Chrıstıan Dıor: Hayallerin Tasarımcısı

“Birçok insan için Dior referans bir isimdir. Moda dünyasında herkesin tanıdığı biridir, herkes kim olduğunu bilir, yarattığı silüeti tanır”. Bu sözler Londra’da Victoria & Albert müzesinde açılan Dior: Designer Of Dreams sergisinin küratörü Oriole Cullen’e ait. Cullen’in bahsettiği silüet ise elbette “New Look”

1947 yılında ilk defilesini yaptığında, savaşın ardından kadınlara yepyeni bir silüet öneren Dior‘un defilesinde ön sırada oturan Harper’s Bazaar editörü Carmel Snow, gördüklerinden heyecanlanıp şu sözleri ağzından çıkarıvermişti:

Dear Christian, it’s such a new look!

O günden bugüne New Look diye anılan Dior silüetinin başrol oyuncusu Bar Jacket, Cullen’in bahsettiği unutulmaz referanslardan biri. Fakat markanın 71 yıllık tarihinde 52 yaşında vefat eden ve başarının tadını sadece on yıl çıkarabilen Monsieur Dior dışında başka büyük isimler de var.

Christian Dior Markasının Tarihini Yazan İsimler

Yves Saint Laurent

Dior’un vefatının hemen ardından, daha 21 yaşındayken  markanın başına geçen Yves Saint Lauren, 1960’lardan itibaren 30 sene Dior’un başında olan Marc Bohan, 1980’lerde Gianfranco Ferre’, 1997’den 2011’e John Galliano, ardından Raf Simons ve şimdi de markanın tarihindeki ilk kadın tasarımcı olan Maria Grazia Chiuri. Tüm bu isimlerin markaya kattıkları şimdi Londra’da 200 parçalık bir koleksiyon ile sergileniyor.

Sergide 200 Haute Couture Parçası Var 

2018 yılında Paris’in Musée des Arts Décoratifs’inde düzenlenen ve Christian Dior markasının 70. yaşgünü onuruna açılan serginin başarısının ardından, V&A 1950’lerden beri topladığı ve içinde eskizler de olan Dior koleksiyonundan başlayarak Monsieur Dior’un İngiltere ile olan ilişkisini incelemeye başlamış ve bu sergi doğmuş.

Christian Dior’un Prenses Margaret’in 21. yaşgünü için tasarım yapmasıyla başlayan Londra bağlantısı, hayatı boyunca devam etmiş. Kendi sözleriyle İngiltere’yi “kendi ülkesinden sonra en sevdiği ve yakın hissettiği ülke” haline getirmiş. “Yemeklerini bile seviyorum” demesinden anlıyoruz ki Monsieur bu ülkeye oldukça bağlanmış.

Prenses Margaret’in Cecil Beaton tarafından çekilen portresi

 

O zaman Londra’ya gidenler gitmeyenlere anlatsın!

Sergi 14 Temmuz’a kadar devam ediyor. Bilgi için Victoria & Albert’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

 

Modanın kalbinin attığı müze- Victoria& Albert Müzesi

1 Comment

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.