Kardashian’ların Gücü Adına

Kendall, Kylie, Kim, Kourtney, Khloe, Kris Jenner ve hatta şimdi de Caitlyn! Eminim kimlerden bahsedildiğini farketmişsinizdir , nam-ı diğer Kardashian’lar. Açık açık kimse bu 5 kız kardeş, anne ve babanın medya varlığından hoşlandığını söylemiyor ama milyonları bulan İnstagram takipçileri, yıllardır devam eden ‘Keeping up with the Kardashians’ programı, her ay aileden ayrı bir kişinin Vogue, Harpers Bazaar, Elle gibi dergilerin kapağını süslemesi, yaptıkları işbirlikleri ve daha niceleri derken, moda ve kozmetik sektörüyle etrafımızı dört bir yandan sardıklarını inkar edemeyiz. Kabul edelim, her ne kadar sevmiyoruz desek de ne yapıp, ne giydiklerini merak etmeden de duramıyoruz- o zaman hoşgeldin Kardashian etkisi.

Moda dünyasında sıklıkla bahsedilen see now, buy now, moda haftaları, çeşit çeşit satış ve pazarlama trendleri gibi gündem konuları varken aslında bir çok markanın ihtiyac duyduğu şey çok basit: Kardashian Etkisi. Damat Kanye ve baba Caitlyn ve bir süre içinde daha da sıklıkla medya da göreceğimiz Nort West ve Saint West ile birlikte bu ailenin nasıl oluyor da giydikleri, yaptıkları, kısacası başlı başına hayat tarzları bu kadar milyonları etkileme potansiyeline sahip oluyor? Kardashian’lar ne yaparlarsa yapsınlar milyonları bulan hayran kitleleri sayesinde modayı her zaman kendilerine döndürüyorlar.

Bodycon nude elbise, dizüstü botlar ve choker denince aklımızda canlanan Kardashian görüntüsü, günümüzde hem tüketiciler hem markalar tarafından benimsenip, akıllarda “it-girl görüntüsü” olarak canlanıyor. Kardashian’lar denince aklımıza her ne kadar Balmain, Chanel gibi markalar gelse de markasız ürünler, adı duyulmamış yeni tasarımcılar da bu aile üyeleri tarafından sıklıkla tercih edilebiliyor. Yeni kurulmuş markalar bu 5 kız kardeşten biri giyince organik olarak yok satabilen bir ürüne çok rahatlıkla dönüşebiliyor. İşte markaları Kardashian’lara iten en önemli sebeplerden biri de bu; büyük ihtimalle günümüzün en tanınan ünlülerinin bile anonim markaları meşhur edebilme, yok sattırabilme yeteneği zor bulunuyor ama Kardashian’lar olunca durum tam tersi. Elle dergisinin yazdığı gibi Kendal Jenner’ın üzerinde görülen dümdüz gri sweatshirt, 350 Dolara stoklarda tükendi bile.

Tabii ki bu aile üyelerinin sosyal medya gücünü de unutmamamız gerekiyor. Kim Kardashian’ın tek bir marka tanıtım tweet’ine 200,000 Dolar aldığı söylenenler arasında.  Ailenin en geç üyesi Kylie Jenner’in instagramına detaylı baktığınızda yatak çarşafından, takma kirpiklerine kadar her şeyin bir sponsoru olduğunu ve çoğunlukla markalar tarafından Kylie’ye gönderildiğini fark edebilirsiniz.

Özellikle de çıkış yapmaya çalışan markalar için Kardashian etkisi, diğer ünlülere veya medyatik kişilere göre daha gerçekçi ve etkili. Bir çok marka sahibinin dediği gibi “Ne giyseler aniden tükeniyor”. Aslında bunu Kardashian’larla sınırlandırmak yanlış olur, İnstagram ve hayatımıza giren milyon takipçili it-girl’ler sayesinde ürünleri giyilen markalar altın çağını yaşamaya başlıyor. Aslında her şey baktığımızda çok çılgın ve garip bir kısır döngü.  Keeping up with the Kardashians’da 3 dakika bile görünmek markanızı bambaşka yerlere getirebilir.

H&M x Balmain koleksiyonu  H&M x Balmain koleksiyonu

H&M x Balmain koleksiyonu Kardashian etkisine gösterilebilecek en güzel örneklerden. Balmain diğer hiç bir H&M koleksiyonunun görmediği ilgiyi gördü. Kardashian/Jenner’ların gücü yadsınamayacak boyutta. Mitchell Communication Group’un yaptığı bir araştırmaya göre Kylie Jenner Lip Kit’ine yeni renkler eklediği zaman 10 dakika içinde ürün stokları tükeniyor. Ayrıca, Kylie Jenner’ın bir markanın tulumuyla resim çekip instagrama koymasının ardından markanın sitesinin yoğun trafik sebebiyle çökmesi işin ne boyutlarda olduğunu bizlere hatırlatırken, yüzlerimizde şaşkınlık ifadeleri bırakıyor.

5 kız kardeşi kaplayan moda dergilerinin konu etmekten vazgeçemediği, markaların ilham aldığı bu “Kardashian stili”nden de bahsetmeden olmaz. Bodycon elbiseler pantolonlar, bol miktarda nude, bordo, haki ve siyah, çorap çizmeler ve bomber ceketler Kardashianlar denince onlarla özdeşmiş parçalardan. Bu kadar fenomen olmuş bir aileyi kullanmadan duramayan moda endüstrisi- özellikle de fast fashion markaları bu aile ilhamlı parçalar çıkarmaya ve styling önerilerine hız kesmeden devam ediyor. İngiltere’nin en önemli online perakendecilerinden Missguided’ın Kardashian aile stili sayfasında bu 5 kız kardeşin tarzını kopyalamanız için her öğe düşünülmüş.

Kardashian’lar hem mega moda evlerini, hem yeni markalarını bu kadar popülerleştirme yeteneğine sahipken, markalara hiç negatif etkisi olmuyor mu? Daha doğrusu her tasarımcı kendi ürününün Kardashian’lar tarafından giyilmesinden hoşlanır mı?

Tabii ki bu durumdan memnun olmayanlar da var. Bunların bir kısmı bu ailenin kendi müşteri profiline uymadığını düşünürken, bazı tasarımcılar ise niş kalabilmeyi tercih ediyorlar.

Kardashian’ların etkisini sadece moda sektörüyle sınırlayamayız. Kadın vücudu hakkında farkında olalım veya olmayalım son 5 yılda medyadaki ve toplumdaki bir çok algıyı etkilediklerini inkar edemeyiz. Bunların en gözle görünürlerinden uzun bir zamandır süre gelen skinny vücut şekli yerine daha kıvrımlı, kum saati görünümünde bir vücudu teşvik etmeleri. İşin kozmetik kısmına baktığımızda da Kim Kardashian’ın hayatımıza soktuğu yüz kontürleme, mat makyaj, nude tonları gibi akımların hep bu aile tarafından popülerlik kazandığını görüyoruz.

İster sevelim, ister sevmeyelim bu 5 kızkardeşi sadece ailelerinin ününü kullanan bireyler olarak göremeyiz. Bu ailenin takipçileri ve marka işbirlikleri azalacağa benzemiyor. Kardashian’lar günümüz popüler kültürünü, nasıl giyineceğimizi, makyajımızı, vücut şeklimizi ve hatta hangi rujları süreceğimizi belirlemeye devam ediyorlar. Bu yazının belki de en önemli mesajlarından biri bu; bu 5 kız kardeşi sadece birer medya insanı olarak görmekten çok, günümüz gençliğini beden algısı, giyim tarzı, hatta makyajına kadar etkileyen bir güç olarak görmek.  Her ne kadar eleştirsek de onları yargılamaktan vazgeçip belirli bir kitleye yön veren bir akım olarak görmemiz gerek.

O zaman ne diyelim, Kardashian’ların gücü adına…

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.