Tanımanız Gereken 11 Türk Çanta Markası

 

Türk tasarım dünyasının gittikçe geliştiği bugünlerde en göze çarpan kategori kuşkusuz çanta kategorisi. Çok değil bundan birkaç sene önce çanta tasarımı dediğimizde aklımıza hep yabancı markalar geliyordu. Şimdilerde ise Türkiye pazarında çanta konusunda kendi markalarımız yabancı markalarla neredeyse rekabet eder hale geldi. Bu sebeple mutlaka keşfetmeniz gereken 11 Türk çanta markasını listeledik.

MANU ATELIER

manu atelier

Manu çantalarını duymayan yoktur değil mi? Beste ve Merve Manastır kardeşlerin kurduğu markanın ünü çoktan Türkiye sınırlarını aştı. Manu artık Netaporter, Selfridges, Browns gibi önemli lüks noktalarında satılıyor ve yurtdışında da kendi hayran kitlesini oluşturdu. Her biri İstanbul’da üretilen çantaların Demi, Pristine ve Cylinder gibi modelleri kısa süre içinde ikonik olmayı başardı.

Manu Atelier  Lara Stone ile de bir kampanya çalışması yaptı.  kısa süre önce koleksiyonuna ayakkabıları da ekledi ve birçok influencerın tercihleri arasına girdi.

 

 

MEHRY MU

mehry mu

Türk çanta markalarının son yıllardaki yükselişinden çok önce 2006 yılında kurulan Mehry Mu her sezon yepyeni tasarımlarla karşımıza çıkan bir marka. Güneş Mutlu Mavituncalılar tarafından kurulan Mehry Mu’nun çantaları için doğu ve batı sentezi diyebiliriz.

Markanın çantalarında silüet olarak batı etkisine rastlarken doğu ilhamlı kumaşları ve desenleri de sık sık görüyoruz. Mehry Mu’yu seven ünlülerin arasında Saoirse Ronan, Suri Cruise ve Olivia Palermo var.

Mehry Mu’nun Yorganlar Fora koleksiyonu için buraya tıklayın.

 

 

MISELA

 

Mina, Serra ve Lara- 3 kızkardeşin isimlerinin birleşmesinden kurulan Misela ilk çıkışını New York’ta yaptı. Kurucusu Serra Türker Rhode Island School of Design mezunu. Misela ilk mağazasını 2021 yılında Pera’da açtı. Kişiselleştirilebilen modelleriyle, özgün renk kombinasyonlarıyla ve eklektik tarzıyla öne çıkan marka tıpkı Manu Atelier gibi yurtdışında başarı yakalayan Türk markalarından.

 

MARE ATELIER

mare atelier

Yepyeni bir çanta markası olan Mare Atelier’nin tasarımlarına bakınca aklımıza ilk gelen kelime retro oluyor. 60’lı yılların tasarımlarından ilham alan markanın en göze çarpan modeli yukarıda gördüğünüz ve micro versiyonu da olan ‘Dem bag’.

MLOUYE

mlouye
Mlouye Lantern Bag

Nisan 2020’de Vogue dergisinde yer almasıyla tanıdığımız Mlouye 2015 yılında, endüstriyel tasarım deneyiminden gelen Meb Rure tarafından kurulmuş. Markanın ilham kaynakları arasında Bauhaus hareketi, Kandinsky, Klee ve Mondrian var.

Üretimi İtalya ve Türkiye’de gerçekleşen İstanbul merkezli marka, aynı zamanda ayakkabı koleksiyonunu da müşterilerinin beğenisine sundu. Vogue dergisindeki röportaja göre Gigi Hadid markanın sıkı takipçisi.

Vogue röportajı için tıklayın

 

NATURAE SACRA

Kurucuları Gizem Pirinççiler ve Kerem Erhan tarafından Milano’da kurulan ve tasarlanan Naturae Sacra, ilhamını doğada bulunan gizemli formlardan alıyor. Genç ve sofistike bir tarzı olan marka, rezineden yapılan özgün çanta saplarıyla öne çıkıyor. Naturae Sacra, Net-a-porter’nin  sürdürülebilir markaları öne çıkardığı Net Sustain bölümünde yerini almış.

naturae sacra

K’Aİ & VROSİ

kai vrosi

Karadeniz’in kültürel mirası olan peştemalın kullanım alanını genişleterek, peştemali çantalara taşıyan marka K’ai Vrosi’nin marka ismi Lazca’da “iyi” anlamına gelen iki kelimeden oluşuyor. K’ai Artvin bölgesinin, vrosi ise Ardeşen lazlarının kullandığı ama aynı anlama sahip iki kelime, bu şekilde marka Karadeniz bölgesinin kültürel zenginliğini de marka hikayesine yansıtmak istemiş.

K’ai Vrosi peştemali deri veya Trabzon’da elde örülen sepetlerle karıştırarak renkli, eğlenceli, bir o kadar da zamansız çantalar üretiyor.

 

MARCHE’ ISTANBUL

marche istanbul

2018 yılında kurulan Marché Istanbul, İstanbul’un kendine özgü pazarlarından ve Levanten kültüründen ilham alıyor. Marka pratik, zamansız ve basit ürünler tasarlıyor ve yerel üretimle çalışıyor.

ROSSEA

rossea

Son günlerin öne çıkan markalarından bir diğeri de Rossea. Rozita Kandiyoti ve Deniz Karmona Benbiçaço tarafından kurulan marka kısa zamanda Türk çanta dünyasında kendine yer edinmeyi başardı. Süet ve deri gibi materyalleri birleştirip, renkli tasarımlar ortaya çıkaran Rossea şimdiden birçok farklı mağazada satılıyor.

 

 

&333

çanta

&333’ün akordeon çantalarıyla tanıştınız mı? Gülşah Gürcan tarafından kurulan markanın en göze çarpan parçası içi doluyken daha uzun, boşken daha kısa gözüken farklı renklerde akordeon modeli.

 

MERVEAU

merveau

2016 yılında Merve Palit Okcan tarafından kurulan marka klasik formlara modern dokunuşlar yapıyor. Merve Palit Okcan, iç mimarlık eğitiminin ardından İtalya’da endüstriyel tasarım yüksek lisansı yapmış ve şu anda Brüksel’de yaşıyor. Markanın en dikkat çeken ürünleri arasında ‘Angelique’ bucket modeli var.

 

Bu yazıyı sevdiyseniz aşağıdaki yazıyı da seveceksiniz!

Stilinize Göre Çanta Seçmek İçin İpuçları

Bu yazı ilk olarak 12 Haziran 2018’de yayınlanmış, 5 Ocak 2021’de güncellenmiştir. 

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

4 Yorum

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.