İkinci El Lüks Tüketiminin Durdurulamaz Yükselişi

Sosyal medyada ünlü bloggerların da dahil olmasıyla ikinci el satışının ve kullanımının yayıldığını görebiliyoruz. İyi durumda olan lüks eşyaları uygun fiyata almak artık tercih edilen bir yol. Yıllar önce üretilmiş hoş bir çift ayakkabı pekâlâ ‘must have’ listemizde olabilir.

İkinci el lüks tüketim konusunda saat, çanta ve ayakkabı başrollerde. Bunlar, ikinci el akımının en gözde parçalarından. Rolex, Cartier, Breitling gibi lüks saatlerin bulunduğu Crown & Caliber kurucusu Hamilton Powell, internetin bilgiye ulaşmada sağladığı kolaylığın tüketicileri daha akıllıca davranmaya ittiğini öne sürüyor. Tüketiciler, ürünü almadan önce araştırıp bilinçli şekilde alışveriş yapıyorlar ve paralarını neye harcayacaklarını biliyorlar.

İkinci el ürün alabileceğimiz alışveriş siteleri, geçtiğimiz yıllara kıyasla günümüzde daha yaygın.

Bunları birbirinden ayıran en önemli şey elbette ki fiyat-kalite standartları. Bir sitenin güvenilirliği, ekibinin, ürünü hangi özenle seçip alıcıya ulaştırdığıyla doğru orantılı. Aşağıda birkaç örnek verelim istedik.

 

Crown & Caliber

Crown & Caliber gibi ünlü siteler bu konuda oldukça hassaslar. Bu özellikleri onları tanınmış ve güvenilir yapıyor. Lüks saatlerinizi internet üzerinden satmanızın ya da almanızın hiç de korkulacak bir yanı olmadığını belirten site, ürün fiyatından teslimata kadar tüketiciyi önemsiyor. ‘Sell Or Trade’ form sayfasına yapılan başvurularla, tüm dünyadan gönderilen saatlere gerekli testleri uygulayıp alıcıyla buluşturuyorlar. Ayrıca belirtmeliyiz ki, her satışlarından, üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan çocuklar için 25 dolar bağışta bulunuyorlar. Bravo Powell, seninle gurur duyuyoruz!

 

 

The Real Real

 

 

The Real Real, son zamanlarda revaçta olan bir platform. 600’den fazla çalışanıyla, müşterilerinin gönül rahatlığıyla alışveriş yapmasını sağlıyor. Bu sebeple de ürünlerin orijinalliği deneyimli isimler tarafından onaylanıyor. New York ve Los Angeles’da mağazaları bulunan The Real Real, sürdürülebilirlik konusunda ikinci el ürün satmakla kalmayıp dünyanın önde gelen döngüsel ekonomi kuruluşlarından Ellen MacArthur Kuruluşu’na üye. Eğer kuruluşu ve döngüsel ekonomi terimini daha önce duymadıysanız tanıtım videosu ise hemen aşağıda.

 

Vestiaire Collective

Vestiaire Collective ise dünya genelinde 50’den fazla ülkede üyesi bulunan bir diğer alışveriş sitesi. Her hafta binlerce yeni ürünle kendini güncelliyor. ‘Pre-owned’ olarak tabir edilen ikinci el ürünler için lüks kategorisinde Avrupa’nın en büyüğü ve kitlesi gün geçtikçe genişliyor. Giyim ve aksesuar ürünlerinin dışında seyahat ve ev dekorasyonuyla ilgili geniş bir marka hacmine sahip olan bu site, tüketicileri modada sürdürülebilirlik konusunda teşvik ediyor.

Elbette, Türkiye’de de benzer siteleri bulabiliriz. Kişilerin, ürünlerini bireysel olarak sattığı bu sitelerde, alıcının, ürün sahibiyle bire bir diyalog kurarak pazarlık yapma imkânı var. Tabii ki, ürünün orijinal olup olmadığı, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta…

Çoğu tüketiciye göre lüks ürünler iyi birer yatırım kaynağı olarak kabul ediliyor. Elbette bu sadece finansal bir yatırım anlamına gelmiyor. İsterseniz değerini yıllar geçse de kaybetmeyecek olan eşyalarınızı torunlarınıza saklayın. Tabii, satın almaktan ve yeniden satmaktan bahsediyorsak, geçen sezon alınan ürünlerin de artık bu piyasada yeri var demektir. Bu sayede, gardırobumuzda yer açarak, geçmişteki alımlarımızdan kazanç sağlayabiliyoruz ve iyi durumdaki lüks ürünlere de fazla para ödemekten kurtulabiliyoruz.

Ürünlere ulaşımın kolaylığı ve lüks markaların çok uygun fiyatla satın alınabilirliği ikinci eli daha da cazip kılıyor. Tekrar satılabilme değerleri sayesinde ürünler, ikiden fazla el değiştirebiliyor. Bu döngüden dolayı, aşırı tüketimi bir miktar yavaşlatıp dünyayı koruduğumuzun da altını çizmeden geçemeyiz. Bütün bu pozitif etkilerle ikinci el lüks alışverişe tüm tarafların mutlu olduğu bir işbirliği diyebiliriz.

Siz ne dersiniz?

 

 

REFERANSLAR

Selin Ozturk

2017’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nü ve eş zamanlı olarak da Marka İletişimi Bölümü’nü tamamladı. Erasmus+ programıyla Barselona’da 6 ay tasarım ve styling eğitimleri aldı. Mezun olduktan sonra, İstanbul’a yerleşerek Jr. Designer olarak çalıştı. Şu anda bir tekstil firmasında Merchandising Asistanlığı yapmakta. Selin, modayı sadece zevkli bir yaratıcılık oyunu olarak değil, algıyı değiştirebilen bir güç olarak da görüyor. Yazılarında okuyucuyu, farklı perspektiflerden bakmaya yönelttiği detayları kullanmaktan hoşlanıyor.

1 Comment

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.