Tanımanız Gereken Türk Çanta Markaları

 

Türk tasarım dünyasının gittikçe geliştiği bugünlerde en göze çarpan kategori kuşkusuz çanta kategorisi. Çok değil bundan 5 sene önce çanta tasarımı dediğimizde aklımıza hep yabancı markalar geliyordu. Şimdilerde ise Türkiye pazarında çanta konusunda kendi markalarımız yabancı markalarla neredeyse rekabet eder hale geldi. Bu sebeple mutlaka keşfetmeniz gereken 11 Türk çanta markasını listeledik.

Manu Atelier

Manu çantalarını duymayan yoktur değil mi? Beste ve Merve Manastır kardeşlerin kurduğu markanın ünü çoktan Türkiye sınırlarını aştı. Manu artık Netaporter, Selfridges, Browns gibi önemli lüks noktalarında satılıyor ve yurtdışında da kendi hayran kitlesini oluşturdu. Her biri İstanbul’da üretilen çantaların Demi ve Pristine gibi modelleri kısa süre içinde ikonik olmayı başardı.

 

Mehry Mu

Türk çanta markalarının son yıllardaki yükselişinden çok önce 2006 yılında kurulan Mehry Mu her sezon yepyeni tasarımlarla karşımıza çıkan bir marka. Güneş Mutlu Mavituncalılar tarafından kurulan Mehry Mu’nun çantaları için doğu ve batı sentezi diyebiliriz.

Markanın çantalarında silüet olarak batı etkisine rastlarken doğu ilhamlı kumaşları ve desenleri de sık sık görüyoruz.

 

 

 

 

Misela

Mina, Serra ve Lara- 3 kızkardeşin isimlerinin birleşmesinden kurulan Misela ilk çıkışını New York’ta yaptı. Zamansız tasarımlara sahip marka tıpkı Manu Atelier gibi yurtdışında başarı yakalayan Türk markalarından. Kişiselleştirilebilen modelleriyle Misela, en son geçen haftalarda Mrs Alice ile yaptığı işbirliğiyle konuşulmuştu.

 

Mare Atelier

Yepyeni bir çanta markası olan Mare Atelier’nin tasarımlarına bakınca aklımıza ilk gelen kelime retro oluyor. 60’lı yılların tasarımlarından ilham alan markanın en göze çarpan modeli  yukarıdaki ‘Dembag’.

Rossea

Son günlerin öne çıkan markalarından bir diğeri de Rossea. Rozita Kandiyoti ve Deniz Karmona Benbiçaço tarafından kurulan marka kısa zamanda Türk çanta dünyasında kendine yer edinmeyi başardı. Süet ve deri gibi materyalleri birleştirip, renkli tasarımlar ortaya çıkaran Rossea şimdiden birçok farklı mağazada satılıyor.

 

Kayya

2015 yılında Burak Kaya tarafından kurulan Kayya Bags, son dönemlerde sosyal medyada sık sık karşılaştığımız bir marka. Her biri İstanbul’daki atölyelerinde el işçiliğiyle üretilen deri Kayya çantalarından bizim favorimiz Marde modeli.

&333

&333’ün akordeon çantalarıyla tanıştınız mı? Gülşah Gürcan tarafından kurulan markanın en göze çarpan parçası içi doluyken daha uzun, boşken daha kısa gözüken farklı renklerde akordeon modeli.

Kia Ora

Ceylan Toplamaoğlu ve Melis Erdoğan’ın markası Kia Ora, son dönemde Türk çanta markaları arasında gördüğümüz en özgün tasarımlar arasında. İşlevsel şehir çantaları tasarlamak üzerine odaklaşan markanın ismi de Maori kültüründen geliyor.

 

Catto Catto

İki grafik tasarımcı tarafından kurulan Catto&Catto sıradışı ve eğlenceli tasarımlara sahip. Hayvan motiflerinden alınan ilhamlar, renkler ve farklı materyallerin bir arada kullanıldığı Catto& Catto’da çantalarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

 

Hoop the Bag

2012 yılında kurulan Hoop the Bag, sıradışı modellere sahip bir marka. Eğlenceli tasarımlarıyla dikkat çeken Hoop’un bir amacı da moda sektöründeki makinalaşma ve seri imalat yerine el işçiliğiyle üretim yapmak. Marka aynı zamanda Amerika’da gerçekleşen Independent Handbag Designer Awards yarışmasının 2018 finalistleri arasında.

 

Merveau

2016 yılında Merve Palit Okcan tarafından kurulan marka klasik formlara modern dokunuşlar yapıyor. Markanın en dikkat çeken ürünleri arasında ‘Angelique’ bucket modeli var.

 

 

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

2 Yorum

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.