LVMH Grubunun Kreatif Direktörlerini Tanıyalım

1987’de kurulan LVMH grubu dünyanın en güçlü lüks grubu. LVMH çatısı altında toplam 70 marka var, bu markaların 16’sı moda alanında. Biz de bazı önde gelen LVMH markalarının kreatif direktörlerinin kısa özgeçmişlerini derledik. Ne de olsa bu isimleri tanımadan sektörde yer almak olamaz!

Hedi Slimane

5 Temmuz 1968’de doğdu.

École du Louvre’ da eğitimini tamamladıktan sonra Jean-Jacques Picart’ta moda danışmanı olarak staj yaptı.

1996 yılında Yves Saint Laurent erkek giyiminden sorumlu olarak görev başına getirildi.

Bir süre sonra markadan ayrılan Slimane, Christian Dior erkek giyim bölümünde çalışmaya başladı.

Bir yıl sonra (2002) Hedi, Council of Fashion Designers of America (Amerika Moda Tasarımcıları Kurumu) tarafından Yılın Tasarımcısı seçilen ilk erkek giyim tasarımcısı oldu.

Bir süre sonra Slimane müzisyenler için tasarımlar yapmaya başladı örneğin; Jack White, The Kills, Franz Ferdinand, The Libertines ve Mick Jagger.

2012 Mart ayında ise Yves Saint Laurent’da kreatif direktör olarak işe başlayan Slimane, radikal bir kararla markanın ismini Saint Laurent Paris olarak değiştirdi. 2018 yılının Ocak ayında ise LVMH tarafından yapılan bir açıklama ile Hedi Slimane Céline markasının kreatif direktörü olarak göreve başladı.

Maria Grazia Chiuri – Christian Dior

Chiuri eğitimini Roma’da, Istituto Europeo di Design’da tamamladı.

1980 yılında Piccioli ile tanışan Maria Grazia, 1989 yılında Fendi aksesuar bölümünde tasarımcı olarak çalışmaya başladı. Daha sonra birlikte çalışmak üzere Piccioli’yi de yanına aldı.

1999’da, Valentino’da aksesuar tasarımcısı olarak göreve başlayan Maria burada da partnerini yanına almayı ihmal etmedi.

Valentino Garavani emekli olduktan sonra 2008 yılında Chiuri ve Piccioli markanın kreatif direktörleri olarak birlikte göreve devam ettiler. Valentino’nun büyük yükselişi ikiliyi moda dünyasının merkezine yerleştirdi.

2015 yılında ikili CFDA uluslararası ödülünü kazandılar.

2016 yılında ise, Maria Grazia Chiuri Dior’un tarihindeki ilk kadın kreatif direktör olarak göreve başladı. Pierpaolo Piccioli ise halen kreatif direktörlük görevini Valentino’da sürdürmekte.

 

Nicolas Ghesquière – Louis Vuitton

Nicolas Ghesquière moda eğitimi almadan başarılı olan isimlerden biri. Ghesquière moda kariyerine 14 yaşında Agnes B’de stajyer olarak başladı.

1990-1992 yılları arasında Jean-Paul Gaultier’in yardımcı tasarımcılığını yaptı.

Daha sonra Pôles markasında triko tasarımcılığı yaptı.

Ghesquière, Louis Vuitton’a katılmadan önce 15 yıl Balenciaga’da çalıştı. Markanın kreatif direktörü olduğunda sadece 25 yaşındaydı.

2001 yılında CFDA tarafından Yılın Kadın Giyim Tasarımcısı seçildi.

Sonraki yıllarda Gucci Balenciaga’yı satın aldı ve böylelikle Ghesquière Gucci’de çalışmaya başladı.

2012 Kasım ayında ise markadan ayrılan Ghesquière olaylı bir şekilde Louis Vuitton’a geçiş yaptı ve markanın stilini tamamen yeniledi.

Virgil Abloh – Louis Vuitton Erkek Koleksiyonları

Tasarımcı, Dj ve stilist olan Virgil Abloh 1980 Chicago doğumlu.

Eğitimini Wisconsin-Madison Üniversitesi inşaat mühendisliği alanında tamamladıktan sonra 2002 yılında mimarlık okumaya karar verdi.

2 yıl boyu bir mimarlık firmasında çalıştıktan sonra ilgisi moda alanına doğru kaymaya başladı.

2009 yılında sanat galerisi ve erkek giyim butiği olan RSVP Gallery’yi kurdu.

Aynı yıl Kanye West’in kreatif ajansı Donda’da kreatif direktör olarak çalışmaya başlayan Abloh, sahne şovları ve konserleri düzenliyordu.

2012 yılında Abloh kendi moda markası olan Pyrex Vision’ı kurdu. Champion, Ralph Lauren gibi markalara baskı tişörtler tasarlıyordu.

Bunun yanı sıra Matthew Williams ve Heron Preston gibi isimlerle de iş birlikleri yaptı.
2013 yılında Pyrex kapandı fakat aynı yıl Abloh, Off-White markasını kurdu. Bir çok ünlü isim tarafından tercih edilen marka aynı zamanda LVMH ödüllerinin de finalistlerindendi.

Kris Van Assche – Berluti

Mart 2018’de Dior Homme’daki 11 yıllık kreatif direktörlük görevini noktaladıktan sonra Berluti’nin  başına geçti.

Belçikalı tasarımcı, eğitimini Academy of Fine Arts’da tamamladıktan sonra 1998 yılında Paris’e giderek Yves Saint Laurent’da staja başladı.

Orada Hedi Slimane yanında çalışan Van Assche daha sonra 2000’de, erkek giyim alanında çalışmak için Dior’a geçiş yaptı.

2004 yılında Dior’dan ayrılarak kendi markasını kurdu. Fakat 2007’de Hedi Slimane’in Dior’dan ayrılmasıyla Dior’a geri dönen Van Assche, işine odaklanabilmek için kendi markasına ara verdi.

 

 

 

http://www.famousfashiondesigners.org http://www.vogue.co.uk http://www.vogue.co.uk https://www.businessoffashion.com/

Seda Balatekin

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde okuyorum. Son zamanlarda ağırlıklı olarak styling ve moda editörlüğü alanlarında çalışıyorum.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.