Bir Moda Aktivisti Olarak Emma Watson

Emma Watson denince aklımızda canlanan Harry Potter’ın Hermione karakteri artık çok gerilerde kaldı. Sevilen bir oyuncu ve dergilerin aranılan yüzü olmanın dışında Emma aynı zamanda bir aktivist. En çok da moda ve sürdürülebilirlik ile ilgili konular için uğraş veriyor. O zaman Beauty & The Beast’teki performansı bir yana, onu bir aktivist olarak daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Emma, sürdürülebilir Met Gala kıyafetiyle

Sürdürülebilir Parçalar

Alberta Ferretti, Lancome ve Burberry gibi prestijli markaların yüzü olmasının yanı sıra aslında Watson moda sektöründeki büyük sorunlarla yakından ilgileniyor. Bunların en başında gelenlerinden biri de sürdürülebilirlik.  Eco-Age’in bir projesi olan Green Carpet Challenge’ın (GCC)  en kuvvetli savunucularından biri Emma. 2015 yılında GCC ile anlaşma imzalayarak kırmızı halıda her giydiği parçanın sürdürülebilir olacağının garantisini verdi.  Bu parçalar içinde en beğenileni Met Gala’da giydiği Calvin Klein tasarımı olan ve atık plastik şişelerin geri dönüştürülmesiyle yapılmış monokrom parçaydı.

Emilia Wickstead tasarımı sürdürülebilir elbisesiyle Emma

Diğer bir örnek ise Emilia Wickstead tasarımı, Beauty and the Beast’in galasına giydiği bu tasarım.  Emma’nın sürdürülebilirlikle olan deneyimlerini sadece GCC ile kısıtlayamayız. Günlük hayatında da sık sık sürdürülebilir markalar tercih eden Emma, Zady isimli sürdürülebilir marka için bir kapsül koleksiyon bile hazırladı. İnsanları alışveriş yaparken daha duyarlı markalar kullanmaya yöneltmek için “The Press Tour” adlı bir instagram hesabı da mevcut. Emma’nın günlük hayatında kullandığı sürdürülebilir parçaların nereden olduğunu bulmak için siz de The Press Tour’u takip edebilirsiniz.

Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi

Birleşmiş Milletler konuşması sırasında Emma Watson

Sadece moda’da değil, Emma kadın hakları ve benzer konularda da aktif. 2013’te Birleşmiş Millerler İyi Niyet Elçisi seçilen Emma, sık sık BM konseyinde kadın hakları, insan hakları ve eğitim gibi konularda konuşmalar yapıyor. Bangladeş ve Zambia’da kız çocuklarının eğitimi için yer aldığı kampanyaların yanı sıra BM’nin HeforShe adlı kadın hakları için başlattığı kampanyanın da öncü isimlerinden biri.

Sinema ve film dünyasının dışında çok daha farklı bir yönü bulunan Watson, Sürdürülebilirik haftasında bizlere bu sektörde herkesin işin ucundan tutup, modayı daha ‘temiz’ bir platform yapabileceği konusunda umut veriyor. Henüz 26 yaşındaki Watson’ın daha yolun başında olduğunu söyleyebiliriz.

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.