Yves Saint Laurent Müzesi Bugün Paris’te Açılıyor

Heyecanla beklenen Yves Saint Laurent  müzesi bugün Paris’te açılıyor!

Saint Laurent Haute Couture evinin kapanmasından tam 15 yıl sonra, Yves Saint Laurent’in tam 30 yıl çalıştığı stüdyosu müze olarak yeniden kapılarını açıyor. 450 metrekarede yer alan müze, Yves Saint Laurent’in yakın dostları Nathalie Crinière ve Jacques Grange tarafından tasarlandı.

1974’ten 2002’ye kadar Yves Saint Laurent’in hareketli iş hayatına ve tasarım sürecine ev sahipliği yapan yer aynı zamanda Pierre Bergé – Yves Saint Laurent Vakfı‘nın ana merkezi.

Saint Laurent’in 1962’deki ilk koleksiyonundan başlayarak tüm tasarımlarını, ilham kaynaklarını ve sevdiği eşyaları gözler önüne seren müzenin yapımı sırasında küratörler yaklaşık 5000 giysi ve 15000 aksesuar arasından seçim yapmışlar. Yves Saint Laurent ve ortağı ve hayat arkadaşı Pierre Bergé, yıllarca markanın yaratım sürecine ait tüm detayları titizlikle saklamışlar. 20. Moda Kürü’müzde Seda Yılmaz’dan dinlediğimiz gibi, özellikle çiftin koleksiyoner yönü, sadece kendi koleksiyonlarında değil, kendi hayatlarını arşivleme şekillerinde de görülüyor.

September 27, 2017. REUTERS/Stephane Mahe

Müzede aynı zamanda Yves Saint Laurent’nin stüdyosu aynen kendisinin kullandığı gibi yerleştirilmiş. Tasarımlarını incelediği aynadan tutun da, ünlü çalışma masası ve portresine kadar herşey aslına uygun duruyor.

Yves Saint Laurent’nin Paris’in moda şehri olarak öncülüğünü korumasında büyük payı olduğu kesin. Tasarımcının Paris’e katkısını oturduğu evin önünde anısına yerleştirilen “Yves Saint Laurent burada yaşadı” yazısından anlayabiliriz. Müze de Paris’te 5 Avenue Marceau adresinde, 16. bölgede yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde vefat eden Pierre Bergé’nin, müzenin kuruluşu ile bizzat ilgilendiğini de not olarak düşelim. Ayrıca yine bu ay içinde Marakeş’teki Yves Saint Laurent müzesi de kapılarını açacak.

Güzel bir haberimiz de var, müzeye gidemiyoruz diye üzülmeyin. Koleksiyonların bir kısmı dijital olarak müzenin sitesinde de yer alıyor. İncelemek için tıklayın.

 

Yves Saint Laurent

YSL, 1962’de kendi adını taşıyan ilk koleksiyonunu sunduğunda, henüz 26 yaşındaydı. Daha sert çizgilerini belli etmeye başladığı 1965’e kadar, süslemelerde bazı varyasyonlar gösterse de, Dior’da çalışırken alıştığı pahalı şıklık çizgisinden pek uzaklaşmadı.

Yves Saint Laurent’in hayatını Moda Tarihi Kütüphanemizden okumak için resme tıklayın. 

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.