H&M, Deniz Atıklarından Koleksiyon Yaptı

Sürdürülebilir materyallerden üretilen ve doğa dostu olma iddiasıyla tanıtılan kapsül koleksiyonlara ve ürünlere günden güne daha çok rastlar olduğumuz bu zamanlarda, hızlı moda devleri de bu akıma kayıtsız kalmıyorlar.

Sürdürülebilir moda konusunda rüştünü ispat etmek için büyük bütçeli ve geniş çaplı kampanyalar yapan H&M’den yeni bir haber geldi. Mağazalarına ilk olarak daha kaliteli pamuktan dokunmuş basic ürünler ile tanıştığımız H&M Conscious koleksiyonu bambaşka bir boyuta taşınıyor. H&M’in yeni Conscious Exclusive koleksiyonu geri dönüştürülmüş deniz atık maddelerinden oluşuyor.

Deniz Atıklarından Elbiseye

Çünkü yeni H&M Conscious Exclusive 2017 koleksiyonu, sürdürülebilir bir materyal olan BIONIC® kullanılarak hazırlanmış. BIONIC® deniz kenarlarındaki atık maddelerin geri dönüştürülmesiyle elde edilen bir polyester kumaş. Amaç hem çevreye karşı bilinçli, hem bulunduğumuz dünyaya pozitif etkisi olan hem de stil sahibi bir koleksiyon ortaya çıkartılabileceğini kanıtlamak.

Kadınlar için eksiksiz bir koleksiyon ve erkekler için daha rahat resmi giysilerin yanı sıra, koleksiyonda ilk kez çocuk kıyafetleri ve organik yağlardan oluşan Conscious Exclusive kokular da bulunmakta.

BIONIC® Kumaştan Plise Elbise

Koleksiyon, dünya genelinde 160 mağazada ve 20 Nisan’dan itibaren online’da satışa sunulacak. Kampanyanın yüzü ise hem süper model hem de ve hayırsever olarak tanıdığımız Natalia Vodianova.

Koleksiyonun öne çıkan tasarımı, tamamen deniz kenarındaki atık maddelerin geri dönüşümü ile elde edilen BIONIC® pudra pembe plise kumaştan tasarlanmış bir elbise.

 

H&M Tasarım Başkanı ve Kreatif Direktörü Pernilla Wohlfahrt koleksiyon hakkında  “Bu yılki Conscious Exclusive, hem ilginç hem de güzel bir koleksiyon tasarlamak için H&M tasarım ekibine kaçırılmayacak bir şans tanıdı. BIONIC®’den üretilmiş plise elbise ile yaptığımız gibi sürdürülebilir malzemelerle neler tasarlanabilineceğini gösterebilmek harika.” diyerek yorum yapmış.

Hedef 2020

Hızlı modanın en büyük temsilcilerinden biri olan H&M için Conscious Exclusive, daha sürdürülebilir bir moda geleceğine doğru ilerlemek adına atılmış büyük adımlardan biri olarak yorumlanabilir. Hızlı moda devi, dünya çapında geri dönüşümden elde edilen polyester kullanıcılarının en büyüğü olmakla birlikte, organik pamuk satın alan en büyük moda üreticisi. Bu koleksiyonun tanıtımından sonra hedeflerini 2020 yılına kadar, kullandıkları tüm pamuğun %100 sürdürebilir olması olarak açıklayan H&M, çevreye duyarlı ve kaliteli moda ürünlerini olabildiğince çok kişiye ulaştırma konusunda iddialı olduğunu bir kez daha duyurmuş oldu. Biz de önümüzdeki 3 yılda bu konuda neler yapacaklarını merakla bekleyenler listesine adımızı yazdırmış olduk.

Deniz Bulutsuz

Yabancı dillere olan tutkum beni Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü mezuniyetime kadar götürdü. Terzi bir anneanne ve güzel sanatlar sevdalısı bir anne ile büyümekse, İstanbul Moda Akademisi Moda Yönetimi programını tamamlamamın nedeni oldu. Bir süre ELLE’de çalıştım. Reklam ajanslarında staj yaptım ve sosyal medya hesapları yönettim. Edebiyat ve moda ikilisini her fırsatta birbirlerine bağlayarak içerik üretmek ve bunları sosyal medyaya uyarlamak en büyük zevkim.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.