H&M ‘in Yeni Markası Arket Nihayet Açılıyor

Mart ayında gündemi sarsan H&M yeni bir marka kuruyor haberini yayınlayalı çok oldu. Bu süre içinde moda dünyası bir sürü yeniliğe ve habere ev sahipliği yaparken bir süredir sessiz olan H&M’in yeni markası Arket ise gündemimize yeniden girdi. Yapılan açıklamalara göre markanın flagship mağazası 25 Ağustos’ta Londra’da açılıyor. Herkes büyük bir heyecanla parçaları merak etse de marka heyecanı yatıştırmak için koleksiyondan bazı görseller de yayınlandı bile.

Arket’e baktığımızda aklımızda ilk canlanan imajlardan biri yine H&M’in sahip olduğu marka Cos

Londra’nın en popüler alışveriş caddelerinden biri olan Regent Street’te aylardır çalışmaları devam eden Arket’i hepimiz büyük bir merakla bekliyorduk. Cos ve H&M gibi sektörü domine eden iki markadan sonra Arket’in nasıl bir performans sergileyeceği, nasıl bir kitleye hitap edeceği ve nasıl bir fiyat politikası izleyeceği kafamızdaki sorular arasında.  Markanın sonbahar/kış koleksiyonu hem kadın hem de erkek koleksiyonuna sahip. Yayınlanmış resimleri inceleyince H&M’in tam aksine trendlerden uzak, zamansız parçalar görüyoruz. Bizce koleksiyon H&M müşterisinden daha çok Cos müşterisine yakın olmuş.

Cos ve Arket Arasında Benzerlikler

Bol miktarda minimal görüntüler içeren koleksiyon için marka her fırsatta ‘kalite ve sıcaklık’ terimlerini vurguluyor. Anlaşılan o ki ‘Arket’ tam bir İskandinav markası olacak. Arket’in kreatif direktörü Ulrika Bernhardtz’ın  ” Kalite bir ürünün nasıl göründüğüyle ilgili olduğu kadar nasıl üretildikleriyle ilgili” açıklaması markanın da H&M’in yaptığı gibi sürdürülebilirlik gibi konuların üstünde durucağının sinyalini veriyor. Ülkemize ne zaman geleceği belli olmasa da yurtdışına çıkanların bir süre uğrak noktası olacağa benziyor Arket.

Peki Arket hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.