Tanımanız Gereken 10 Konsept Mağaza

90’lı yıllarda başlayan ve günümüzde hala popülaritesini koruyan bir perakendecilik anlayışı konsept mağazalar. Konsept mağazayı kısaca bir hayat tarzının ve satışın birleştiği alan olarak tanımlayabiliriz. Konsept mağazalar sadece satış üzerine kurulu olmayan, içeri giren herkese bir hayat tarzına bağlı bir deneyim de yaşatmayı planlayan mağazalardır. Her ne kadar Dover Street Market’in CEO’su Adrian Joffe, konsept mağaza teriminin modasının geçtiğini düşünse de hala yeni konsept mağazaların açılıyor oluşu,  bize bu trendin hala devam ettiği izlenimini veriyor. O zaman tüm dünyadan tanımanız gereken 10 konsept mağazayı şöyle listeleyebiliriz.

10 Corso Como

Konsept mağaza kavramını ilk icat eden yerlerden biri Milano’da bulunan 10 Corso Como. Bu sene kuruluşunun 27. yılını kutlayan mağazada high-end tasarımcılardan, cafeye, sanat galerisinden kitaplara hatta otele kadar birçok farklı konsepti birarada bulabilirsiniz. Milano şubesinin başarısından sonra zaman içinde Seoul, Shanghai, Beijing ve New York gibi metropollere de yayılan mağaza yıllardır hala tarzını ve kalitesini bozmadan devam ediyor.

10 Corso Como’nun geçen yıl kaybettiğimiz Franca Sozzani’nin kızkardeşi Carla Sozzani tarafından kurulduğunu da hatırlatalım. Ayrıca Temmuz 2017’de mağazanın bulunduğu bina 30 Milyon Euro civarında bir rakama Twinset markasının sahipleri Tiziano Sgarbi ve Simona Barbieri’ye satıldı. Binanın yeni sahipleri mağazanın yönetiminde Carla Sozzani ile ortak çalışacaklar.

*Corso Como, 10, 20154 Milano MI, İtalya

Louisa Via Roma

Online’la offline’ı paralel yürüten konsept mağazalardan biri de Louisa Via Roma. Mağazanın tarihi 30’lu yılların Floransa’sına dayanıyor. O dönemde Via Roma adlı sokakta yer alan marka perakende hayatına sadece şapka satarak başlayıp, zaman içinde başka ürün dallarına da geçiş yaparak İtalya’nın en ünlü konsept mağazalarından biri haline geliyor. Lükse dair pekçok markayı bulabileceğiniz Louisa Via Roma’nın Floransa ve Roma’da şubeleri var.

*Via Roma, 19/21/r, 50123 Firenze FI, İtalya

Merci

Paris’in önemli konsept mağazalarından biri Merci. Konsept mağazaların doğasında olan birçok farklı ihtiyaca hitap eden ürünler bulundurma durumu Merci için de geçerli. Merci’nin en ilgi çeken noktası ise mağazanın içinde bir “Kitap Cafe” olması. Merci Used Book Cafe yani Merci 2. el Kitap cafesi hem alışverişi sırasında dinlenmek isteyenlere bir alternatif oluşturuyor hem de mağazanın misyonunu gerçek anlamda hayat tarzına uyarlıyor. Burada zaman geçirmeye doyamayacaksınız.

*111 Boulevard Beaumarchais, 75003 Paris, Fransa

Broken Arm

Paris’teki diğer bir konsept mağaza da Broken Arm. Kendine özgü karakteristik bir tasarımı bulunan mağazada ister kahvenizi içebilir isterseniz de alışverişinizi yapabilirsiniz. Broken Arm’da Jacquemus’tan Nike’a; Balenciaga’dan, Celine’e kadar birçok markayı tek çatı altında bulabilirsiniz.

*12 Rue Perrée, 75003 Paris, Fransa

 

Barber& Parlour

Londra’nın doğusuna yolunuz düşerse Shoreditch’te bulunan Barber & Parlour’u ziyaret edebilirsiniz. Sinema, cafe, kuaför ve alışverişi bir arada toplayan Barber&Parlour eklektik ve kendine has dekorasyonuyla da tam bir Instagram mekanı.

*64-66 Redchurch St, London E2 7DP, İngiltere

Dover Street Market

Londra denilince aklımıza ilk gelen konsept mağaza istisnasız hep Dover Street Market oluyor. 1969 yılında Rei Kawakubo tarafından kurulan Japonya’nın ünlü avant-garde markası Comme des Garçons’un konsept mağazası diyebiliriz DSM için. İlk şubesi 2004 yılında Londra’nın Bond Street lokasyonunda kurulan DSM zamanla New York ve Tokyo gibi şehirlerde de şube açtı. DSM’ın Londra’daki konumu lüks markaların konumlandığı Bond Street bölgesinde olsa da bu konsept mağazada modanın birçok farklı segmentine ait markalar bulabilirsiniz. Comme des Garçons’dan son dönemin en hit markalarından olan Vetements’a kadar birçok marka DSM’da yer alıyor.

Rei Kawakubo’ya göre DSM tam anlamıyla “sinerjilerin ve farklı vizyonların hayat bulduğu” bir yer. Biz her ne kadar DSM’i bir konsept mağaza olarak tanımlasak da mağazanın CEO’su Adrian Joffe, “konsept mağaza” teriminin “lüks” kavramı gibi artık günümüzde demode olduğunu belirtiyor. Kendisinin ne kadar vizyoner olduğunu bildiğimizden açıkçası ona inanıyoruz.

*18-22 Haymarket, London SW1Y 4DG, İngiltere

LN-CC

Londra’daki LN-CC için moda, müzik ve kitapların kesiştiği yer olduğunu söyleyebiliriz. Londra’nın son zamanlarda gelişen semtlerinden olan Dalston’daki LN-CC’de mağazanın yanı sıra galeri, cafe, kütüphane ve parti alanı da bulunuyor. LN-CC’de hem bağımsız, yeni çıkış yapmakta olan tasarımcılara hem de Fendi, Gucci, Saint Laurent gibi mega markalara ulaşabilirsiniz. Hem markaları, hem de sıradışı tasarımıyla  değişik bir alışeriş deneyimi istiyorsanız LN-CC’ye uğrayabilirsiniz.

*18-24 Shacklewell Ln, London E8 2EZ, İngiltere

 

Aida Fashion & Cafe

Tıpkı Barber& Parlour gibi Londra’nın Shoreditch bölgesinde bulunan bir başka konsept store ise Aida Fashion& Cafe. 2012 yılında kurulan mağazanın misyonu high-street alışverişinden sıkılanlara özgün bir alışveriş deneyimi yaşatmak. Bünyesinde çoğunlukla bağımsız İngiliz tasarımcıları bulunduran Aida’nın içerisinde sık sık etkinlikler de organize ediliyor. Mağazanın kurucuları kendilerini bir komünite olarak belirtirken stres olmadan, rahat rahat alışveriş yapmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu da söylüyorlar.

*133 Shoreditch High St, London E1 6JE, İngiltere

Voo Berlin

Berlin’in Kreuzberg bölgesinde bulunan Voo defalarca ziyaret etmekten sıkılmayacağınız bir konsept mağaza. Hatta farfetch.com tarafından en iyi “Dünyanın En İyi Yeni Butiği” ödülünü bile kazanmış. 2010 yılında Müjdecis tarafından kurulan Voo daha çok sürdürülebilir üretim yapan ve küçük çaptaki markaları bünyesinde barındırıyor. Yani Voo’ya yolunuz düşerse isimlerini duymaktan sıkıldığımız markalar yerine daha orjinal tasarımcılarla karşılaşmaya hazır olun. Birçok konsept mağazada olduğu gibi Voo’nun da içinde bu mağaza deneyimini tam anlamıyla yaşamak isteyenler için cafe mevcut.

*Oranienstraße 24, 10999 Berlin, Almanya

 

Opening Ceremony New York

Bir marka olarak tanıdığımız Opening Ceremony aslında New York’un en ünlü konsept mağazalarından. 2002 yılında New York’un yaratıcı bölgelerinden Soho’da açılan mağaza kendi markalarının yanı sıra kadın giyim, erkek giyim ve çocuk giyim kategorilerinde sahip. Sıradışı bir mağaza deneyimi yaşatmayı amaçlayan Opening Ceremony, genç tasarımcıları desteklemek için sık sık onların koleksiyonlarına yer verip, mağazada onlar için etkinlikler de organize ediyor.

*1190-1192 Broadway, New York, NY 10001, Birleşik Devletler

  • Listeye almasak da Colette’in adını geçirmeden bir konsept mağaza yazısı yazamayız. Paris’in en ünlü konsept mağazaları arasında olan Collete maalesef aralık sonu kapanıyor. Collette’le ilgili haberimizi burdan okuyabilirsiniz.

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.