Mehry Mu’nun Yeni İşbirliği İle Geleneksel Türk Yorgan Zanaatı Çanta Tasarımlarına Dönüşüyor

Güneş Mutlu Mavituncalılar’ın hayalperest ideallerle 2010 yılında kurduğu Mehry Mu, yerel üretimle hazırlanan, tasarımcının tabiriyle ‘ruhu olan’ çantaların markası. Farklı disiplinlerden zanaatkarlar ile işbirliği sağlanarak elde yaratılan zarif koleksiyonlar, nostaljik ve romantik unsurlar ile renkli hikayeler taşıyorlar.

Mehry Mu’nun tasarımcısı Güneş Mutlu Mavituncalılar ve koleksiyoner-tasarımcı Ayça Sarc’ın işbirliği, geleneksel Türk yorgan zanaatını çağdaş çanta tasarımlarına taşıyor.

 

Ayça Sarc gerçek bir Türk yorganı tutkunu. Geleneksel el işi saten yatak örtülerine duyduğu bu ilgisi, en değerli yorgan ustasının dükkanını kapatmak zorunda kalmasıyla bambaşka bir şekle büründü. Koleksiyoner kimliğiyle küratörlük macerasına çıkan Sarc, geleneksel motiflere uygun yeni yorganlar yaptırmaya ve ustalara sahip çıkmaya başladı. 2018 yılında, unutulmaya yüz tutmuş bu halk sanatından nadide antika parçalar ve kendi yeni tasarımlarını yan yana bir yerleştirme çalışmasıyla sergiledi. Sultanahmet’te yer alan tarihi Abud Efendi Köşkü’nde gerçekleşen “Yorganlar Fora” adlı bu sergi, Ayça Sarc ile Mehry Mu’nun kurucu tasarımcısı Güneş Mutlu’nun tanışmalarına ve beraber çalışma kararı almalarına vesile oldu.

Çeyizlerin Vazgeçilmezi: Yorgan

Anadolu’da çeyizlerin vazgeçilmezi olan el işi yorganlar, koleksiyoner Ayça Sarc’ın çok değer verdiği tutkusu olmaya devam ederken, zaanatın tükenmenin eşiğinde olması, onu bir farkındalık yaratmak adına harekete geçiriyor.  Sultanahmet’teki tarihi bir köşkte kapıları açan, antika ve kendi tasarımı yorganların yer aldığı yerleştirme sergisi, Sarc’ın Mehry Mu’nun kurucu-tasarımcısı Güneş Mutlu Mavituncalılar ile şans eseri tanışmasına ve projenin ilk tohumlarının atılmasına imkan sunuyor. Aynı dili konuşan iki yaratıcı kadın, hızla bu kültürel mirası çağdaş bir el işi çanta koleksiyonunda canlandırmaya ve böylece gelir gücü tehlike altındaki zanaat ustalarına destek çıkmaya karar veriyor.

Mehry Mu x Yorganlar Fora

İki yılda hazırlanan Mehry Mu x Yorganlar Fora koleksiyonu, farklı renk ve motif varyasyonlarıyla gelen ‘Meliha’ shopper, ‘Cenan’ tote ve ‘Nevin’ clutch olmak üzere üç farklı modelden oluşuyor. Zanaatkarların elde hazırladığı mavi, yeşil, sarı ve kırmızı saten ipek kumaştan tasarımlar üzerinde yonca yaprağı, yıldız ve gökkuşağı gibi geleneksel motifler öne çıkıyor. Mehry Mu’nun imzası haline gelen el işi burgu çanta sapı gibi detaylara ek olarak pamuk dolgunun şekil verdiği çantalar, gerçek Türk yorganlarından kesitleri çağrıştırıyor. Çiçek desenli astarlar ise tasarımların taşıdığı özgün Türk tekstil kültüründen diğer bir detay.

Oyuncu Nil Keser, mimar-tasarımcı Aylin Çınarlı Duna ve tekstil uzmanı Charlotte Hegewalk’un yer aldığı Tuğberk Acar’ın çektiği lookbook fotoğrafları ise özel ve tarihi bir mekanda, Abdülmecid Efendi Köşkü’nde çekildi. 1800’lerin sonunda İstanbul’un efsanevi mimarı Alexander Vallaury tarafından, Mısır Hidivi İsmail Paşa için yapılan köşk, sonradan sanatsever Sultan II. Abdülmecid’e tahsis edilmişti. Çini ve hat sanatıyla süslü duvarlarıyla günümüzde çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapan Abdülmecid Efendi Köşkü, zanaat ve modern zevki kutlayan bu işbirliğini anlatmak için de ideal adres oldu.

Bu koleksiyonu nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.