyetsiz ve eğlenceli bir çizgideydi. Gün ışığı ve güneş üzerinden belirlenen renk temasında sarı, ekru, pembe, kırmızı gibi canlı renklerle birlikte Jacquemus’un klasikleşen toprak tonları da yer aldı. Puantiye desenini gördüğümüz koleksiyonda aynı zamanda 70’lerin yumuşak psikedelia desenleri de yer alıyor. Mini etek ve üstlerin, ceket-pantolon takımların, uzun elbiselerin yer aldığı koleksiyonda püskül detayları da yerini alıyor.

Emma Chamberlain, Arón Piper, Amina Muaddi, gibi izleyiciler arasında en dikkat çeken isim ise Pamela Anderson oldu. Baştan aşağı yeni koleksiyonu giymiş olan Anderson ise koleksiyonu giyen izleyiciler arasında yalnız değildi. Birçok influencerın yeni koleksiyonu giyerek katıldığı defile için Simon Jacquemus “Bazen izleyiciler şovdan daha çok konuşulabiliyor. Manken olmayan gerçek insanları giydirmek daha farklı ve bunu daha çok seviyorum. Böylelikle insanlar kendilerinden bir şeyler bulabiliyor.” Diyor.

 

Eğlenceli, neşeli, genç parçaları aynı zamanda Fransız romantikliği ile birleştirerek gerçekçi bir şekilde yansıtan Jacquemus 2009’dan beri kendi estetik algısını işlediği markası ile yine çok sevilen bir koleksiyonla karşımıza çıktı. İzleyenlere yılın en soğuk günlerinden birinde yaz sıcaklığını yaşatan defile, uçuşan samanlar eşliğinde yürüyen modelleri ile unutulmayacak moda anlarından birine imza attı. Günümüzün en başarılı ve ses getiren genç tasarımcılarından Simon Porte Jacquemus’un bir sonrakini adımını merakla bekliyoruz.

 

 

Selin Akyurt

Ted Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Modaya olan ilgim dolayısıyla İMA ve Vakko ESMOD’dan eğitimler aldım. Styling ve moda editörlüğü alanlarında ilerlemek istiyorum.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.