Dior İlkbahar Yaz 2023 Koleksiyonu

Her Maria Grazia Chiuri koleksiyonu yaratıcı hayal gücüne yeni kapılar açıyor. Dior İlkbahar-Yaz 2023 koleksiyonu için Kadın Koleksiyonları Kreatif Direktörü, otobiyografiyle yansıma arasında bir yerde kendi yolunu çizmek üzere Maison arşivlerinde bulduğu bir Paris haritası görselinden yola çıkıyor.

 

Ardından, Catherine de Medici’nin isteği üzerine tasarlanan Tuileries Bahçeleri geliyor. Fransız topraklarına 1533 yılında ayak basan bu soylu İtalyan, kadın ve güç ilişkisinin sembolik figürü haline geliyor. Maria Grazia Chiuri, onun politik zekasından ve topuklu ayakkabı, korse, Burano danteli gibi, yine onun öncülük ettiği ve her biri soylular arasında yayılıp vazgeçilmeze dönüşen icatlardan çok etkileniyor. Esasında sarayda giyilen geniş eteklerin, kimi zaman gizlenen, kimi zaman görünür bir şekilde kullanılan gepiyerle birlikte bir Dior silueti oluşturduğunu fark ediyor. Çağdaş zanaat aracılığıyla, eski bir geleneğin yeniden yorumlanmasını sağlıyor: Çiçek ve kuş motifleriyle süslenen rafya paltolar, sanatçı Eva Jospin imzasını taşıyan set tasarımı ile Barok mağaralarla buluşuyor. 

Bu olağanüstü setin kalbinde ise dansçı ve koreograf ikili Imre ve Marne van Opstal’ın hazırladığı büyüleyici bir performans sunuluyor. Güzel ve rahatsız edici olan, gizem ve ustalıkla buluşuyor. Feminen gücün çeşitli yüzleri, bu göz alıcı kolektif enerji ile keşfediliyor.

1 Comment

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.