İç Giyim Markanızı Oluşturmanın 5 Püf Noktası

İşim iç giyim sektörüyle ilgili ve son bir kaç yılda endüstrinin hızla büyüdüğünü görüyorum. Bazı klasik iç giyim markaları yeni teknoloji ve kumaşlarla deneyimler yaparken, yeni çıkan bağımsız markalar da piyasayı gittikçe hızlandırıyor. 9 yıllık deneyimimde sayısız iç giyim fuarı, mağaza ve yeni kurulmuş marka gördüm. Endüstrideki trendlerin hızla dolgulu sütyenlerden dolgusuz, yumusak sutyenlere geçtiğini gözlemledim, tüm bunlar spor giyimin etkisiyle oldu. Bu değişen ve gittikçe büyüyen endüstride yeni çıkış yapacak tasarımcılara bir kaç tavsiye vermem gerekirse:

 Piyasanızı Düşünün

Şu anki işimin en önemli avantajlarından biri seyahet edip global trendlerin iç giyim pazarını nasıl etkilediğini görüyorum. Amerikan moda fuarları daha çok komfor ve basic ürünlerle rahat bir içgiyim üzerinde duruyor ve Fransa ise tam tersi özel danteller ve parçaların gösterildiği ürünler sergileniyor. Londra’da ise daha riskli, cesur seçimlerle detaylar ve transparan kumaslar ağırlıkta.

 İlham Alın

Özellikle de Instagram hem yeni çıkan markaları yakalamakta ve rakiplerinizi görmenin yanı sıra ilham almanız için de çok iyi bir platform. İç giyim bloggerlarını instagramda takip ederek potansiyel müşterilerinizin de yorumlarını gözlemliyebilirsiniz. Tek başına İnstagram’a bağlı kalmayın, moda dergileri, defileler ve bloglar da gözlem yapmanız gereken yerler. Lingerie Addict‘i de düzenli kontrol etmeyi unutmayın.

 Pazar Araştırmanızı Yapın ve Doğru Materyalleri Seçin

İlhamınızı topladıktan sonra bir moodboard yaratmanız gerekiyor; bu size gideceğiniz yön konusunda yardımcı olacaktır fakat aynı zamanda pazar araştırmanızı da yapın. Fuarlara, mağazalara girin, her detayı inceleyin, sütyen askılarındaki minik detaylara bile bakın. Elinizde tuttuğunuz parçanın modeli nedir? Nasıl bir teknikle yapılmış? Hangi materyaller popüler dantel mi saten mi yoksa tül mü? Destekli mi desteksiz mi? Kendi markanıza başlamanın doğru yollarından biri de her ocak ayında gerçekleşen Interfiliere iç giyim fuarı.

 Markanızı Tanımlayın

İç giyim piyasası kadın giyim piyasası kadar dolu olmasa da hızlı büyüyen niche bir market ve bir çok cool, bağımsız markanın gün geçtikçe kurulduğu bir alan; öyleyse bu alanda izinizi bırakmanız gerekiyor. Sizin benzersiz satış teklifiniz nedir? Ürününüzü nasıl üreteceğiniz ve nasıl paketleyeceğinizi de düşünün. İşi lojistik kısmını erken bir aşamada oluşturmanız, ilerki zamanlarda size çok yardım edecektir.

Sosyal Medya Planınızın planlı ve önceden hazırlanmış olduğundan emin olun. 

Şu anda en sevdiğim markalardan biri For Love and Lemons. Markanın instagram ve blog hesabı, e-ticaret sayfasıyla güzel bir şekilde uyusuyor ve birbirini tamamlıyor. Markanızı oluştururken resmin tamamını düşünün. İnstagram hesabınızı alın ve marka kimliğinizi olusturacak görselleri önceden paylaşmaya başlayın, bu ilgiyi arttıracaktır. Pinterest ve Twitter hesapları açmayı da düşünün ve düzenli paylaşım yaptığınızdan emin olun. Eğer düzenli post girmeyecekseniz sosyal medyada olmanızın çok bir anlamı kalmıyor.

*Bu yazı bir çeviridir. Orjinali için tıklayınız

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.