Tatilde Turist Gibi Görünmemek İçin Ne Yapmalıyız?

İlk seyahatimi asla unutmayacağım. İskoçya’ Glasgow’a akrabalarımı ziyaret etmeye gittiğimde 14 yaşındaydım. Bebek pembesi renginde Lacoste polo tişört ve düşük bel kot pantolonla seyahat ediyordum.

Kız kardeşimle havaalanında Jane Birkin saç kesimi ve keskin eyeliner’ı olan kuzenim tarafından karşılandım. Karşılandıktan bir kaç dakika sonra kuzenim  tarzımızın İskoçya’da cool olmadığıyla ilgili bize ufak bir uyarı yaptı. Amerika’nın kırsal bir bölgesinden gelen ben bu minik uyarıyla yerin dibine geçmiştim. Kıyafetlerimden öyle çekindim ki Roxy marka damalı şortlarımı seyahat boyunca bavulumun dibinden çıkarmadım.

Günümüzde ise sosyal medya büyük ölçüde nerede neler giyildiği konusunda bize yardımcı oluyor. O günden beri ise her seyahat öncesinde o bölgede insanların neler giydiğini araştırıyorum. Bu yüzden farklı şehirlerde  olan ve moda sektöründe çalışan 6 farklı kişiden kendi şehirlerinde ne giyiliyor, ne giyilmiyor bir araştırmalarını istedik. Motosiklet kasklarından, kaykay tişörtlerine kadar Milano, Berlin, Dubai gibi şehirlere giderken bavulunuza ne koyup ne koymamanız gerektiği bu yazıda.

 

MİLANO

Amina Muaddi- Ayakkabı tasarımcısı ve Oscar Tiye markasının kurucusu

Bence Milano modası hala Gucci, Miu Miu ve Prada gibi büyük moda evlerinin etkisinde. Tabii ki Marco de Vincenzo ve Attico gibi yeni ve cool markalar da popüler. Bence Milano’da hala yeni yeteneklere yer var. Aksesuarlar ve takı kısmına baktığımızda ise yeni akım bir sürü tasarımcının etkisini görüyoruz Milano’da.

Şu Anda Milano’da Herkes Ne Giyiyor?

“Milano’lu kadınlar ister markette, isterlerse bir scooter’da olsunlar her zaman zariftirler. Bazıları egzantrik olsa da büyük çoğunluğu klasik ve minimaldir ve her zaman topuklu giyerler. Geçen sene başlayan tüylü Gucci terlikleri şu an Milano’da neredeyse her yerde. Milano’lu bir kadının diğer vazgeçilmez aksesuarı da kasktır. Burda herkes motora biner o yüzden kasklar tam bir Milano aksesuarı”

Milano’da Yanınıza Almanız Gereken Parça?

“Her Milano’lunun dolabında bir adet kaliteli kesilmiş bir blazer ceket vardır”

Turist Görüntüsünden Nasıl Kaçınabilirsiniz?

” Bir ceket, ispanyol paça kesik kot pantolon, beyaz veya siyah tişört, slip model elbise, takılar, deri bir clutch ve tabi ki Oscar Tiye ayakkabılar ile.

3 Kelimede Milano Stili 

“Göz kamaştırıcı, zarif ve dikim detayları olan, ama Fransızlardan daha eğlenceli bir görüntüde.”

DUBLİN

Anoushka Proetta Brandon- Dublin’li Seyahat ve Moda Blogger’ı

Birçok kişi Dublin’i vintage, ikinci el ve tasarım ürünlerin kesiştiği bir yer olarak görür. Dublin’de baştan aşağı marka giyinen birine rastlamanız oldukça zor. Burda insanlar ucuz ve pahalı parçalarla kombinler yaratmayı seviyor.

Şu Anda Dublin’de Herkes Ne Giyiyor?

“İrlandalılar kat kat giyinme konusunda uzmanlar. Oversize bir atkı Dublin’de

her zaman kullanılır”

Turist Görüntüsünden Nasıl Kaçınabilirsiniz?

“İrlanda bir günde 4 mevsimi yaşayabileceğiniz bir şehir. Hava bu kadar değişken olunca da tavsiyem yaz günü bile olsa su geçirmez bir mont giymek oluyor. Kıyafetlerinizle kat kat giyinmeyi deneyebilirsiniz. Yazın gelirken botlar, kot pantolonlar, spor ayakkabılar, yazlık çiçekli elbiseler, büyük güneş gözlükleri, oversize bir şal ve hırka getirin. Havanın ne zaman değişeceğini bilemezsiniz.”

3 Kelimede Dublin Stili

“Eklektik, vintage ve rahat.”

 

 NAİROBİ

Joy Kendi- Moda& Lifetyle Blogger’ı

Nairobi’yi en güzel tanımlayan kelime çeşitlilik. Bir sürü farklı kültürden insanla Nairobi’nin moda yapısı çeşitlilik üzerine kurulu. Şu anda hangi trendin şehirde favori olduğunu söylemek oldukça zor ama yine de gördüğüm üzere bir çok kişi 90’lar ilhamlı seçimler yapıyor- chokerlar, balık sırtı örgüler ve koyu renk dudak makyajı gibi.

Şu Anda Nairobi’de Herkes Ne Giyiyor?

“Afrika baskılı kıyafetler ve Maasai’lerin yaptığı boncuk işleri”

Turist Görüntüsünden Nasıl Kaçınabilirsiniz?

“Kesinlikle Kenya’da yapılan Maasai’lerin yaptığı takılardan alın. Vücut mücevherlerinden küpelere kadar her tipte olanını bulabilirsiniz. Stilinize yine Maasai’lilerin yaptığı kiondos adlı sepet çantaları da ekleyebilirsiniz.”

3 Kelimede Nairobi Stili

“Eğlenceli, cesur ve temiz”

 BERLİN

Veronika Heilbrunner- heywoman.com’un kurucusu

Şu Anda Berlin’de Herkes Ne Giyiyor?

“Eşofman altları, kapişonlu sweatshirtler, kaykay ve metal grupları tişörtleri şu aralar herkesin üstünde. Bu görüntü tabii ki Vetements’ın sayesinde yaygınlaştı. Bu parçalar başka şehirlerde de giyiliyor ama Berlin kadar oturduğu başka şehir bulmak zor. Günümüz Berlin’inde bu parçalar gençlerden orta yaşlı adamlara kadar herkesin üzerinde.”

Turist Görüntüsünden Nasıl Kaçınılır?

” Büyük gruplar halinde bisiklet turları yapmayın. Eğer birazcık Almanca konuşmayı başarırsanız bir “Berliner” olabilirsiniz.”

3 Kelimede Berlin Stili

“Pratik, pratik, pratik”

SAO PAULO

Louiza Souza- Vogue Brezilya Güzellik Editörü

Sao Paulo’nun yerlileri yani Paulistas kesinlikle moda konusunda trendleri takip etmeyi seviyor. Tarzımızda her zaman feminenlik ve birazcık ten göstermek vardır.

Şu Anda Sao Paulo’da Herkes Ne Giyiyor?

“Paulistas şu sıralar düşük omuzlu üstlere ve tenis ayakkabılarına meraklılar. Olimpiyat kadını etkisi hala şehirde devam ediyor.”

Turist Görüntüsünden Nasıl Kaçınılır?

“Klasik deri ceketinizin altına beyaz bir bluz veya pamuklu desenli bir elbise giyin”

3 Kelimede Sao Paulo Stili

“Eğlenceli, cürretkar ve tropik.”

 

DUBAİ

Teresa Karpinska- Stil Danışmanı ve Sanat Yönetmeni

Dubai hızla gelişiyor. Burdan çıkış yapan tasarımcılarla birlikte global platformda Dubai’de yapılan editoryaller de daha çok yer almaya başlıyor. Dubai aslında kültürlerin ve zevklerin birleştiği bir yer. Doğup büyüdüğüm yer olan Stockholm’a bakınca orda hakim akımın rahatlıkla minimalizm olduğunu görebiliyorum. Burda ise moda sektörünün yaratıcıları ve tüketicileri Asya, Amerika, Afrika ve Avrupa olmak üzere dünyanın her yerinden.

Şu Anda Dubai’de Herkes Ne Giyiyor?

“Abaya sadece Dubai’ye özgü olmayıp, tüm Arap ülkelerinde giyilse de Dubai’de de çok popüler. Dubai’de abayalar diğer ülkelerin yanı sıra daha çok gri, bej ve beyaz renklerinde tercih ediliyor. Monokrom renkler şu sıra herkesin üstünde.”

Turist Görüntüsünden Nasıl Kaçınılır?

“Pratik giyinin. Dubai sıcak ve nemli bir yer. Muhafazakar giyinmek genel olarak tavsiye ediliyor fakat giyim olarak özgür olabileceğiniz bir sürü yer de var. Dubai dört mevsim bol turist alan bir yer olduğu için açıkçası kimse çok göze batmıyor. Fakat Sex and the City’nin 2. filmi yayınlandığı zaman herkesin kafasında yanlış bir izlenim oluştu. Burda Alaaddin’deki Prenses Yasemin gibi giyinmiyoruz. ”

3 Kelimede Dubai Stili

“Kozmopolit ve ısıya dayanıklı”

 

*Bu yazı bir çeviridir. Orjinali için tıklayınız. 

 

 


Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.